M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Simo, tare m-as bucura sa te sune, mai ales ca erai pe liste oarecum in fata....te asteptam cu vesti si iti tinem pumnii ca vestile sa fie bune pentru tine .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Fetele, voiam sa va spun sa va imbarbatati, sa va pastrati calmul cand va duceti sa vedeti dosarele si sa nu va suparati daca nu gasiti din prima copilul dorit. ce e al nostru e pus deoparte :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:


Simo 73 iti doresc din suflet sa te sune si sa fie copilul mult asteptat. Asteptam vestile cat mai urgent. Sa nu ne tii pe jar




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

nu am mai avut rabdare sa astept sa ma sune de la directie si am mers eu astazi acolo.
trebuie sa mai astept putin ca inca nu au facut potrivirea practica
deci sunt in asteptare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Buna dimineata!
Am citit foarte mult pe forum si acum m-am hotarat sa scriu.
Suntem casatoriti de 13 ani, trecuti de tot felul de tratamente pt infertilitate, doua FIV-uri.Dar acum a venit timpul si ne-am hotarat: adoptam un copilas.
Ma bucur de existenta acestui forum, aici pot intreba si discuta tot ce ma framanta.
Deocamdata suntem in faza in care am adunat tot felul de informatii. Urmeaza ca cat de curand sa mergem la directie pt informare si sa incepem sa ne adunam actele necesare la dosar.
Cele 120 de zile par foarte multe pana la acordare atestatului:-(((

Vreau sa va intreb, la voi de cate ori au fost asistentii de la directie in acest timp de asteptare, care pana acum era de 90 de zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

sunshine....pana la incredintare este cale fff lunga, cu multe framantari, asteptari, momente ,poate, de renuntare , imbarbatare....... daca ai citit pe forum ai vazut prin ce trecem noi cele in asteptare.....
Oricum iti doresc sa-ti iei atestatul cat mai repede si asteptarea sa fie cat mai scurta.....ref la intrebarea ta, in lege scrie ca in per de 90 zile sunt vizite bilunare...probabil ca in realitate este la fel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

am uitat sa-ti spun ca incurci lucrurile....asteptarea nu e de 90 zile....90 zile este perioada de incredintarea dupa care daca totul este OK(in general e OK) urmeaza incuviintarea si apoi o monitorizare de 2 ani
ASTEPTAREA poate fi si de 2-3 ani!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:


Bine ai venit, draga Sunshine!In vechea lege atestarea se facea la 60 de zile de la formularea cererii de adoptie.In aceasta perioada se aduna actele necesare ,se urmeaza unele cursuri si se face o singura vizita la domiciliu.Mi se pare si mie perioada de 120 zile enorm de lunga si eu ma gandesc cu groaza daca e nevoie sa ne reatestam.Dupa ce aveti atestatul in mana urmeaza alte asteptari,sa fiti sunati pentru a vedea un copilas.Dar la fiecare dintr noi exista cineva acolo sus care decide cand va fi momentul sa devenim mame !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui sunshine2012
Cele 120 de zile par foarte multe pana la acordare atestatului:-(((

Vreau sa va intreb, la voi de cate ori au fost asistentii de la directie in acest timp de asteptare, care pana acum era de 90 de zile?

Sa nu incurcam lucrurile:
1. Inainte de legea noua, atestaul se elibera in 60 zile , acum in 120
2. perioada de incredintare este de 90 zile, timp in care AS fac vizite bilunare.
3. Daca te referi la perioada de asteptare pina apare bb-le...... acesta difera de la un DPC la altul iar potrivirea.....
POate dura putin sau mult.
Bafta multa sa gasesti bebele repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2012 spune:

Buna Fetelor!
Multumesc pentru raspunsuri.
Am formulat gresit intrebarea, adica am incurcat doar cifrele. Eu m-am referit la vizita care se efectueaza inaintea acordarii atestatului, nu am avut curaj sa ma gandesc atat de departe, adica la incredintare. Stiu ca pana acolo mai avem o cale foarte lunga de parcurs. Dar ma inarmez cu ffff multa rabdare si sper ca DD ne ajuta.

Mergi la inceput