M-am hotarat.............adoptie(80)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivanuta spune:

BebeAnda ce ai aflat? cum? Te-au mintit intentionat, omitand adevarul, sau nu il stiau cei de la DC?
Te asteptam cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zerkalo spune:

Salut, Bebeanda! Regret ca trebuie sa traiesti lucrurile pe care le-ai relatat. Nu te invinui de nereusita, nu a fost sa fie...Ne sfatuiesti sa cercetam pe cont propriu, numai ca nu vad cum am putea proceda, din moment ce toate informatiile despre copil sunt detinute de cei de la Directie... Te referi probabil la AM? De la ea poti afla mai multe? Oare?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

BebeAnda ne-a aruncat manusa si ne lasa sa fierbem........a lasat loc la interpretari.......am citit mesajul ei de foarte multe ori incercand sa-l inteleg, dar spre disperarea mea inca am nelamuriri.
BebeAnda....lumineaza-ne , TE RUGAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Buna fetelor,

Am vazut fetita in weekend si s-a comportat f bine si asta pt ca a fost fara maternala, care imi scoate peri albi. Daca mai aud pe cineva sa le compatimeasca pe maternale, nu stiu ce fac, majoritatea fac ce fac pentru bani si nu le pasa absolut deloc de copiii pe care ii au in grija (din punct de vedere sufletesc). Si nu sunt putini bani, mai ales pentru cele de la tara. Dar sa trecem peste asta. Dupa cum spuneam, imi scoate peri albi, raporteaza la directie exact contrariul a ceea ce spun eu ca se intampla la fiecare vizita, sperie copilul si ii spune cine stie ce aberatii despre noi. Dosarul de incredintare treneaza tot din cauza ei, pentru ca a intors copilul impotriva noastra si cei de la directie spun ca nu s-a atasat copilul. E un teatru al absurdului din care sper sa iesim pana la urma cu bine.
Simo, parerea mea este sa incerci sa te duci la director daca vezi ca esti dusa cu zaharelul, eu chiar nu inteleg de ce aceste asistente maternale sunt asa de tinute in brate.
Acest proces de potrivire ar trebui sa fie unul plin de dragoste si in schimb trebuie sa jonglam cu atatea persoane, iar situatia asta te face ca, la un moment dat, sa lasi copilul undeva in spate.
Biata fetita e dezorientata si bulversata, va dati seama ca incearca si ea sa inteleaga ce i se intampla, dar tot ce pot sa spun este ca dupa ce se urca la noi in masina este un alt copil, relaxata, vesela. Si asta imi da sperante.

Va pup

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliGuran spune:

Dragi aspirante,dupa o oaza de speranta cand credeam ca au inceput sa se miste lucrurile in mod pozitiv,vad ca unele dintre noi avem probleme ori cu asisstentele sociale ,ori cu cele maternale .In concluzie suntem bulversate ,in loc sa fim ajutate parca suntem tarate print tot felul de situatii limita,parca am vrea sa comitem cine stie ce delicvente prin faptul ca dorim sa oferim o oportunitate acestor copii de a avea o viata mai buna alaturi de noi .Eu cel putin dau aceleasi explicatii puerile in cercul de prieteni care stiu ca dorim sa adoptam un copilas ,celor care nu inteleg cum arata atatia copii abandonati iar cei care doresc sa adopte nu au de unde.Nu stiu cu cata rabdare ne mai poate inzestra bunul D-zeu pana cand o sa ne strangem si noi copilasii in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Alabina, ai dreptate, m-am gandit si eu sa merg la director, dar cu schimbarile astea politice este totul o harababura se schimba si directorii iar cei vechi sunt in concedii medicale
Si ai dreptate asistentle maternale spun numai minciuni asistentelor sociale, AS in loc sa fie alaturi de noi cei care ne dorim din tot sufletul un copil, se comporta ce cei care sunt impotriva adoptiei, poate spun un lucru prea greu dar asta vad eu aici in judet la mine,
eu abia astept sa se termine toate vizitele astea, sa pot sa imi strang in brate fetita, credeti-ma ca nu pot sa imi exprim dragostea de mama pe care deja o port pentru ea cand stiu ca sunt privita de catre asistenta maternala care tot timpul are ceva de spus si tot timpul sta in preajma mea si a fetita, parca i-ar fi frica ca fug cu ea, de fapt asa mi-au spus si AS ca m-am dus la ea si am luat fetita, si asta doar sa fac cativa pasi cu ea si sa o am langa mine, oare cum ar vrea cei de la directie sa ma apropii de copil ?????? ma apropii de copil daca il tine in brate maternala???????????
Maine sper din tot sufletul sa fie totul ok, mai ales ca nu ne-am vazut bubulina de 10 zile, maine cred ca mergem in parc,si o sa fim doar noi 3 fara maternala, noi ne-am pregatit am luat galetuse cu lopatele sa ne jucam, parca ma si vad
Doamne ajuta, vreau ca cel tarziu de sarbatoarea Sfanta Maria sa o avem pe bubulina acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BebeAnda spune:

Off...dragele mele, nu vreau sa va creez senzatia ca adoptia e ceva de speriat insa asa cum ati constatat si voi sunt multe persoane care ne pun bete in roate sa ajungem acolo unde ne-am propus.Ca sa va explic un pic dar nici sa nu acuz pe nimeni ptr ca toata lumea e cu ochii pe noi, o sa va spun asa: noi cand depunem dosarul de adoptie intocmim o cerere care, cred eu, e esentiala ptr ceea ce va urma.O cerere in care explicam faptul ca dorim sa adoptam si cum ne-am dori sa fie copilul pe care il asteptam in viata noastra si ptr care suntem dispuse la cele mai mari sacriicii.Insa atunci cand descoperim ca ni se prezinta o situatie ”roz” si un copil care pare sa fie perfect si descoperi ca de fapt se ascund multe minciuni in privinta istoricului medical sau genetic al acelui copil, e normal sa avem o anume reactie.Cu voie sau fara voie, cu buna stiinta sau cu rea vointa din partea celor care ar trebui sa fie sinceri cu noi IN INTERESUL SUPERIOR AL COPILULUI,oricum nu mai conteaza...dezamagirea noastra e aceeasi.E bine ca intotdeauna sa cautam raspunsuri la intrebarile care ne framanta si sa nu acceptam situatii din mila sau pur si simplu ptr ca asa ne-au spus unii si altii si ne place ce auzim.Ce pot sa va mai spun si sunt convinsa de acest lucru, toate dosarele copiilor adoptabili sunt doar formale,adevarul complet nu zace acolo si unde sa mai punem ca mai exista persoane care chiar daca in dosar spre exemplu scrie ca acel copil are carente(diverse,nu mai punem diagnostice de genul intarziere sau rahitism sau etc.)incearca sa te convinga de faptul ca nu e ceva grav ca totul se rezolva, ca din cauza ca....sau din cauza ca....are acele carente dar totul e ok,copilul e sanatos si situatia lui e excelenta(ma intreb oare cei de la directie ar adopta un copil care nu corespunde cererii pe care au depus-o sau care colac peste pupaza are si ”carente”)..pffff....o mare dezamagire.
Apropos...ce am mai aflat este faptul ca DA intr-adevar copii declarati adoptabili si cu adevarat sanatosi sunt pentru ”anumite” familii de fapt ziceau cei de la directie ca de aceea s-a introdus sistemul ca cei de la ORA sa faca potrivirile initiale sa nu mai existe aceste situatii in care copii ”buni” sa fie dati spre adoptie la familiil care erau ”de elita”(adica....stiti...noi nu ne ridicam la valoare....BANUL FACE SI DESFACE).Adica...inainte de acest sistem,citez: ”se practica”.Pff...deci dupa ce m-am dezlantuit un pic pe acolo am aflat lucuri care nu credeam sa le aud vreodata intr-un birou unde totul e „legal”,”moral”....„noi nu luam spaga”...SHIT!Sunt suparata?DA!Si cu riscul de a pierde tot ce am cladit pana acum o sa va spun tot ptr ca voi cele care visati la un copil al vostru,un copil sanatos in primul rand si apoi toate celalalte calitati pe care le treceti in cerere, sa nu ramaneti in bezna necunoasterii.DECI CA INCHEIERE:ptr. ca am scris aici tot ceea ce gandeam si simteam in acest moment, va spun, ”BATETI SI VI SE VA DESCHIDE,CERETI SI VI SE VA DA”.Fiti vigilente,ptr ca lumea e rea,lor le e usor,se scapa de un copil ptr care nu mai platesc taxe si voi va alegeti cu ceea ce n-ati visat vreodata sau nu ati cerut.Greul pe voi o sa fie asa cum si bucuriile si zambetul copilului tot voi o sa il ”savurati”,dar acum inca suntem capabile sa ne ”alegem” cat de greu ne dorim sa ne fie in viitor.Ne ”baga pastila” cu ”nu alegem ca la piata”, ca sa poata da spre adoptie copii care au prioritate: cei cu probleme(diverse, de ordin fizic,psihic,de etine,etc.)si care nu sunt prea usor adoptabili.
Recunosc ca acest mesaj l-am scris la rece,poate o sa vi se para brutal,dar trebuie sa mai si rationam nu doar sa ne aruncam in ”valuri”.

Va pupacesc pe toate,
Anda!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

multumesc pentru caracterizari , sunshine . noua ne-au cerut cate 2 de la ultimul loc de munca .

bebeanda , tot ceea ce spui tu este purul adevar si nimeni nu este aici sa te judece . toti avem nemultumiri , in special intr-un asa sistem . oamenii sunt asa diferiti , cu experienta sau fara , instruiti sau nu , bine intentionati sau nu . de ex , de unde sa primesti empatie caci cele 2 persoane care le-am cunoscut , implicate in acest proces , nu au mai mult de 25 de ani - necasatorite . de unde sa inteleaga greutatea de a face sau avea propriul copil , impreuna cu greutatile vietii ?

multa liniste si succes iti doresc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

Buna dimineata

Simo, ti-ai depus cererea de incredintare? Vezi ca si asta dureaza, judecatorii sunt in vacanta si o sa-ti dea termen abia prin octombrie. Poate la tine in judet e un caz fericit si poti sa iei copilul acasa inainte de hotararea judecatoreasca, dar eu trebuie sa astept certificatul de grefa. Mi-am depus cererea la directie acum 3 saptamani si ei inca nu au depus dosarul. Mi-au mai cerut niste acte in ultima clipa. Vezi ca trebuie sa depui din nou cazierele, certificate medicale de la medicul de familie si de la psihiatrie si copie legalizata dupa certificatul de casatorie. Mie pe astea mi le-au cerut in ultima clipa, ca cica ar fii fost primul dosar dupa legea noua si nu au stiut!!! Ca sa iti dai seama ce interes. Eu daca citeam legea o data si stiam care sunt modificarile.


MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Nu am inteles nimic de ce bebeanca a renuntat la pitica de care era indragostita. Eu poate vad altfel lucrurile, poate privesc cu alti ochi aceasta poveste a adoptiei. Nu sunt de acord ca aceai copii " buni" sunt dati la familiile cu bani , si nici invers, ca noi cand am adoptat am adoptat numai " resturi". Acuma depinde de fiecare dintre noi ceea ce asteptam de la un copil, si ceea ce consideram noi ca se potriveste cu noi. Eu sunt de parere sa mai luam si lucrurile asa cum sunt si ca in general acesti copilasi au unele intarzieri fata de altii de varsta lor si asta in special se datoreaza mediului in care au trait si dragostei cu care au fost incojurati. Nu trebuie sa uitam ca ei au fost abandonati inainte de a se naste si acest lucru s-a observat in evoluita lor.
Eu una nu sunt genul care se caut adanc, de fapt nu m-am uitat pe fisa lor medicala decat dupa ce le-am avut acasa, nu am cautat adanc in instoricul lor pentru ca nu m-a interesat foarte mult si nici nu le-am luat din mila, asa cum nici cand m-am indragostit de sotul meu nu i-am cerut istoricul familiei. Nu stiu , poate eu sunt altfel, poate privesc adoptia ca pe un lucru normal, poate nu sunt foarte pretentioasa si nu in ultimul rand poate mi-am dorit sa am un copil mai mult decat orice si nici o bariera nu mi-a stat in cale.
Simo, stiu ca timpul de asteptare este greu. Eu una as vorbi in primul rand cu AM si i-as explica deschis ceea ce ma deranjeaza. I-as spune ca nu incerci sa o ei pe pitica cu forta, ca nu vrei decat sa-i oferi o familiei si un viitor mult mai bun decat daca ar fi stat intr-un sistem nesigur. As apela la latura sensibila si as sublini cat de mult ne dorim noi acest copil si ca suntem in stare sa infruntam orice pentru el, si ca impotrivirea ei nu face altceva decat sa intarzie formalitatile, dar mai devreme sau mai tarziu inevitabilul se va produce.
Alabina, sati pe capul celor de la directie. Eu asa am facut si in prima faza si a doua. Ii sunam odata la doua trei zile si ii intrebam ce mai face doarul meu si daca pot sa-i mai ajut cu cvea.

Mergi la inceput