somaj

somaj | Autor: adria.bh

Link direct la acest mesaj

Buna
In urma cu 1 an jumate m-am reintors la munca din concediul pt crestere copil si am mai stat 9 luni la respectiva firma pt ca s-a desfintat postul, dupa am stat 2 luni in somaj si m-am angajat din febr la alta firma, care acum se inchide.Intrebarea mea este, pot beneficia de somaj?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

multumesc de rasp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

deci nu treb sa am 2 ani lucrati inainte?
interb pt am auzit fel si fel de opinii, ba 2 ani ba 11 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

12 luni in ultimii 2 ani.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Eu stiu ca dupa ce ai luat o data somaj, trebuie sa mai lucrezi 1 an de zile dupa, ca sa poti beneficia din nou de somaj. (cu norma intreaga)
Sunt prevederi relativ recente. (cam de-un an incoace, nu mai stiu exact)

Dar cel mai bine e sa mergi la AJOFM Bihor sa te interesezi, au birou de informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Adi2003 imi palpaie si mie un beculet cu chestia asta.Cel mai sigur o sa sun maine o fosta colega si sa o intreb.Lucreaza exact la consiliere la Ajofm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Ea a spus ca a stat 2 luni in somaj dupa care s-a angajat.

Sa presupunem ca avea dreptul la 9 luni de somaj (nu a precizat perioada). Daca avea dreptul la 9 luni somaj, 2 luni fiind efectuate,
- daca a fost angajata din somaj pe perioada nedeterminata, pt cele 7 luni ramase beneficia de 30% din indemnizatie.
IN acest caz pt un nou somaj ar trebui sa aibe 12 luni lucrate cu norma intreaga de la data la care a renuntat la somaj, printr-un nou contract de munca.

In cazul in care ar fi fost angajata din somaj pe perioada determinata, nu mai lua cei 30% din indemnizatie pt lunile de somaj neefectuate, dar putea sa beneficieze de ele (de lunile de somaj ramase) dupa expirarea contractului pe perioada determinata.

Ea nu ne-a dat toate detaliile noului contract de aceea am pus cazuri pur ipotetice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, asa este. Mi-a scapat secventa cu lunile de somaj. Scuze!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adria.bh spune:

am fost angajata din somaj, pe perioada nedeterminata si beneficiez de cei 30%.
deci sa inteleg ca nu pot lua somaj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ca sa poti beneficia trebuie sa ai asa cum am spus 12 luni lucrate in ultimele 24 fata de data solicitarii somajului cu norma intreaga.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput