Care este Dumnezeul tau?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Fostul prieten al surorii mele e evreu ortodox. Oare la asta va referiti?
http://en.wikipedia.org/wiki/Orthodox_Judaism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Evreii sunt un popor. Pentru ca religia lor era atat de strans impletita cu viata sociala incat oricine nu respecta normele stabilite era fie omorat, fie expulzat, religia lor a devenit sinonima cu apartenenta la poporul evreu.

Iudeii au fost unul din triburile evreiesti. Cand s-a spart poporul evreu in doua, iudeii, impreuna cu alte doua (daca nu ma insel) triburi mai mici au format Iudeea.

Israelit are mai multe sensuri. In primul rand israelit = evreu, adica orice evreu se trage din Iacob, care si-a spus la un moment dat Israel. In al doilea rand, dupa secesiunea Iudeii restul tarii s-a numit Israel, israelitii fiind in acest context evreii din Israelul antic.

Israelienii sunt cetatenii Israelului de astazi.

Prin urmare, oricine are origini evreiesti este evreu. Indiferent de religia sa sau de tara in care locuieste.

Din Biblie, si nu numai, stim ca iudeii au fost mult mai rigurosi in respectarea propriei religii decat israelitii. Credinta iudeilor era credinta lui David, de-aia se confunda apartenenta politica la statul iudeu cu apartenenta religioasa, de unde numele de religie iudaica, adica religia iudeilor.

Religia mozaica este totuna cu religia iudaica.
Mozaic este un neologism venit din franceza si este derivat din numele lui Moise. Asadar religia mozaica este religia lui Moise si-a poporului sau.

---------------------------------------------
Evreii sunt un popor. Israelienii sunt cetatenii cu pasaport de Israel. Avem asadar evrei francezi, evrei rusi, evrei romani, dar si israelieni francezi, israelieni romani, israelieni arabi.

Evreu francez musulman = evreu stabilit in Franta si convertit la islamism.
Israelian roman crestin = roman crestin stabilit in Israel.

---------------------------------------------
Majoritatea evreilor sunt de religie iudaica.

Exista si evrei musulmani, evrei crestini, evrei budisti sau evrei atei (cum au fost Marx, Engels si Lenin, sic).
Dar majoritatea covarsitoare tin de cultul mozaic. De aceea, cand intalnesti un evreu ai 99% sanse sa intalnesti un adept al cultului iudaic. In plus, evreii care se convertesc la o alta religie sunt marginalizati, repudiati, nu prea mai sunt recunoscuti ca evrei. Termenul de www.haaretz.com/print-edition/opinion/you-can-t-be-a-jewish-muslim-1.309646" target="_blank">evreu musulman nu prea este folosit (tinand cont de "prietenia" intre apartinatorii celor doua religii, probabilitatea de a intalni un evreu musulman tinde sa fie egala cu probabilitatea de a intalni un caine pisica).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Brvo Capcaune......zau ca acu` imi place concizia ta lipsita de umorul ala negru...pace,da?Acu` nu arunc cu portocale si nici cu mazare sau altele.Vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mihaela, Nu, nu la asta se refera.
Evreii ortodocsi nu au nicio legatura cu crestin ortodocsii.

Capcaune,daca este razboi intre franta si germania, crezi tu ca evreii francezi si evreii nemti vor pune mainile in sold si vor face galerie celor doua armate?
NU. Vor lupta unul contra altuia. Pentru ca unul e cetatean francez, celalalt e cetatean german. Ei doi nu sunt ´´un popor´´, ca nu exista pasaport de evreu! Asa cum nu exista pasaport de crestin ortodox.

Zici ca evreii din lumea-ntreaga sunt un popor, iar cei din Israel sunt doar cetateni cu pasaport israelian?
Pai cum mey sa fie toti evreii din lume un popor, in zilele noastre, cand unii nici nu pot vorbi intre ei ca nu se inteleg. Nu toti evreii din lume vorbesc idish sau ebraica. Evreul neamt vorbeste germana iar evreun irakian irakiana. Daca invata amanadoi engleza au sanse sa converseze.

Istoria e lunga si bogata, nu cred ca are sens acum sa aducem in discutie structurile de pe vremea lui Moise.
Cand spui evreu-crestin, tu ca si crestin nu il recunosti pe noul venit decat pe jumatate.
Deci, ori evreu, ori crestin. Ori citesti Tora ori citesti Biblia. Ori crezi ca Iisus e Mesia ori nu.

Sfatul Petru era evreu-crestin? Sau Sf Andrei? Asa ii intalnim in biserici,in scrierile crestine, ca evrei crestini?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Lady J, nu se poate "musulman crestin", ci arab musulman sau arab crestin, arab mozaic/iudaic etc. Nu se poate nici "budist crestin", ci chinez (sau indian) budist sau chinez (sau indian) crestin sau chinez (sau indian) iudaic/mozaic.( Nu ca ar fi doar combinatiile astea,ci am dat citeva exemple.)

Prin urmare : evreu mozaic, evreu crestin etc, cu variante : evreu francez iudaic sau evreu roman crestin ortodox etc

Iar daca un evreu musulman(dac-o exista) se converteste la crestinism, devine evreu crestin, nu-i mai zici "evreu musulman crestin", asa cum un pagin, odata ce devine crestin, se cheama doar crestin, nu-i mai zici "pagin crestin",poate-ai vazut la botez cum zice parintele la sfirsit? Cind nasa da pruncul mamei? O pune pe nasa sa-i zica asa: "mi-ai dat un pagin, iti dau un crestin". Deci de-acuma, gata, nu mai conteaza ce-ai fost, conteaza ce esti.

Eu asa stiu, cum am zis.


Nu exista evreu musulman.
Musulmanii cred in invataturile Profetului MOhamed si le urmeaza.
Evreii nu au treaba cu Mohamed.

Sigur ca nu se poate musulman-crestin. Atunci de ce s-ar putea evreu crestin??
Vorbim aici de 3 religii. Cu baza comuna dar foarte diferite.
Nu poti fi evreu si crestin in acelasi timp, la fel cum nu poti fi crestin si musulman in acelasi timp.

Exista desigur arab crestin, pentru ca arab nu inseamna religie. Asta spui si tu. Exista fancez crestin, francez evreu, francez musulman.
Adica exista nationalitate+ religie nu religie+religie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya
asa cum un pagin, odata ce devine crestin, se cheama doar crestin, nu-i mai zici "pagin crestin",poate-ai vazut la botez cum zice parintele la sfirsit? Cind nasa da pruncul mamei? O pune pe nasa sa-i zica asa: "mi-ai dat un pagin, iti dau un crestin". Deci de-acuma, gata, nu mai conteaza ce-ai fost, conteaza ce esti.

Eu asa stiu, cum am zis.


Da.
Daca te botezi crestin, pentru crestinii tai esti crestin nu strutzo-camila cu alte religii atasate la coada :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

ladyJ, Marx a fost evreu sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Nu poti fi evreu si crestin in acelasi timp.

In limba romana evreu are doua intelesuri:
- membru al poporului descendent din Avraam, Isaac, Iacob samd;
- adept al religiei iudaice;

Poporul evreu si religia iudaica se suprapun aproape in totalitate. Din doua motive:
- religia iudaica este extrem de stricta in privinta ritului, cine nu-l respecta fiind exclus din comunitate;
- religia a permis supravietuirea poporului in timpul celor mai crude prigoane;
De aceea politica si religia sunt indisolubil legate. Evreii sunt dealtfel primul popor care si-a valorizat istoria din pespectiva religioasa.

Exista un procent (foarte foarte mic) de evrei care se convertesc la alte religii. Ca nationalitate ei raman evrei. Ca religie, evident nu.

Sa luam o familie evreiasca din Romania. Daca fiul, Shtrul, decide sa se boteze, el ce devine? Roman? Nu. Devine evreu crestin, sau evreu crestinat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Mihaela, Nu, nu la asta se refera.
Evreii ortodocsi nu au nicio legatura cu crestin ortodocsii.

Capcaune,daca este razboi intre franta si germania, crezi tu ca evreii francezi si evreii nemti vor pune mainile in sold si vor face galerie celor doua armate?
NU. Vor lupta unul contra altuia. Pentru ca unul e cetatean francez, celalalt e cetatean german. Ei doi nu sunt ´´un popor´´, ca nu exista pasaport de evreu! Asa cum nu exista pasaport de crestin ortodox.

Zici ca evreii din lumea-ntreaga sunt un popor, iar cei din Israel sunt doar cetateni cu pasaport israelian?
Pai cum mey sa fie toti evreii din lume un popor, in zilele noastre, cand unii nici nu pot vorbi intre ei ca nu se inteleg. Nu toti evreii din lume vorbesc idish sau ebraica. Evreul neamt vorbeste germana iar evreun irakian irakiana. Daca invata amanadoi engleza au sanse sa converseze.

Istoria e lunga si bogata, nu cred ca are sens acum sa aducem in discutie structurile de pe vremea lui Moise.
Cand spui evreu-crestin, tu ca si crestin nu il recunosti pe noul venit decat pe jumatate.
Deci, ori evreu, ori crestin. Ori citesti Tora ori citesti Biblia. Ori crezi ca Iisus e Mesia ori nu.

Sfatul Petru era evreu-crestin? Sau Sf Andrei? Asa ii intalnim in biserici,in scrierile crestine, ca evrei crestini?



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


dar tigan sau rrom exista?!! ai daca da, ce e? natie sau religie?..dar aroman? etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

rrom mozaic.

Mergi la inceput