BV Ylari, Uliiasi, Gyan! Mai-iunie '12 (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ClaraJ spune:

Buna fetelor,

ANDRA - multumim frumos! Literele sunt din lemn si le-am cumparat simple dintr-un magazin de "craft" iar apoi dupa cum ai vazut in poze le-am decorat noi acasa, dupa bunul plac. Si aici le poti comanda gata decorate, insa noi am vrut sa le personalizam cit mai mult si imi doresc sa le pastrez si sa le dau baietilor cind or fi si ei mari si la casa lor.:))

IULIA - te pupic si felicitari pentru bebe!! Intr-adevar sunt foarte implinita si bucuroasa ca am reusit sa-l alaptez pe Kaeden atit de natural si fara prea multe probleme. E o placere sa-l pun la sin si sa-l vad cum se infrupta. Mi se umple inima de o dragoste imensa.:)

ASTEROPI - sa stii ca multe din sentimentele pe care le incerci acum sunt si pe fondul schimbarilor hormonale care se produc in organism, deci nu vor dura o vesnicie.:) E mai greu in primele saptamini pina te refaci si fizic, plus noptile nedormite, toate astea isi spun cuvintul. Nu te sfii sa ceri ajutorul atunci cind ai nevoie, e mai bine asa, decit sa o lovesti sau jignesti pe micuta Asteropi. Stiu ca nu o faci voit, inteleg perfect prin ce treci. Aveti grija de voi si sper sa treaca repede norul asta.:)

Kaeden al meu a pus un kil pe el in 2 saptamini,:) E dodolos si mincacios. Se pare ca nu degeaba maninca din 2 in 2 ore, i se vad falcutele de la o posta.:)

Va pupic si o saptamina buna sa aveti,

Clara- mami lui Bryce si Kaeden

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela77a spune:

Anitta_O, stii ca nu suna deloc rau Heidi, fetita muntilor, se si potriveste cu zona in care locuieste, dar si Iulia e un nume frumos. poate ramane nume de alint heidi :D

daca crezi in asa ceva ... uite ce am gasit pe net ...
numele de fat#259;,Iulia are semnifica#355;ia de dragoste, blānde#355;e #351;i dar de la Dumnezeu.

azi sotul a avut toata ziua filmare de clip in is, inca nu a terminat. initial am vrut sa merg si eu cu el, gandindu-ma ca poate iti fac o vizita la spital, dar baietii au plecat la 7 dimineata si cum ne-am culcat la 3 nu am afost in stare sa ma trezesc.

un mare si iti doresc recuperare usoara si rapida si un bebe mancacios si sanatos

felicityhope , iti multumesc pentru gandurile bune si, crede-ma, abia astept sa vad iar II roz.

tigruta, da, e vb de Moinesti, Bacau.

se pare ca se deschide si Moinestiul cu afacerea de care ma ocup eu, chiar ieri a avut mihai o prezentare acolo si, aveti deja si cateva unitati care sunt in sistem si returneaza bani la fiecare cumparatura. chiar ieri mi-am facut o reteta la farmacia de acolo, din sistem si am primit 5% inapoi.

pupicesc toate mamicile burticile prichindeii si bebeii


Mirela, MTHFR C677T homozigot. A1298C normal. sarcina pierduta in 8w4d
--------------------------------------------------------------------------------------------
tratament pregatire: femibion I 1tb/zi, cetebe 2tb/zi, coenzima q10 1tb/zi, vita e 1tb/zi, magne b6 1tb/zi, acid folic 1tb/zi, aspenter 1tb la 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

Anitta deci ai avut si tu bubite...Si ti-au trecut inainte sa nasti sau dupa? Ma intreb daca o sa-mi treaca dupa nastere(ca si edemele) sau o sa fie nevoie de tratament serios pe urma ca sa scap de ele. Chiar vroiam sa intreb aici daca au mai avut gravide chestia asta. Pur si simplu se pare ca sunt foarte sensibila la transpiratie, fac imediat brobonele si in alte parti. Pe picioare probabil a fost mai evident pentru ca ele stau mai mult timp inchise, transpir mai rau acolo plus staza din cauza edemelor. Azi a fost ceva mai bine cu mancarimile, poate incepe sa-si faca un pic efectul si crema(sau cremele de fapt).

Andreea, 38+ cu BebeLUnu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Buna fetelor!
Mi-bebelina felicitari si aici, bun venit micutei Adela!
Eu n-am scris ca ieri ne-am sarbatorit eu si sotul imprruna cu nasii si am trebaluit toata ziua, dimi am fost la piata, apoi am bucatarit la greu, apoi ne-am sarbatorit si seara eram rupta. M-am necajit un pic ca Eva era obosita si s-a suparat ca nu reusea sa faca nu stiu ce si a inceput sa planga ca pe ea nu o iubeste nimeni si ca o sa plece din familia asta, am inceput si eu sa plang dar am linistit-o pana la urma, i-am zis ca o inteleg ca e suparata ca nu m-am mai jucat cu ea dar ca o iubim si eu si tati, si am ramas asa imbratisate... Drept urmare m-a palit o durere de cap care m-a terminat toata noaptea, m-am speriat, pe la 4 m-am trezit si mi-am pus cartof, culmea mi-a trecut.
Maine merg la control, s-o indura nenea doctorul de mine? Oricum nu mai am asa mult de asteptat dar tare mi-as dori sa vina, cred ca v-am zapacit cu nerabdarea mea!
In alta ordine de idei, mi-a trimis socrela o gramada de mancare, ciorba de perisoare, varza, chiftele, pulpite la gratar, branza, lapte (probabil o sa fac un orez cu lapte) unt, oua, piscoturi, verdeata o gramada, sunt linistita ca macar am mancare saptamsna asta! Ce sa zic, sa-i dea Dumnezeu sanatate!
Si noi cam atata. Va pup pe toate si va astept marti la sueta, banuiesc ca si maine o sa fie liniste pe aici...
Pfuu ce rau imi pare, am uitat sa va spun, am spalat ieri, nu am stiut/am uitat ca e sarbatoare, nu mai pot de ciuda! Am zis si eu sa ma ierte Dumnezeu...
Anita scumpa ce m-am bucurat sa te citesc! Lasa ca vine el si lapticul, si sa vezi! M-a mirat ceva ce ai scris ref la Adela de mi-bebrlina, ca posibil ii pun ceva de dormit in lapte??? Se face asa ceva??? Fara sa te informeze nimeni pe tine ca mama? Mi se pare un abuz.
Mamita cat de ZEN esti draga noastra! Sper sa ne molipsim cat mai multe de la tine! Eu va tin pumnii si iti astept cu nerabdare postarile optimiste!
Asparagus ieri ma gandeam la tine daca iti vind sa crezi! Pupici multi si voua!
Asteropipan draga mea tare rau imi pare ca esti asa! Ia-o incet. Nu te filmeaza nimeni. Profita de orice ajutor si incearca sa te odihnesti cat mai mult, e cheia optimismului! O sa fie bine, se va obisnui si Asteropi, nu o poti implica un pic, sa prinda drag de micuta? Zic si eu...
Va pup pe toate, tineti-mi pumnii ptr maine sa vin cu vesti bune.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si AMR 9 zile!!!
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor am si eu o intrebare: unde gasesc recipiente sa congelez laptele muls si nefolosit???

Anitta sper sa te refaci cat mai repede



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Ioana aici pentru congelat laptele matern se gasesc la magazinele cu articole pentru nou nascuti niste pungi sterile speciale.
Edit: la farmacia Tei gasesti de la Medela atat recipiende de plastic cat si pungi pentru stocarea laptelui matern.

Elena 38+ cu Bebster AMR 1+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

FELICITARI MI_BEBELINA !
BINE AI VENIT BEBE ADELA !

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mamica super fericita si norocoasa de Dorian Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

FELICITARI BLANCA !
BINE AI VENIT BEBE CLARA !

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mamica super fericita si norocoasa de Dorian Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Aever, am tinut sa iti spun de cateva zile dar din pacate de fiecare data a intervenit ceva si nu am mai apucat.. eu am avut edeme incepand cu saptamana 33 , de ajunsesem sa imi cumpar incaltari cu 2-3 numere mai mari si tot erau fixe iar in ultimele 2 saptamani m-am confruntat si eu cu bubitele alea scarmanicioase de imi venea sa imi rup pielea! Nu stiu pe unde le ai tu exact.. la mine erau doar pe laba piciorului si se accentua mancarimea seara iar de calmat doar cu apa rece .. stateam cat de mult posibil cu picioarele in apa rece
Astazi am facut 15 zile de la nastere iar picioarele au revenit la normal , dar nu imediat.. cam de vreo 5 zile ma pot incalta din nou cu pantofii mei #35 si pt asta nu a trebuit sa tin nici o dieta , nici un tratament! Am si pierdut in greutate.. luasem 19 kile si am ramas cu 5kile +
Ylari, nu faci reclama daca ne spui la ce clinica ai abonamentul pentru Eva! Eu chiar sunt interesata pentru ca vreau sa ii fac lui Dorian dar trebuie sa vad unde este mai avantajos! Cam cat costa anual? (imi poti trimite un PM )
Elena, chiar am vrut sa intreb de tine dar vad ca ai dat un semn de viata! Sper ca esti bine si burtica la fel
Tzuky ce o mai face? nu a mai scris de un secol ..
Joana , eu am vazut recipiente sterile in farmacia Centrofarm dar probabil ca in mai toate farmaciile vei gasi!
Fetelor, am si eu o curiozitate.. voi cum stiti ca bebe goleste sanul?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mamica super fericita si norocoasa de Dorian Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mirela, mi-ar fi placut mult sa ne vedem in Iasi, sa treci pe la mine, au inflorit teii intre timp si ieri chiar m-am simtit mai binisor, am iesit si eu in curte. Nu-i nimic, ne vedem la mine-n cartier cand o sa infloreasca si pe la noi. Parca pe 23 veneai, nu? Asa de mult mi-as dori pentru tine sa ai si tu cat mai repede 2 liniute!!! Cred ca iti e tare greu sa ne vezi pe noi cum nastem si cum vorbim despre sarcini, copii, alaptat, cu gandul ca ai fi putut si tu acum sa fii la fel... Ma doare sufletul pentru tine.
Ylari, eu am avut suspiciunea asta cu somniferele in lapte in prima zi cand am fost mutata pe sectie, ca dormea tot timpul cand voiam sa o alaptez. Dar mi-am dat intre timp seama ca i se dadea supliment destul de mult si fata dormea bine ca era bine hranita. Ce soacra grijulie ai! Ce bine ar fi sa-ti mai trimita mancare si dupa ce nasti! Tie cum iti mai e?
Aever, mie edemele si mancarimile mi-au trecut dupa nastere. Eu am pus mancarimile pe seama edemelor, care erau mari de tot, la fel mergeam cu papuci cu 1-2 marimi mai mari. In timpul operatiei mi s-au facut o multime de perfuzii cu NaCl si m-au umplut si mai mult de sare si apa. Eram umflata rau de tot, ochii imi erau 'chinezesti', numai cate o dunga. Mi-au facut furosemid pana la urma, ca nu se mai putea. Nu mai tin minte exact, dar parca in vreo saptamana au disparut. La fel si mancarimile. In sarcina asta, cum am mai spus, de teama HTA si a edemelor am mancat foarte putin sarat si am stat mult in pat, cu picioarele mai sus. Poate te-ar ajuta si pe tine sa nu mai mananci nimic cu sare si sa stai locului in pat cu picioarele pe o perna. Si baga picioarele in apa rece, face bine. Eu acum am ceva edeme, am ramas cu ele, mi s-au bagat si acum multe perfuzii, dar nici nu se compara cu ce-a fost data trecuta.
Daca Iulia e bine (o sa aflu dupa ora 9), vom pleca azi acasa. Abia astept sa fac un dus calumea!

Mergi la inceput