BV Ylari, Uliiasi, Gyan! Mai-iunie '12 (57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Hello!

Mai intru si eu printre picaturi, vreau sa va intreb cat papa bebelusii vostri? Al meu papa si 1 ora jumate incontinuu. Slava Domnului am lapte, si ii dau la cerere, dar mi se pare prea mult. Ieri de ex am plecat pana la doctor si l-am lasat cu Bogdan si cu 50ml de lapte. Nu am lipsit decat 2 ore in conditiile in care ii dadusem sa pape inainte sa plec, si in timpul cat am fost plecata a ras cei 50 ml si inca mai vroia. A trebuit sa ii dea suzeta ca nu se mai intelegeau.

O alta intrebare este, sa beau ceai de lactatie (am baut doar 3 cani in spital si atat) chiar daca am lapte? Am muls si 100 ml odata. Lactatia trebuie intretinuta si cu ceai sau pur si simplu din alaptarea lui bebe?

Corina mami de Vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Dragelor mesaj de la Mi bebelina:
" Adela este o puturoasa, dorme mult si papa putin. Eu incerc sa ma mobilize sa nu clachez cu alaptatul. Va pup pe toate!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Cuchi, eu stiu ca din spital mi au spus sa intretin lactatia cu macar o cana de ceai . Si eu am lapte insa dimineata beau o cana de ceai si pe parcursul zilei iau cate o pastilulta de galacto...ceva:))). E jumatae de doza insa ajuta si la stres/oboseala .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joana2672001 spune:

Legat de greutate , nu stiu ce sa ti spun ca eu in prima luna i am dat la cerere si la inceput manca la 3-4 ore, apoi a avut in pusue de crestere si manca asa cum povestesti tu. Ideea e ca intr o sg luna a luat 1500 g si se pare ca a luat cam mult. In fine acum ii dau tot la cerere insa vad ca vrea iar la 3*4 ore.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Ioana, iti multumesc frumos pentru detalierile legate de cum il alaptezi .

Cuchi, si mie mi se parea ca Mirciulica mananca prea mult, insa eu ii dau cand vrea si cat vrea. Cand nu mai trage din biberon si doar il rontaie i-l scot, iar la san il las cat vrea prentru ca adoarme in final si il scapa. Asa ca am inceput sa tin un jurnal de vreo saptamana ca sa vad cat/cand mananca. Cum ii dau 80% biberon cu lapte de la mine, pot aproxima mai bine. In afara puseelor de crestere (cred ca tocmai a inceput unul ieri), mananca cam la 3 ore 70-80 de ml. In timpul puseelor si la 2, si la 1 jumate cate 40-50-60-70. Am observat ca ieri a mancat mult mai des dar mai putin la fiecare masa, astfel incat totalul la sfarsitul zilei a fost cam acelasi, in jur de 550-650ml pe zi.

Eu am inca lapte mult, sper sa continui tot asa, mulg cam la 6 ore din ambii sani in jur de 200ml. Asa ca acum sunt cu cateva portii pe stoc, oricat de mancacios e el, pe care le congelez. Nu vreau sa mulg mai rar decat mananca el, ca sa nu scada "productia". Cand a avut puseul celalalt abia mai faceam fata, manca non-stop. Ceai beau cam o jumatate de litru pe zi (facut din doua pliculete) insa altceva nu iau. Ma enervez cand vad ca sanii curg, lapte este si curge usor, insa nu prea ii place sfarcul. Dupa ce suge si il mozoleste cateva minute si se inmoaie nu mai vrea sub nicio forma, trebuie sa trecem la biberon .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Buna dimineata!
Blanca, felicitari si aici Abia astept sa ne povestesti

Cuchi, Diana, eu ii dau numai din biberon (v-am povestit eu de mult ca in prima saptamana de alaptat la Amana facusem ragade si o pediatra m-a "rezolvat" cu nitrat de argint, mai exact mi-a ars sfarcurile si am avut niste dureri groaznice, nu il pot alapta pe bebe, e pe psihic, dar ii dau numai lapte de la mine). Asa, deci scot cam 220-240 la un muls la 4 ore sa zic (nu tin socoteala exact, cand ii simt grei bag pompa) si el papa cam 100 ml la 3 ore acum la 10 zile. Am foarte mult lapte se pare, nu iau nimic pentru stimulare, daca vad ca va scadea productia o sa beau si eu ceai si am si Galagtogil in casa.

Andreea, noi le-am pus copiilor 2 nume pentru ca primul nume la amandoi este mai ciudatel si in caz ca vor ei sa se prezinte altfel sa aiba cu ce. Altfel le puneam un sigur nume.

Clara, superrrrrrrrrrrrrrr frumoasa camera baietilor, imi spui si mie din ce material ati facut literele? I-am pus si eu Amanei, dar le-am comandat si sunt o singura culoare, am vazut ca voi le-ati pictat pe ale baietilor.

Uli, eu cred ca ne dai vesti zilele astea

Mi-au trecut durerile, am si dat jos 10 kg, dar mai am o gramada (ofof), deci sunt mult mai bine psihic!

-----------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana (2 ani) si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Andreea, noi i-am pus doua cam din acelasi motiv ca si Andra: sigur vom pleca din Romania cand se incheie concediul de maternitate si puiul va trai mai mult in afara. Asa ca, Mircea e destul de greu de rumegat pentru straini. In plus, mie nu imi prea place asa ca a trebuit sa fiu si eu impacata . In schimb, tatal meu a insistat sa fie un singur nume si nu doua iar socrul sa fie unul de sfant. Noi am facut cum am vrut, dar uite ca fiecare are fixuri pe tema asta .

Andra, ce de laptic ai!!! Enorm de mult (mi se pare mie). Sa fie puiul sanatos, ca mancacios vad ca e ca sa se bucure de el si sa se faca mare. Eu am observat ca pot controla productia in functie de cat de des ma mulg. Daca ma mulg la 2-3-4 ore astazi, in 1-2 zile creste considerabil productia. Altfel incepe sa scada. Asta chiar daca in ziua mulsului strang aceeasi cantitate din 3 ori 8 sesiuni de muls.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Salutare fetele, va imbratisez cu drag

Felictari noilor mamici Anitta, Deea, Blanca, Mi bebelina, Mamitta, sper ca n-am omis pe cineva, daca da sa fie cu iertare..

Mirela in care Moinesti ai fost?? in Bc? eu acolo m-am nascut si am crescut..

Astero cam in aceeasi situatie suntem si noi, te inteleg perfect..insa eu nu pot vsa il trimit la bunici decat pt putin timp pt ca pur si simplu ma simt vinovata si nu pot sta fara el..prefer sa ma chinui cu amandoi desi mi-e greu tare..
trimit ca plange

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Di, si mie mi se pare mult, dar s-ar putea sa avem cu toatele asa, dar daca eu ii dau doar din bibe stiu exact cat e. Si mi se pare si foarte gras cumva, nu stiu cum sa explic.
Tigruta, Astero, imi pare rau pentru ca treceti prin clipe grele cu cei mari vizavi de cei mici, dar este doar o perioada scurta, de acomodare, veti vedea. Eu ii multumesc lui Dzeu, dar Amana reactioneaza excelent deocamdata, il pupa, il mangaie etc Sper sa ramana asa

-----------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de Amana (2 ani) si de Robin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Bine v-am regasit!!!
Felicitari, Mi_bebelina pentru Adela! Cat de mult imi place numele, era primul in lista mea de preferinte.
Bravo, Blanca! Abia astept sa ne povestesti!!!
Multumesc mult pentru incurajari, urari si felicitari!
Am nascut vineri la ora 8.40 o fetita de 52 de cm, 3300 g, apgar 9, cu cordonul ombilical innodat, dar fara alte probleme. I s-ar potrivi mai bine numele Heidi, pentru ca e bucalata, dolofana, rosie in obraji dupa ce suge ca un copil care a alergat toti muntii si-apoi vine acasa, deschide larg usa si striga: Mama, da-mi mancare! Eu nu m-am simtit chiar bine dupa cateva ore de la operatie, recuperarea e destul de grea, am facut si ieri si azi dimineata injectii contra durerilor. Fata de operatia cealalata, a fost mai greu, nu ma asteptam, la cat de activa si neplangacioasa sunt, dar n-am ce face, am intrat in hora. Laptele inca n-a iesit furios, il asteptam cu mare interes. Fetita trage, ii place tinuta in brate, stie ce sa faca, doar ca e cam putintel colostrul. Maine plecam acasa daca totul e absolut in regula.
Diana, multumesc pentru info despre lanolina, m-au ajutat sa fac la fel, mai ales ca bebelina sta mult la san si nu vreau sa-mi faca varza din san. Intrebai de alimentatia mamei, eu am mancat absolut orice cand l-am alaptat pe M si nu a avut colici sau alte deranjamente.
Aever, ce nasol cu bubitele alea. Am avut si eu in sarcina anterioara, ma manca pielea groaznic, cu nimic nu trecea. La sarcina asta ma asteptam cu groaza la acelasi tablou, insa m-a ferit Dumnezeu sa mai trec inca o data prin asa ceva. Si eu avaem edeme mari, posibil pe fondul asta sa fi aparut. In sarcina asta am mancat aproape nesarat si am stat mai mult in pat spre sfarsit, mai ales ca nu m-am simtit tocmai bine.
Mmamita, ma bucur pentru ZEN-ul care ti s-a mentinut si dupa nastere si ca ai laptic bun pentru indianca mica.
Uli, ce faci, nasti azi-maine? Da-ne de veste cumva. Ai prin cine? Daca nu, pot sa-ti dau nr meu de telefon.
Asparagus, ce bine a luat in greutate Bianca!
Joana, poate fetita Mi_bebelinei e alimentata si cu lapte praf de la spital in care i se pune ceva de dormit, altfel cum sa doarma asa mult fara sa suga?
Va pup, ma apuc de alaptat.





Anitta, mama lui M - 8 ani si pustoaica de 38+

Mergi la inceput