Proprietar troita

Proprietar troita | Autor: catrinik

Link direct la acest mesaj


Cine este in fapt proprietarul unei troite?

Pe scurt: parintii mei au construit acum aprox 20 ani o troita intr-un sat.
S-a sfintit, s-a facut ce e de facut. Nu a existat insa un act de donatie a troitei catre biserica.
Troita se afla pe drumul public, la rascruce de drumuri.
In acest caz cine este proprietarul: parintii mei, biserica sau primaria?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nimeni.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Cum nimeni? Tre' sa fie a cuiva.
Ori a mea ca persoana fizica, ori a primariei ca e pe domeniul public, ori a bisericii ...
Am impresia ca pentru ridicarea unei troite chiar tb autorizatie de constructie ( care nu stiu daca a fost obtinuta la momentul respectiv ).
Deci nu sint doar 2 lemne pictate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Cum nimeni? Tre' sa fie a cuiva.
Ori a mea ca persoana fizica, ori a primariei ca e pe domeniul public, ori a bisericii ...
Am impresia ca pentru ridicarea unei troite chiar tb autorizatie de constructie ( care nu stiu daca a fost obtinuta la momentul respectiv ).
Deci nu sint doar 2 lemne pictate.


la primarie gasesti toate lamuririle, nu cred ca e a bisericii, pentru ca zici ca nu se afla in curtea bisericii..a parintilor tai nu e ...ca nu e in curtea lor si nici nu platesc chirie primariei..e a comunitatii...deci primarie ar trebui sa fie proprietarul troitei...logica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai nimeni nu zice de nici un act. Spatiul este public dar devine irelevant ca nu discutam de spatiul pe care se afla amplasat ci de acel bun.
Imi mentin afirmatia in prezent acest bun nu are nici un proprietar, presupun ca nu are autorizatie, primaria nu-l poate revendica si dca doreste va solicita daramarea pe costurile celui celor ce au ridicat fara autorizatie sau poate sa suporte costurile demolarii.
Sau se poate face ca ploua.
Dar nimeni nu poate revendica proprietatea sau daca o face apar intrebarile legate de legalitatea constructiei cu tot ce presupune aceste intrebari si raspunsurile aferente... ceea ce inseamna bani/amenzi si chiar demolarea si readucerea terenului la stadiul initial pe costurile celui care a construit ilegal. Regimul aplicat este absolut identic pentru orice constructie ca e casa/sopron/troita sau altceva - principiile sunt aceleasi.



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Troita e construita de aprox 20 ani.
Dupa 2 ani constructiile se "prescriu".
Nu mai e vorba de amenda sau demolare ... etc ...

Am mai incercat sa gasesc ceva legi pe net, insa se pare ca troitele nu sint reglementate nicicum.

Iar din discutiile avute cu un preot: biserica ar fi proprietarul troitelor ( daca ar exista un act de donatie probabil ). Sau cel care a construit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Care e idee: maica-mea a rugat o persoana din sat sa renoveze troita, pt ca era ff deteriorata ( pe banii nostri ).
In acelasi timp primaria a dorit si ea sa o renoveze.
Intre timp pe persoana respectiva a apucat-o excesul de zel si a luat troita sa o renoveze.
Primarul ... a depus plingere la politie pt furt pe numele persoanei.
Politaiul ne-a sunat ... si tre' sa dam declaratie.



Evident primarul e dintr-un partid si persoana respectiva sustine alt partid.
Deci ca la nebuni ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Troita e construita de aprox 20 ani.
Dupa 2 ani constructiile se "prescriu".
Nu mai e vorba de amenda sau demolare ... etc ...

Am mai incercat sa gasesc ceva legi pe net, insa se pare ca troitele nu sint reglementate nicicum.

Iar din discutiile avute cu un preot: biserica ar fi proprietarul troitelor ( daca ar exista un act de donatie probabil ). Sau cel care a construit-o.


cauta referitor la "opere comemorative de razboi" sau doar "opere comemorative"

www.cdep.ro/proiecte/2009/500/90/2/cd592_09.pdf" target="_blank">http://www.cdep.ro/proiecte/2009/500/90/2/cd592_09.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Care e idee: maica-mea a rugat o persoana din sat sa renoveze troita, pt ca era ff deteriorata ( pe banii nostri ).
In acelasi timp primaria a dorit si ea sa o renoveze.
Intre timp pe persoana respectiva a apucat-o excesul de zel si a luat troita sa o renoveze.
Primarul ... a depus plingere la politie pt furt pe numele persoanei.
Politaiul ne-a sunat ... si tre' sa dam declaratie.



Evident primarul e dintr-un partid si persoana respectiva sustine alt partid.
Deci ca la nebuni ...



mda, ambitii, ambitii....
nu stiu cum poate justifica primaria renovarea unui bun care nu ii apartine, or avea vreun act de donatie, mama ta nu isi aminteste sa fi facut vreun act?! sau poate ca parintii tai au platit construirea , un fel de sponsorizare, asta e acum dati si voi declaratii referitor la ce stiti, nu cred ca se ajunge in instanta sunt doar sicane politice intre rivali (zic si eu...)

poate n uar fi rau sa ii faceti o vizita domnului primar sa aveti o discutie amicala si clarificatoare, vedeti si voi daca are vreun act de donatie ... acum eu ma gandesc ca daca sunt primar de comuna si dimineata observ ca a disparut troita de la intersectia liniei 1 cu drumu' ciobanilor si eu as sesiza politia si eventual as face plangere impotriva celui care a luat-o...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Din cate stiu eu exista o prezumtie potrivit careia proprietarul terenului este si proprietarul constructiilor de pe teren (prezumtie care poate fi rasturnata cu acte). Ori in masura in care terenul este in domeniul statului...in mod clar troita e a Primariei.Eu asa as zice..oricum nu se poate sa fie a nimanui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar de ce nu se poate sa nu fie a nimanui? O revendica cineva? Si daca o revendica, in ce baza?
Este o constructie ilegala din cate vad eu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput