Proprietar troita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

E suficient ca Primaria sa aiba acte pe terenul de sub troita ca sa opereze prezumtia.
Din cate stiu eu, nu exista bunuri fara proprietar..si cele abandonate intra in patrimoniul statului dupa un timp..oricum nu raman pe veci intr-o stare de incertitudine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa este - ai dreptate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

E suficient ca Primaria sa aiba acte pe terenul de sub troita ca sa opereze prezumtia.
Din cate stiu eu, nu exista bunuri fara proprietar..si cele abandonate intra in patrimoniul statului dupa un timp..oricum nu raman pe veci intr-o stare de incertitudine.


s-ar putea sa fie vorba de 30 ani (asa stiu ca e in cazul cladirilor si terenurilor, dar nu stiu in ce lege prevazut, ma interesa subiectul intr-o vreme si gasisem pe net niste discutii cred ca pe avocat.ro) si trebuie dovedit ca mobilul a fost abandonat 30 de ani, ori in cazul de fata in cei 20 de ani dupa cate inteleg a fos tcineva care s-a tot ocupat de troita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Tu vorbesti despre uzucapiune pentru care tb indeplinite o serie de conditii. Printre altele, ca posesia sa fi fost facuta sub nume de proprietar (s-au platit impozite pe bunul imobil), linistita si pe o anumita durata de timp. Si asta doar in ipoteza in care terenul pe care era construita troita a fost in proprietatea privata a statului. Daca a fost in domeniul public al statului ..nu se aplica uzucapiunea. Reteaua de drumuri este in proprietate publica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Tu vorbesti despre uzucapiune pentru care tb indeplinite o serie de conditii. Printre altele, ca posesia sa fi fost facuta sub nume de proprietar (s-au platit impozite pe bunul imobil), linistita si pe o anumita durata de timp. Si asta doar in ipoteza in care terenul pe care era construita troita a fost in proprietatea privata a statului. Daca a fost in domeniul public al statului ..nu se aplica uzucapiunea. Reteaua de drumuri este in proprietate publica.


ma refer doar la troita nu la terenul de sub ea, noi nu stim pe ce baza au pus troita in locul ala, poate nu e domeniu public, poate a existat o cesiune pentru cei x mp... parintii mei au construit o casa, au intrat in planul de sistematizare si casa demolata, la despagubiri au primit despagubiri doar pentru constructie, terenul fiind considerat al statului (desi aveau dovada cumpararii terenului si declaratia vanzatorului, care mai era in viata la ora aia) si asa ptr multi altii (in 2000 cand am vrut sa depun cerere de retrocedare nu am putut sa o fac pe motiv de "terenul este acum domeniu public")... in urma cu 20 de ani cand s-a construit troita legile nu difereau f mult de cele de pe vremea ailanta... prin urmare nu avem toate datele, ne dam cu parerea in speranta ca vom fi de ajutor initiatoarei subiectului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

N-au obtinut mey nimic, nici autorizatie, nici o cesiune nimic ...
E un satuc uitat de lume, in virful unui munte.
Au facut parintii mei o troita la rascruce de ulite, a sfintit-o popa, oamenii isi fac cruce cind trec prin dreptul ei si gata.
Pe mine ma enerveaza plingerea de furt bagata de primar si ca de fapt sint ambitii politice la mijloc.

Ca as fi vrut sa-i zic politaiului sa solutioneze plingerea primarului ca fiind nefondata, primaria nefiind proprietarul troitei. Si deci nu are drept sa depuna o plingere in numele altcuiva.

Ca nu mi-e greu sa dau o declaratie ca si martor. Ca scriu acolo 3 lulele ( ma rog ... maica-mea ). Dar mai stiu eu ce lucrator zelos de pe la Parchet nimeresc si tre' sa ma duc la mama naibii sa dau cu subsemnatul? hm?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

N-au obtinut mey nimic, nici autorizatie, nici o cesiune nimic ...
E un satuc uitat de lume, in virful unui munte.
Au facut parintii mei o troita la rascruce de ulite, a sfintit-o popa, oamenii isi fac cruce cind trec prin dreptul ei si gata.
Pe mine ma enerveaza plingerea de furt bagata de primar si ca de fapt sint ambitii politice la mijloc.

Ca as fi vrut sa-i zic politaiului sa solutioneze plingerea primarului ca fiind nefondata, primaria nefiind proprietarul troitei. Si deci nu are drept sa depuna o plingere in numele altcuiva.

Ca nu mi-e greu sa dau o declaratie ca si martor. Ca scriu acolo 3 lulele ( ma rog ... maica-mea ). Dar mai stiu eu ce lucrator zelos de pe la Parchet nimeresc si tre' sa ma duc la mama naibii sa dau cu subsemnatul? hm?


eu cred ca rolul vostru ar trebui sa fie de impaciuitor, daca intervi ca unu care are dreptul se poate sa-ti ceara dovada, nu stiu daca poti sa ceri politistului sa solutioneze in vreun fel anume, trebuie sa dai si declaratie scrisa ... in fine nu e asa simplu cum pare...cel mai simplu ar fi ca primarul sa retraga plangerea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Furtul nu se pedepseste la plangere prealabila, motiv pt care primarul nu poate sa isi retraga plangerea. Persoana in cauza poate sa spuna ca a luat troita sa o repare la rugamintea voastra ( desi asta inseamna ca si voi sa dati cu subsemnatul ca instigatori/ complici) iar voi va puteti apara sustinand ca stiati ca a fost facuta de parintii vostri si nu ati intentionati sa o luati ci doar sa o reparati si sa o puneti la locul ei. Si as returna rapid troita. Eventual niste martori care sa arate ca doar a fost luata la reparat..ca doar nu voia ala sa isi puna troita in curte. Oricum tb demonstrat ca nu s-a dorit o schimbare a proprietarului, respectiv o deposedare ilegala a acestuia..ci doar o reparare a troitei. Iar cel care a luat-o a crezut cu buna credinta ca are mandat din partea adevaratului proprietar.

Nadaflorilor, nu puteai sa ceri retrocedarea in natura, dar prin echivalent puteai sa o faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui eunice78

Furtul nu se pedepseste la plangere prealabila, motiv pt care primarul nu poate sa isi retraga plangerea. Persoana in cauza poate sa spuna ca a luat troita sa o repare la rugamintea voastra ( desi asta inseamna ca si voi sa dati cu subsemnatul ca instigatori/ complici) iar voi va puteti apara sustinand ca stiati ca a fost facuta de parintii vostri si nu ati intentionati sa o luati ci doar sa o reparati si sa o puneti la locul ei. Si as returna rapid troita. Eventual niste martori care sa arate ca doar a fost luata la reparat..ca doar nu voia ala sa isi puna troita in curte. Oricum tb demonstrat ca nu s-a dorit o schimbare a proprietarului, respectiv o deposedare ilegala a acestuia..ci doar o reparare a troitei. Iar cel care a luat-o a crezut cu buna credinta ca are mandat din partea adevaratului proprietar.

Nadaflorilor, nu puteai sa ceri retrocedarea in natura, dar prin echivalent puteai sa o faci.

pai in echivalent si ne asteptam, ca nu am avut domeniu regal, erau 250mp...dar pe motiv ca domeniu public nici nu ni s- primit cererea, mie mi s-a parut aiurea sa nu imi primeasca cererea, m-am racait cateva ore cu functionarii de la sectorul 2 si nu au vrut sa o primeasca, in plus era si ultima zi de depunere a cererilor...

de genul asta de acte se ocupa tata, dupa ce a decedat tata a preluat mama "afacerile", ea mi-a spus mie fi cu zi inainte de termenul limita...nu am avut ce sa mai rezolv in stadiul ala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Ma daca tot iese atita balamuc ma duc si-mi pun troita in curte si gata.

Mergi la inceput