Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Anca multumesc , cum de am uitat ca pe tine trebuie sa te intreb? Uleiul de migdale nu e cicatrizant? (adica asa mi-a spus cineva ca e posibil sa usuce pielea - dar nu pun mare baza pe ce spune persoana respectiva). Cum macerezi florile de lavanda? (am o tufa care mai are putin si infloreste)
Amy va doresc si voua sa aveti un botez frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Miha, Amy, sa aveti un botez reusit si distractie placuta!
Ronina, have fun in weekend! Noi inca nu am avut curaj sa plecam undeva cu fata, desi am putea pleca macar la tara. Dar pt ca nu e inca botezata nu as vrea sa sara toate babele pe ea care sa se tot minuneze...
Dia, weekend placut si voua cu musafirii!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Anca multumesc , cum de am uitat ca pe tine trebuie sa te intreb? Uleiul de migdale nu e cicatrizant? (adica asa mi-a spus cineva ca e posibil sa usuce pielea - dar nu pun mare baza pe ce spune persoana respectiva). Cum macerezi florile de lavanda? (am o tufa care mai are putin si infloreste)

tablouri pentru copii


Nu, dimpotriva, e emolient si e chiar recomandat pentru pielea bebelusilor. Are acizi grasi si vitamine. Eu mai folosesc pentru zonele mai uscate, sau iritate, sau pt fata, cand are pustule, sau nu stiu cum sa le zic la chestiile alea care mai apar pe fata de la caldura, un amestec din unt de shea, ceara de albine, ulei de cocos si de galbenele. Cu florile de lavanda pot doar sa-ti zic ce am citit, ca nu am gasit ca sa fac... Pui florile intr-o sticla si torni un ulei, de preferat care nu miroase prea tare, ca sa nu influenteze (migdale, samburi de struguri, jojoba, etc). Il lasi cam o luna, timp in care mai agiti sticla din cand in cand. La final strecori cu o strecuratoare cat mai fina, ca sa nu ramana resturi.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Vreau si eu un card de vaccinuri de la GSK de unde fac rost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Irina, mie mi l-a cerut/comandat undeva, nu stiu unde, medicul de familie al Mirunei si mi l-a adus, dr. Nicoleta Negru de la Titan, am inteles ca medicii le cer. Dupa aia eu l-am activat sunand la un numar de pe spatele cardului, iar la farmacie am fost cu cardul si cu tabelul ala de la http://www.persepolispediatrie.ro/articole-medicale/program-card-vaccinuri-pediatrice/ ca erau cam aerieni - farmacia Dona de vis-a-vis de policlinica Titan - Nicolae Grigorescu nr. 20


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Irina, hai ca acum mi-a dat prin cap sa-ti dau si numerele de pe spatele cardului: 021.210.48.48 e nr unde am sunat pt activare si dupa aia se trimit sms-uri cu vaccinurile la 0740.103.828 - poate-ti zic aia cum mai poti proceda pentru card. Sau cred ca poti apela si dr. meu fara probleme, e pro consultatii la domiciliu, ii zici ca esti prietena cu mine.
Atentie ca la farmaciatei, vaccinurile au alt pret cu card (adica apropiat de cel din celelalte farmacii) decat pretul fara card care apare la ei pe site. Asa ca eu de-asta n-am mai apelat la ei la faza asta.

In alta ordine de idei, vedeti ca la Mega Image au ser fiziologic Care la 10 lei 30 de doze...fata de preturile din farmacii, eu zic ca-i bine.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Fisierele cu sunet de aspirator lung, 60 minute si 74 minute, daca i-or mai trebui cuiva:
https://docs.google.com/file/d/0B7zzZviLhA72ek9kZ3dWTU9ncXc/edit

https://docs.google.com/file/d/0B7zzZviLhA72SWxGbmh1M1UtQWs/edit


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinaelena


Sovi, zici sa scot tzatza inainte sa adoarma?? Am incercat de cateva ori, si face ochii maaari deschide mainile largi si se comporta ca un drug addict se agita, se stramba si cand i-o bag la loc, da ochii peste cap, geme, se calmeaza si adoarme la loc

Irina, mami de Maria si Andrei




uite paragraf din "no-cry sleep" pag 74-75. vara-mea zice ca nici n-avem mult de citit, de la pag 64 la 90.


Falling Asleep at the Breast or Bottle
It is very natural for a newborn to fall asleep while sucking at the
breast, on a bottle, or with a pacifier. As a matter of fact, some
newborn babies do this so naturally, and so often, that mothers
become concerned that they never eat enough.
When a baby always falls asleep this way, he learns to associ-
at e sucking with falling asleep; over time, he cannot fall asleep
any other way. A large percentage of parents who are struggling
with older babies who cannot fall or stay asleep are fighting this
natural and powerful sucking-to-sleep association.
Therefore, if you want your baby to be able to fall asleep with-
out your help, it is essential that you sometimes let your newborn
baby suck until she is sleepy, but not totally asleep. As often as
yo u can, remove the breast, bottle, or pacifier and let her finish
falling asleep without something in her mouth. When you do
this, your baby may resist, root, and fuss to regain the nipple. It’s
perfectly OK to give her back the breast, bottle, or pacifier and
s tart over a few minutes later. Repeat. Repeat. Repeat. If you do
this often enough, she will eventually learn how to fall asleep
without sucking.
Pl ease go back and reread the previous paragraph. It contains
poss ib ly the most important idea I can share with you at this time to assure that you won’t be rereading this book eighteen months
from now.
The next step in this plan is to try putting your baby in his
bed when he is sleepy instead of sleeping. A tired newborn, too
yo ung yet to have ingrained habits, will often accept being put
into his crib or cradle while still awake, where he will then fall
asleep on his own. When you try implementing this idea, some-times your baby will go to sleep, and sometimes he won’t. When
yo ur baby doesn’t settle and fusses instead, you can rock, pat, or
even pick him up and give him back the breast, bottle, or paci-fier and start over either in a few minutes or for his next nap.
So yo u see, over the first few months of life, you can gradually
and lovingly help your baby learn how to fall asleep without your
he lp. And you can do this without tears (yours or his).

Tala, pai stai super cu productia!

Miha, Amy, botez minunat!

am fujit, e frichinel cam tare de 2 zile. nu mai zic ca azi dimi m-am trezit cu rusii pe mine oare organismul meu simte ca imbatraneste si doresre sa faca copii multi pe ultima suta, cat se mai poate?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele mele iubite,

Vin cu vesti despre noi..unele bune chiar foarte bune altele mai putin bune ...deci sunt exact cum ma stiti 50%-50%.
La vesti bune:
- am luat uluitor in greutate ...de unde luna a 2a parea pierduta..acum raportam 900 de grame...cu tot repaosul alimentar de 4 zile din spital..ne-am recuperat copanele si funduletul si obrajorii( fetele jur cand ne-am intors din spital era alb ca varu si slab ca de la lagarul de concentrare)....mancam fenomenal de bine pentru cum eram obisnuita de la 500 inainte de operatie la 800 de ml acum cu pofta
- de 4 zile nu a mai vomat deloc...doar regurciteaza lucru care ma bucura extrem ..cred ca daca nu mai vad o voma in 1000 de ani e prea devreme

La vesti rele... ne-am intors amandoi cu muci ... eu am fost racita cobza de abia am stat pe picioare 1 saptamana ..el saracu doar muci la greu ..batista bebelusului sa traiasc afara ea eram pierduti ..de azi facem si aerosoli (nu i-a placut deloc experienta sper sa se obisnuiasca).

In rest nu am nimic spectaculos de povestit..a venit vara pleaca lumea in concedii(soramea se intoarce dupa o saptama in Franta..prietena mea pleaca in Croatia ..clar sunt geloasa...noi suntem tot vraiste ...sper sa intam intr-o rutina ca simt ca o iau razna ...s-a adunat oboseala jur.

Va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Merci Dara, incerc sa sun la numerele alea!

Merci Sovi, suna logic ce zice..sa vedem cum ma descurc cu practica, dar cred ca trebe muuuulta rabdare, insa mai cred ca merita, daca rezultatul e cel dorit. Cartea asta o avem in google docs? As citi-o si eu...

Mergi la inceput