Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Tania,eu peste zi curat cu ser fiziologic la pliurile de la gatut, dar si la subrat. Mai dam cu ulei de galbenele seara la masajul de dupa baita.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

dara-pedia..io-s aia mai fara tinere de minte, dar de data asta PROMIT sa salvez raspunsul: SSC sau mei-tai?




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tania, spal cu apa si sapun Pediatril de la Avene si mai dau uneori cu bepanthen sau avene trixera.

Meg, eu stiu ca mei-tai este SSC, adica e inclus in categoria SSC-urilor (adica a celor ok).


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

a, bun..ca tot nu intelegeam care e diferenta..




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Salutare!!!
Lagat de divesificare... Andra la inceput imi manca ok... dar din senin a inceput sa faca mofturi... si eram stresata...apoi citind ca pana la 1 an tot laptele e mancarea de baza m-am mai relaxat... Ii faceam de papa si in functie de cat manca repetam combinatia sau nu, ca sa vad daca nu-i place gustul sau nu vrea sa manance. Dar ea manca din toate cate putin... si totusi lua in greutate asa ca m-am relaxat si mai mult...si a inceput si copilul sa manance si mai mult....mai are si acum zile cand nu mamnaca cat as vrea eu...dar am incredere in ea ca stie cat ii trebuie. Asa cum ziceau si alte mamici tre sa fiti relaxate. Eu una chiar n-o sa ma mai stresez... daca mananca 2 guri sunt multumita...scopul diversificarii e sa ia contact cu gusturi diferite nu cred ca tre sa ii placa toate.
Gata fug ca se foieste cea mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

fetele, n-am inteles eu bine sau voi dati deja cereale la bebei?
noi o sa incepem diversificarea la 4 luni. sunt curioasa cum va accepta Alexia noutatile.
ronina, azi am masurat-o eu pe Alexia. are 59cm. cred ca asistenta pediatrului ma trage in teapa lunar cu 1cm
mereu mie imi iese 1cm in plus fata de cat spune ea.
eu hainute i-am luat de la c&a 62cm si h&m 2-4 luni. nici nu stii cum sa o dai. 68 nu i-am luat inca. dar am cateva primite si mie pt Alexia mi se par maricute. la body in mod deosebit nu ii iau prea mari. ideea e sa ii tina 'chilotii'
eu azi am reusit sa fac curat ca Alexia a dormit afara in carut. maine daca reusesc sa si calc.. ma declar multumita.
peste vreo saptamana - 2 o sa facem niste modificari/renovari in casa si o sa ne mutam cu catel si purcel la tata. oare sa ii iau si patutul Alexiei? risc daca o tin in pat cu noi vreo 2 sapt?

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Happy eu as lua patutul. Nu pt ca s-ar invata prost (nu cred in asa ceva, din contra, eu una mor de pofta sa dorm cu bebita), dar va trai multe schimbari asa ca poate patutul ei ajuta.
Cu hainele nu comentam - purtam si hainute de 9 luni, dar si de 2 luni (in functie de producator)
Eu as vrea sa lamuresc pentru totdeauna un aspect: exista lapte mai bun sau mai prost? Cantarind-o azi (asa cum fac in fiecare zi de luni) am constatat ca a luat in ultima saptamana doar 50g . Asta dupa ce cu o saptamana in urma luase 400g. Greutatea ei e f buna, are 6450g si mai are 10 zile pana la 3 luni, dar totusi...Am intrebat si pediatra care mi-a zis ca daca nu arata ca sufera (plans neconsolat, nedormit) trebuie sa lasam copilul in pace. M-am linistit deci, copilul e ok (e chiar f ok, nu a mai plans de nu stiu cand, cand e treaza e toata numai un zambet si doarme f bine). Dar revin la intrebarea mea: exista lapte mai putin bun? (ma simt cu musca pe caciula pt ca stiu ca nu prea mananc cum trebuie, am zile in care traiesc doar cu kinder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

intru si eu rapid ca sunt cam in aceiasi oala cu Tala. si a mea a luat acum doua saptamani doar 80gr (pe saptamana) si apoi in saptamana urmatoare doar 120, unde ea mi-a luat constant de la nastere 250 pe saptamana.
m-am cam speriat pentru ca si eu mananc prost. pipilica face mult, caca mai putin (o data pe zi sau la doua zile - ok de altfel).
eh vineri a trebuit sa merg la dentist sa imi scot un nerv de la masea ca era musai; deja nu mai dormeam noptile de durere. a trebuit sa imi faca anestezie si 6 ore nu am avut voie sa o alaptez. a trebuit sa mulg o tura si sa arunc si atunci am avut un soc; dupa 5 ore de nesupt am reusit sa mulg la pompa DOAR 60 ml (din ambii). oricat as fi stors din ei nu a mai iesit mai mult.
asa ca am intrat in panica ca se duce laptele si m-am pus pe mancat. plus ceaiuri de lactatie, galafor si galactogil. sanii au inceput sa se umple din nou bine; nu stiu cantitatea pt ca nu am mai muls, dar sper sa vad la cantar o schimbare la pitica...

in alta ordine de idei, o masa vineri a trebuit sa ii dau de la biberon (aveam la congelator pastrat ceva laptic de al meu din zilele bune cand mulgeam surplusul) dar fata mea nu a vrut sa auda! in 6 ore a papat doar 20 ml si aia chinuiti dati cu siringa de nurofen! plangea de foame si imi cauta tzatza si eu plangeam pe langa ea ca nu puteam sa i-o dau! groaznic a fost!
iar dupa 6 ore asa s-a "aruncat" cand i-am dat-o de iar m-a apucat plansul ca am chinuit fata!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mart_apr2012 spune:

Capitolul 6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Pupe la gagici!

Eu gravitez p'acilea, insa nu am mai scris ca n-am ceva notabil.

Apropos de lapte bun/mai putin bun, de luat in greutate si de ce mancam noi:
- si Gaza are saptamani cand ia 200, 250 dar si sapt cand ia 80, cantarit seara, dar dimineata are brusc 140.. ideea e ca eu il cantaresc in diferite momente ale zilei, pana imi da mie bine
Per total, e ok, are 6300 apropae dublu ca la nastere la 2 luni jumate. Eu sunt multumita.
- eu intelesesem ca bebeii iau tot ce le trebuie, adicatelea daca eu nu mananc bine, el tot ia ce-i trbuie din rezervele organismului meu (daca eu nu pap calciu, el ia, insa ma dor pe mine toate h-alea).
- si eu am avut surprize cu sanii si m-am socat cand am vazut ca nu mai produceam ca inainte (cand il alaptam si mulgeam si pt congelator). Insa m-am dres cu bere fara alcool (din abundenta ) si mi-a revenit. Eu observ ca nu fluctueaza in legatura cu ce mananc, ci cu cata bere beau (bere, nu lichide in general!)

Noi suntem tare mandri ca azi a bagat o jucarie in gura - are mama un geniu de copchil :))

In rest, stam prin casa sau prin malluri ca afara ne papa tantarimea lu' peste. Iar eu ma scurg de caldura si nu indraznesc sa dau drumu' la AC, zic ca i-o cauza cumva.. Ati crede ca de cata apa curge pe mine se mai topeste si de pe fundu-mi imens.. va inselati, dragele mele.. Sunt o strangatoare, gram cu gram.. da-r-ar dracii..



Mergi la inceput