Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 5

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

La multi ani Marci_mami si multumim de tratatie!

La multe lunite sarbatoritilor zilei!

Dia_tm: merci mult pt lamuriri, dar tot mi-e groaza mi-e teama sa nu cedez nervos cand o sa vad mancare peste tot
Monna: bravo pt botez! wow, ati gatit voi? pt cate persoane?
Irinaelena: merci mult, eu intrebasem, nici nu stiam ca exista cereale care contin si laptele praf in ele. Cred ca ar fi bine sa-mi fac timp candva sa studiez raionul de papica de bebei Ce solutie ai folosit sa nu se faca toata bucataria de papa cand dai acces bebelui la castronul cu mancare? Ca eu una nu cred ca babetica face fata
Happy: si Bianca are cam 58 cm si poarta marimea 62 acum, dar eu am luat deja marimea 68 pt hainutele de vara sa ma ajunga pana la toamna, pentru ca nu par mari imbracate, ci doar lejere. In plus, m-am enervat ca sunt unele firme care au marimile anapoda si 68 ii vin fix pe corp sau sunt stramte si abia le imbrac, asa ca n-am vrut sa ma trezesc cu ele direct mici si nu am mai luat 62.

Noi azi am fost la un gratar la niste prieteni la casa si a picat rupta acum Bianca la ora 22, desi ora ei obisnuita de somn e 23. Sper sa doarma bine, ca azi noapte s-a trezit la 3 desi nu o mai facea de mult timp. Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ronina, vazusem niste barbetici cu tot cu manecute, ca o pelerina de ploaie. Si mai sunt unele cu buzunar, cade mancarea acolo. Nu stiu daca-s utile.

Acu' pe jos nu stiu nici eu, nu mi-am intrebat prietenele, ati pus folie? Ati folosit barbetici din alea cu maneci?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Multumim fetele pt urari
Ronina am gatit pt aprox 30 pers + 12 copii si a fost bufet suedez. N-am vrut sa fie ceva pretentios a fost o petrecere la care toti au venit lejer imbracati, copiii s-au balacit in piscina... Daca era sa fi facut ceva mai pretentios nu ne mai bagam noi la gatit

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Am mult de recuperat, dar incep cu urari de La multi ani! pt Marci si bebicii care s-au sarbatorit si felicitari pt cei care s-au crestinat.
Monna pls pls pls zi-mi si mie ce ai gatit si cat. Eu inca nu m-am decis unde fac botezul , dar daca il fac acasa ori gatesc ori apelez la o firma de caterig, asa ca informatiile imi sunt tare utile.
Ronina vei vedea ca problema diversificarii nu o sa fie murdaria ci daca iti papa sau nu. Ideal este sa pui scaunelul pe gresie sau parchet ca sa poti sterge usor si sa tii copilul dezbracat . Intr-o vreme ii faceam dus dupa fiecare masa (dar la David am prins vara la momentul asta si era mai usor). Tebuie sa iei in calcul si faptul ca si tu vei face dus dupa unele mese.
Legat de diversificare in sine nu o sa ma bag prea tare la sfaturi pt ca la noi a fost un fiasco.Plangeam langa David, ii luam 3 jucarii noi pe zi, credeam ca o sa moara de foame si de sete - asta pana l-am intarcat (la 1 an si 5 luni) si abia atunci a inceput sa accepte mancarea. Dar evident ca am gresit eu undeva si poate ca am 'atras'cumva situatia asta pt ca si mie mi-a fost f teama - mai ales din cauza ca pana atunci nici nu prea gatisem (nici acum nu-s vre-o experta...). Singurul sfat pe care il dau este sa tineti copiii in scaunel, sa stie ca acolo papa - mi se pare ff greu sa alergi dupa copil cu mancarea prin casa, asta n-am facut-o niciodata.
Eu nu prea i-am dat cereale, decat tarziu si ff putine,iar atunci le-am amestecat cu fructe.
Eu m-am ingrijorat zilele astea pt ca desi puiuta a supt nu prea a facut pipi, nu ca de obicei. Si nici nu transpira (spre deosebire de David care si cand era ca ea transpira ff mult). Poate mi se pare, azi chiar voi contoriza pipilicii, pt ca atunci cand e treaza este extrem de vesela si activa , deci ma gandesc ca daca era vre-o problema se cunostea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

legat de diversificare, zic si eu ca tala..nu va fi o problema cu murdaria, mai ales daca bebe sta in scaunel in bucatarie unde probabil ca e gresie pe jos si un mop rezolva rapid problemele estetice.

si la noi a mers greu, am inceput la 5 luni jumate la un bebe alaptat exclusiv si a acceptat f greu, motiv pentru care acum vreau sa diversific macar putin mai repede, la 5 luni, la recomandarea unor pediatri...manca f f putin la inceput, la 7 luni a avut 2 zile in care nu a mancat mai nimic in afara de tzatza, i-am facut si analize atunci..nimic grav, in mare parte doar mofturei. eu trebuie sa admit ca marele nostru noroc la diversificare a fost...bona! ...pe care am luat-o cand avea matei 7 luni si ceva si de la ea a acceptat! probabil ca si gatea mai gustos si nici nu il hraneam eu, sursa principala de lapte; in rest...jucarii nu, dar lingurite stiu ca am cumparat... daca nu toate, dar macar 90% din modelele de pe piata de atunci si tot nu a functionat.

si a mai fost o treaba: lui matei i-au dat dintii devreme, de la 4 luni jumate, la 7 luni avea o droaie de dinti in gura deja..asa ca am primit un foarte bun sfat..sa nu ii dam pasata mancarea ci maruntita bine..si cu combinatia asta, bona+mancare maruntita au inceput sa se miste bine lucrurile..la un an jumate manca deja de toate, in cantitati satisfacatoare si fara mofturi




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Cu diversificarea depinde enorm de fiecare copil; Adri punea mancare peste tot - dar o punea cu manuta, nu o arunca, asa ca nu era greu de curata - ea pe fata si maini (in rest de regula rezista babetica...eventual schimbat si hainutele), eu pe maini si eventual pe fata, masuta/tavita ei ...si gata!); dar stiu bebelusi care nu suportau sa se atinga de amnbcare sau sa se murdareasca pe manute - statea sa li se bage in gurita, mancau tot si nu erau urma pe nicaieri ... aproape ca suna prea plicticos asa.

Tala, nu cred ca ai gresit nicaieri - pur si simplu lapticul e mult mai bun si mai interesant decat papica . La Adri mi se parea ciudat ca accepta super usor ceva nou intre mesele ei standard de laptic, dar cum incercam sa inlocuiesc o masa de laptic cu alt fel de mancare, erau proteste serioase.

Apropo de diversificare... ieri am fost la niste prieteni si am mancat si noi cate ceva stand in sufragerie, cu Lavinia langa noi... serios ca se uita cu o pofta la noi si pleoscaie de ziceai ca de-abia asteapta sa rontaie si ea ceva; am lamurit-o ca ea momentan doar laptic si suzeta, dar m-a surprins;
In schimb acum 2 zile am facut suc de portocale si erau niste portocale super - dulci si aromate cum n-am mai prins de mult; i-am dat si laviniei 2 picaturi, si pt prima data mi-a lasat senztia ca ii place si gustul... poate asta explica si reactia de ieri - a descoperit ca noi papam si chestii bune si a devenit si mai curioasa?

Marci, super ca bebe doarme asa de mult - cat timp doarme, papa, si in rest nu da semne de suferinta nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Bucura-te de perioada asta in care ai timp suficient sa te ocupi de altceva, fiindca n-o sa doreze prea mult!
Cu mancatul nu cred ca e nici o problema ca mananca uneori mai rar si alteori mai des;
si Lavinia are zile in care manaca des (si 10 mese pe zi) si altele in care papa mai rar - culmea e ca atunci cand papa mai rar ia mai bine in greutate (desi eu ma asteptam sa fie exact invers).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

La multi ani, Marci!

Finn a fost super incantat sa mearga iar la muzeul aviatiei, mai ale sca a fost si un mic show aerian. Zilele astea trebuie sa iau bilete la un show aerian aerobatic pentru 16 iunie, altfel ma mananca si sotul si Finn.

Pentru mine diversificarea a fost super usoara, Finn a acceptat cu mare placere legumele. Am inceput cu 2 odata si am tot adaugat altele noi dupa ureche. nu am asteptat cu zilele si am avut noroc sa scapam de alergii. Acum voi face la fel daca Euan vrea. Totul depinde de copil si de relaxarea mamei. Finn a mancat singurel de foarte mic, cred ca de la 6-7 luni si binenteles ca s/a umplut de mancare. Eu l/am lasat sa se si joace cu mancarea, sa si/o toarne in cap, sa faca ce vrea el. Daca nu a vrut sa manance nu l/am tinut la masa, i/am oferit mai tarziu. Daca nici atunci nu a vrut, sa fie sanatos. A mancat ziua urmatoare.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Si eu la Rares am facut ca si JD, am avut noroc ca a mancat bine si am avut curaj si am introdus mai multe alimente in timp mai scurt.Subscriu la faza ca depinde si de copil, dar si de relaxarea mamei

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania82 spune:

Fetelor, voi cu ce curatati copiii la gatut si la subrat? Stef e destul de rosu pe acolo. Si in afara de spalat ii dati cu ceva?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Desi nu am experienta sunt de acord cu JD si eu o sa o las sa se joace cu mancarea, trebuie sa faca "cunostinta" cu ea asa cu vrea ea. Nu conteaza ca se murdareste ca da pe jos nu vreau sa fiu crispata si sa tratez cu maxima seriozitate capitolul masa, mai ales la inceput, daca totul se face in joaca accepta mai usor, cu cat insisti cu mai multa inversunare si o faci in mod insistent eu zic ca sunt mai multe sanse sa priveasca mancarea ca pe o pedeapsa decat ca pe ceva placut. Acum este adevarat si ce au zis fetele, depinde de la copil la copil.

Mergi la inceput