Strugurasi de Sept-Oct 2011 *60*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

zubi , poate ai infectie urinara
ce antibiotic iei ?

bunny , Noa e mai mica decat T asa ca aveti timp
ce ai mai facut de papa ? mai baga si tu niste meniuri sa ne mai inspiram si noi ca eu nu mai stiu ce sa fac de mancare
ce dieta ai inceput ?

seidana , si la noi aici citeai prostii ? :D

_


de T 9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

jade nu mai fac checuri, nu mai cinez decat salata asortata, o zi cu ton, alta zi cu ou fiert, alta cu piept de pui(baza e aceasi: salata verde+ rosie+ceapa verde). fac 5 mese pe zi, din care una e mic dejunul(toast+coffee) si alta e o buc fruct, cina-salata, pranzul si o gustarica la ora 5(un iaurt sau o cafea+un fursec). la pranz daca am cartof sau orez nu mai bag paine. in rest...fara ciuguleli, cola, dulciuri...tre sa caut dieta celor 2ooo de calorii, aia mi-a fost data de medic in sarcina cand mi-au gasit diabetul gestational, si cu ea slabeam cam 2 kg pe luna, insarcinata fiind

aaaaa si ma fortez la mai multa apa, eventual ceai rosu racit...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ooka

Azi noapte am visat o nuca imensa, nuca ce semana cu un sambure urias de mango (aveam aprox 1m) insa era lucios, ca un lemn slefuit, iar inauntru avea un fruct ce semana la gust cu o caisa, foarte bun



Oi avea tu treaba cu diversificarea si-n vise

Duamna May unde umbla¿

zubi sanatate

klau tu vrei sa mergi cu trenul cu bb si bagaje si carucior singurica¿ maaaama ce curajoasa-mi esti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

seidana pediatrul a fost de accord cu mine ca mielul e gras, dar odata la 1o zile e ok. mi-a spus ca virgula carnea de miel are nu´sh ce fier usor asimilabil, sa-i dau carne ´interna´ nu cea de langa piele, si nici organe, ca-s mai grase, si bineinteles carne foarte frageda, de mielutz mic mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

OLLAA
sei nu te supara pe mine, dar mi se pare asa ca tot zici ca noi am fost o pierdere de timp...inca o data nu te supara te rog, doar ca as ami se pare ca zici

Jade..pai nu cred ca am infectie urinara, ca nu ma usutra cand fac pipi, doar ma doare continuuu pe jos asa intepaturi..mi-a dat farmacista indometacin supozitoare si ofloxacina

pareri si pareri si cu alimentatia asta ca nu mai stii cum s-o dai...ficatelul eu stiu ca e bun pt fier..acu na..

sunt fericita ca vin ai mei de la spital joi..finally..dupa o luna...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Zubi nu ma supar.. de asta mai intru pe net ca imi sunteti dragi, si nu este zi sa nu ma gandesc la voi..am invatat fff multe d la fiecare si forumul asta , grupul nostru . m-a facut cu siguranta sa fiu un om mai bun , insa recunosc ca am acumulat si stres, eram si f zapacita ca nu mai stiam ce sa iau de bun si de rau (pareri mult si controversate), am avut o per mai proasta cu nopti nedormite, asa ca am profitat de vreme si ne-am jucat mult.. si se si vede la progrese si sunt f incantata ..
Acum iar am o per aiurea cu ff multa oboseala , abia ma ridic din pat, si unori imi e greu sa respir.. dar trece ...

Ma bucur ca vin ai tai acasa.... pana la urma cum ati petrcut miniweekendu?

JADE nu am inteles ce zici..

Bunny... nu neg ca e corect,doar ca ma distreaza cum la voi nu aia pana la 1 an, si d la noi e ok la 4 luni (iaurtu, branza), 6 luni galbnusul.. etc..
parca nu toti copii crestem..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Hello gagici!

Noi am facut baita si acum copiii se uita la tv,la "bibi duu" ,sau mai bine zis PAul se uita si Teodora se tot urca pe el calare...

Seidana si eu ca si Zubi si Jade, cand spui ca "citeai prostii pe net si de aia nu mai intri" simt ca suntem incluse tot la categoria prostii,din moment ce nu prea mai dai pe aici. Ma bucur mult ca Ela are progrese ,noi suntem mai puturosi(noi adica eu si copiii mei). Noi excelam doar la nervi, in rest cam stagnam. Vezi ca este posibil ca dupa un progres rapid,sa aiba loc un regres,sa nu te sperii, este normal.

Si mie mi se pare amuzanta chestia cu ce e recomandat in unele tari fata de altele. Si totusi, sunt zone diferite ale globului,fiecare cu alta clima,alta densitate a soarelui, alte fructe si legume specifice ,alte animale care se consuma regulat la masa,si in acelasi timp alte sensibilitati si chestii tari ale fiecarui om. La fel cum eu stiam ca laptele de capra este cel mai apropiat ca si formula de laptele uman, si ca este recomandat in locul celui de vaca ,in timp ce verisoara sotului meu care locuieste de ani buni in Italia m-a facut nebuna ca intoxic copilul( avea Paul cam un an jumatate cand ne-am intalnit) pentru ca in Italia este interzis pana la 3 ani,chiar 5. Acum nu stiu daca asa i-a recomandat pediatra,sau asa a inteles ea.La fel cum nu sunt sigura nici de pediatra verisoarei mele care locuieste tot in It ,si la nici 4 luni isi priponea copilul intre perne ,ca in scaunul de masa se scurgea la propriu. Cand am intrebat-o daca face de capul ei sau a cerut parerea cuiva? Raspunsul ei a fost ca eu sunt inapoiata ,ca ea face cum i-a spus "dotora" , ca "acolo" se incepe de la 3 luni, ci ca in borcanelul ala sunt doar nere,nu mai stiu ce proces a spus ca este facut,de coacere sau fierbere,si ca in plus nu mai au decat putin zahar,sa le manance... Deci? peste tot gasesti oameni si oameni,doctori si doctori.

Zubi sa inteleg ca a decurs bine operatia tatalui tau? Ma bucur tare! Te imbratisez strans,stii tu de ce !

Bunny la miel @ in lapte@ s-a referit sa fie din acela mic-mic, mai mult spuma,cum spun ciobanii,nu? A mea inca nu accepta carnita, o scuipa.


Bujo i pup you, imi era dor de cate un mesaj de la tine! Cand ma gandesc la tine ,imi apare in ochi poza ta de pe fb! Imi pari asa de tinerica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

zubi ,am inteles , probabil ai o inflamatie a ovarelor
indometacinul e bun
nu te poti duce la dr cu care ai nascut ?

bunny , eu nu ma pot abtine si mananc numai aiurea si prost
de ex , pana la ora 17 nu mananc mai nimic , poate doar un covrig , dar in schimb beau coca cola si mananc cand vine sotu o mancare calda , si de aici incolo mi se deschide apetitul in special pt dulciuri
na , de aia s grasa , ce sa fac

seidana ... ee , era o glumita , nu i da importanta

eu nu consider pierdere de timp si nici ca mi negijez copilul ca intru aici si citesc si scriu cateva vb
am renuntat la multe placeri de cand am nascut dar asta este modul meu de a ma relaxa , asa ca probabil o sa ajung sa vb de una singura pe aici :))
si acum sa fim serioase si sa recunoastem , de scris nu prea mai scriu multe fete , dar de citit ho hoo , ne citesc in continuare , sunt convinsa

ne vedem maine
noapte buna tuturor


_


de T 9+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

eu merit bataie!

Am fost cam rea in ultimul timp , cu toata lumea . Mai putin pe aici,ca nu prea am scris,dar in realitate o ho hoo , cat incape !

La noi mai ploua,mai sta...dar tuna frumos,si fulgera si mai frumos !

Nu mai stiu cine intreba de meniu... azi a papat puradica mea asa : dimineata hrisca fiarta ,blenduita cu putina banana si cateva stafide hidratate bine peste noapte( a lins castronelul) , a molfait niste painica neagra aproape de pranz, la pranz a papat cateva bucatele de castravete crud,rosie cruda si obucata de banana. Spre seara cam 100 gr de branzica cruda de caprita,cu restul din banana inceputa dimineata si continuata la pranz. In reste tzitzi la discretie!

Ieri am avut parte de un comentariu gen "vaaaai,ditamai domnisoara si papa titi? Da-o jos ca e caca!" . M-a apucat rasul! Ras de ala naspa de te face sa te simti prost ! Am raspuns ca papa lapte pentru ca e cald,si ii e sete, si am geanta prea mica,nu mai incap in ea si biberoane cu apa,si ca ii voi da titi pana se marita! Am primit raspuns ca "apa e apa,trebuie neaparat apa"... Am mai is eu zilele trecute,ca ma cert prea des cu omenii,sau sunt sarcastica,dar zau ca imi vine sa dau cu unii de pamant! Azi a comentat o tanti dupa ce a trecut pe langa mine ca " vai ce chinuit sta copilul ala asa cu fundul in jos, se sprijina tot pe fund si pe coloana!" Hai nu zau! Daaar,daca era intr-un marsupiu de ala pe care sa scrie vre-un nume bengos de firma producatoare de @caratoare@ de copii,era perfect! Sau si mai bine,daca ar fi fost intr-un carucior,tot marca rasunatoare! Nu a, nimic cu carucioarele,sunt perfecte pentru unele mame,pentru mine nu sunt , imi e mai usor sa imi atarn copilul de gat si sa o tai pe unde am treaba! Oare e normal asa,sa opresti omul pe strada sa il atentionezi de te miri ce?Adica na,eu imi permit aici ,cu voi sa dau sfaturi cu " eu fac asa, nu iti recomand neaparat,doar iti spun cum fac eu,tu cantaresti,vezi daca se pliaza pe ideea ta,si faci cum vrei",sau prietenelor foarte apropiate,desi am avut nenumarate ocazii sa imi dau ochii pe ceafa si sa aplic acelasi nas pe sus si privire ingamfata ca multe persoane ce m-au atentionat pe mine diverse chestii. Ca de exemplu,am vazut multe persoane carand copiii prea jos in diverse chestii gen marsupiu, manduca,cu picioarele lovind pulpele mamei, se vedea clar discomfortul ambelor persoane.Dupa ce am spus cuiva ca nu ar mai surea-o spatele daca ar ridica copilul mai sus,si mi-a spus sa imi vad de treaba mea,nu am mai zis nimic,nimanui. Iar,ieri erau 30 de grade afara cand eu eram printre pomi ,in parc,ca in casa era mult prea cald,si erau copii cu pulover,fes pe cap si blugi pe ei! Eu ma topeam cu tricou,parintii acelor copii erau in tricou/maieu ,dar li se parea normal sa fie copiii imbracati de toamna.Una dintre mamici chiar a comentat in barba ca o sa imi raceasca fata intre pomii aia ,asa,cu picioarele goale. Asa ca intreb si eu: avem dreptul sa spunem cuiva cand ceva ni se pare gresit? Adica na,am ascultat n sfaturi despre diversificare, am ascultat despre diverse moduri de culcat copiii,de purtat in carucior sau in brate, de lasat sau nu sa puna mana prin autobuz, de lasat sau nu oameni straini sa atinga copilul, fara sa ma isterizez si fara sa o dau in polemici.Am pastrat mereu(sau mai mereu,daca nu s-a depasit o anumita limita) o decenta in raspunsuri,si nu am luat nimic drept " omul asta e nebun, numai eu am dreptate", ci am cercetat fiecare raspuns,ca na,nu le stiu eu pe toate,si poate ceva ce eu cred ca e suta la suta adevarat,e cat se poate de fals! Am raspuns brutal sau obraznic numai persoanelor care incepeau cu chestii gen " numai un om inconstient ar face/drege! Trebuie sa faci asa,ca asa a fost de cand lumea,nu esti tu printesa ... sa faci de capul tau! Nu ai minte,faci experimente pe copii!"


Fetelor,vreti sa schimbam de pe prima pagina cu alt emoticon,gen ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Ieri am avut parte de un comentariu gen "vaaaai,ditamai domnisoara si papa titi? Da-o jos ca e caca!" .


eu nu-s pro alaptat pan´ la 15 ani, dar la o faza d´asta i-as fi aratat eu ce-i caca

nu, nu avem dreptul sa comentam la ce fac altii, problema-i ca unii au o imagine contorsionata despre muuuulte chestii, deh, am crescut toti cu Ceausescu la suflet si n-am murit, de ce sa creasca copiii din ziua de azi diferit¿

si sa stii ca-i adevarata faza cu alta tara, alte alimente...eu nu-mi aduc aminte sa fi mancat/gatit mielul cum se gateste aici. In Romania gatea mama de pasti, ca asa era obiceiul, si ramanea ciorba neatinsa...acu ne batem pe coaste de miel facute la gratar.

nu mi se pare normal sa dai copilului ceva ce la tine-n casa nu se mananca. de ce¿ findca asa da cutare¿ Bolivienii dau papaya de la 4 luni, e ca marul la noi, si precis mama o fi mancat insarcinata fiind, eu de ce sa dau maracuya¿ ca n-am mancat niciodata! la fel consider si cu mielul si cu capra. daca-i bastinas, e foarte bun.

Sunt si adulti care resping ficatul. de ce¿ fiindca ficatul proceseaza grasimile si toxinele din organism, dar daca-i animal de casa, ce toxine sa aibe¿ eeeee au gasit cica niste borcanele cu mancare de bebe care continueau si antibiotice, pai cum¿ cine baga antibiotic in borcan¿¿ nimeni! animalele jertfite au fost alimentate cu compuse+antibiotice veterinare...na, magarii sunt peste tot nu doar in ficat.

fetilii si eu am zis: cateodata ma simt nasol ca dedic mult timnp netului, dar n-am aruncat vina totala asupra forumului. mai este si fb, si conturile de mail si ...si...daca sotul ar sta zilnic 1,5 ore pe net l-as spanzura

jade tu esti mai slaba ca mine eu am pus 4 kg cand am terminat cu mulsul...am ramas fara dar dosul mi-e rotund rau, nu stiu cum nu cad in cap la cat is de desproportionata

Mergi la inceput