Gravidute cu tromobofilie -cap 20-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

valy, cum adica ce am patit? la ce te referi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

Mai intai, la multi ani de 1 iunie pruncilor nascuti si nenascuti inca!

Apoi, vin si eu cu rezultatul analizei de la synevo: anticoagulant lupic negativ. Abia astept sa ajung sapt viit. la hematolog sa vedem ce ma asteapta mai departe... Asta era analiza relevanta pentru problemele mele si se pare ca nu era neaparat necesar tratamentul cu clexane de 0,6... desi, desigur ca nimeni nu imi poate garanta ca m-am injectat degeaba ... Si iar desigur ca... nimeni nu imi va intrerupe coagulantul tocmai acum, pe ultima 100 de m. Sa rad sau sa plang?! Mi-e tare mila de ficatul meu, in rest, toate bune. Si cel mai importnat pentru mine si orice mamica: baietelul meu e foarte bine, avea 2.800 kg la 32 de saptamani si se prezinta sanatos si vioi... Cu Doamne, Doamne inainte!

doamne luptatoare


33 + Gabriel AMR 5 SAPTAMANI

de 9 ani asteptand o minune, de 6 ani luptand sustinut impotriva infertilitatii, trompe obturate, MTHFR (C677T) pozitiv-homozigot; sotul 25% anticorpi antispermatici; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

balanta-parca te-a speriat nu stiu ce medic....am citit ceva pe la odiseea iulie-august....sau sunt in urma rau cu stirile...
voiam sa te intreb de la gynipral,si tit iti creste pulsul?
la mine si cu gyhipral si 3 no-spa mi se mai tuguie burta-ba pe stanga/ba pe dreapta...si se intareste cand circul pana la masa...sau toaleta

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+29 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aaaa, valy, un dr cica bun pe eco, mi-a zis la 25 sapt si 2 zile ca in 48 de ore mi se vor rupe membranele si ca voi naste. au trecut 5 sapt de atunci si nu s-a intamplat nimic de genul asta...

si mie imi creste gynypralul pulsul. adica de cand il iau, pulsul meu este 90 si ceva si inainte era cam cu 10 unitati mai mici. din cate stiu eu, motive de ingrijorare sunt daca pulsul ajunge la 120-130.
eu iau cate 1/2 la 6 ore, doar ca doza de noapte am ridicat-o la 1 comprimat intreg.
mie burta mi se intareste ori de cate ori ma ridic din pat de pe la 22 de sapt parca. de asemenea, si cand merg, burta e tot tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Alilumi, eu zic ca e simplu: din moment ce mai ai 5 saptamani AMR si ai facut Clexane 0.6, e clar ca ti-a facut bine tratamentul. Daca nu ai fi avut nevoie ne anticoagulant, nu ar fi mers OK. Unii medici mai spun ca uneori ne injectam degeaba, dar atata timp cat salvezi vietile copiilor cu Clexane in cazul in care mama are trombo, banuiesc eu ca daca mama ar fi sanatoasa, tratamentul i-ar face rau copilului.
Balanta, ce ma enerveaza dr. astia care sunt vizionari si trantesc cate o predictie urata.
Andie, ce-o fi, da'...sa fie bine!
Valy, !

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.c spune:

Me Alex si Sper sper sa va ajute Dumnezeu si sa reusiti cat mai curand.
In legatura cu fluxul pe artere mie dr ginecolog mi-a spus ca dupa 20 sapt e relevant, nici nu a vrut sa-mi masoare mai repede.
Valy la 28 saptamani retardul nu e mare, mai ales poate sa fie si o mica eroare de ecograf, cele mai relevante sunt fluxurile, pt maturarea plamanilor dr meu s-a ferit sa-mi faca dexa, parca am citit pe undeva ca nu se leaga tratamentul cu anticoagulantul, insa dc riscul e crescut poate dr stiu mai bine.
Eu am facut un TNS miercuri, e ok, 2 contractii in 20 min sub tratament cu gynipral, incercam sa o mai ducem pana miercuri cand fac alt TNS si hotaram si ziua nasterii , oricum am intrerupt vitaminele, am inceput sa ma umflu retin apa in organism, plus am dureri in capul pieptului, mi-e frica un pic sa nu-mi creasca prea mult tensiunea.




37+ cu fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.c spune:

Balanta eu am pusul de 110 si dr a zis ca e ok, 90 e un puls normal pt unele persoane, eu la controlul de 35 saptamani il intrerupsesem de 2 zile si dr ginecolg m-a certat, acum continui cu gynipralul pana la 38 saptamani.



37+ cu fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Fetelor va multumesc muult pt raspunsuri!!

m-am mai linistit!

bebe e bine e in grafic, deci nici nu se pune problema de retard de crestere.. mai ales ca la inceput era mai mic cu 2 zile (eu am crezut ca nu e nik, pt ca stiam sigur ca am avut ovulatie tarzie) insa de vreo ceva vreme e fix in grafic dupa UM meu lung deci e ff k..nu imi mai fac griji degeaba.
oricum ma duc pe 11 iunie la dr U iar la control si analize cu ecografia si dansa imi va spune daca e ceva in neregula cu fluxurile pe artere la varsta asta asa mica...

Valy.. tu faci anticoagulant si ti s-a prescris vitamina K? ce chestie..iar eu ma feresc de vitamina K din toate alimentele ca nebuna..desi sunt sigura ca nu are nik..ca doar si o salata de varza pe zi daca as mannca, nu cred ca imi afecteaza cu vreo ceva coagularea sangelui in rau:)) dar deh, sunt paranoica si o evit ca fraiera!

14+
2 mutatii MTHFR heterozigote: C677T si A1298C si Pai 1- 4G heterozigot
Signature: 25 martie - de Buna Vestire un frumos test pozitiv= cea mai frumoasa minune din viata mea!
Daily pills: 1 FembionII, 1 Magne B6, 1 Acid folic, 2 Cetebe, 1 Aspenter ; NO SPA la nevoie Utrogestan ovule:300 mg pe zi;
*Age: http://lbdf.lilypie.com/3DHqp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alilumi spune:

mealex,
mi-ar fi placut ca explicatia asta atat de simpla sa fie suficienta... dar nu este in conditiile in care eu am probleme cu ficatul din cauza tratamentului.
apoi, nu am avut nici sarcini pierdute si nici istoric de familie cu trombofilie (doar un fiv nereusit inaintea celui reusit, cauza infertilitatii mele fiind tubara).
dupa ce am stat de vorba cu un hematolog, am inteles ca trebuie sa existe totusi mai multe motive pentru injectarea cu coagulant (nu intru in amanunte pe caz particular). cu riscul de a ma repeta, ma deranjeaza ginecologii care dau tratament fara a colabora cu un hematolog sau... hematologii care nu trec peste ginecologi din... nu inteleg ce motive.
in fine, asta este... extremele nu sunt de dorit: nici pentru doamnele care pierd sarcini din cauza neadministrarii de coagulant, dar nici pentru doamnele care il iau fara sa fie neaparat necesar, sau in doze prea mari pentru cat ar avea nevoie...




33 + Gabriel AMR 5 SAPTAMANI

de 9 ani asteptand o minune, de 6 ani luptand sustinut impotriva infertilitatii, trompe obturate, MTHFR (C677T) pozitiv-homozigot; sotul 25% anticorpi antispermatici; FIV 1 martie 2011 nereusit; FIV 2 cu ICSI noiembrie 2011 reusit... Multumesc, Doamne!

Mergi la inceput