Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu daca s-a aprobat dar va fi 700 lei

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Guvernul a stabilit, in sedinta din 14 dec 2011, valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata la 700 lei lunar. Majorarea se va aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2012.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianalaura spune:

Buna ziua!
Mi-ati putea spune ce tip de formular (ce program) s-a folosit in luna mai 2009 pentru depunerea declaratiilor la casa de pensii?
Acum imi fac dosarul pentru CIC si cand sa imi scot de la pensii adeverinta cu stagiul de cotizare, s-au sesizat ca in luna mai 2009 exista o problema. Am si CIC (atunci a facut Stefan 2 ani), si somaj si 20 de zile lucrate. Practic mi-am reluat activitatea pe data de 15 mai si cu aceeasi zi am intrat si in somaj, iar cele 20 de zile sunt de fapt plata pentru concediul neefectuat, nu stiu de ce apar ca si lucrate. In fine, am fost la pensii si mi-au spus sa iau legatura cu contabila de la firma respectiva (nu mai lucrez acolo acum) sa imi faca o declaratie rectificativa si sa o depun, si apoi primesc stagiul de cotizare. Contabila fiind insa foarte ocupata si nefiind interesata direct, mi-a spus sa aflu eu exact ce program s-a folosit atunci, sa nu mai stea ea sa caute. Acum am inteles ca e 112. La pensii cand am intrebat mi-a zis ca e acelasi din 2010. pai nu stiu nici care a fost in 2010! Asa ca apelez la ajutorul vostru, cu scuzele de rigoare ca va deranjez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

http://www.cjpensiibihor.ro/soft.php


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Marius,te rog ajuta-ma si pe mine cu un raspuns.
Am auzit un zvon ca mai nou conform noului cod al muncii chiar daca pleci de la actualul loc de munca cu demisie poti beneficia de somaj??

Este adevarat sau doar o aberatie???
Multumesc frumos!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fals.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Multumesc Marius..ma gandeam eu ca este o aberatie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Buna,
M-am intors la munca acum 6 luni(dupa concediul de maternitate de 2 ani), am semnat de la inceputul acestor luni cartea de munca doar pe 2 ore (evident salariul minim), restul banilor pe drepturi de autor.
Acum....ma dau afara!
Am o intrebare, daca stiti si puteti sa imi raspundeti: am dreptul la somaj avand in vedere faptul ca sunt doar 2 ore pe cartea de munca, doar 6 luni dupa concediu maternal (inainte am lucrat cu 8 ore pe cm)?
Multumesc din suflet!
Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ai dreptul la somaj.Cic-ul e stagiu si mai ai si cele sase luni lucrate.Somajul se calculeaza ca 75% dinindicatorul social de referinta(500 ron si e cam 375 si se mai adauga un mic procent in functie de vechimea din campul muncii...dar...slab de tot.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput