Topic - asigurari sociale,somaj, sanatate(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Multumesc de raspuns, dar oare si daca am doar 2 ore pe cartea de munca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui dienutze

Buna,
M-am intors la munca acum 6 luni(dupa concediul de maternitate de 2 ani), am semnat de la inceputul acestor luni cartea de munca doar pe 2 ore (evident salariul minim), restul banilor pe drepturi de autor.
Acum....ma dau afara!
Am o intrebare, daca stiti si puteti sa imi raspundeti: am dreptul la somaj avand in vedere faptul ca sunt doar 2 ore pe cartea de munca, doar 6 luni dupa concediu maternal (inainte am lucrat cu 8 ore pe cm)?
Multumesc din suflet!
Numai bine!


Din pacate nu. Asa cum ai intuit Pentru un contract de 2 ore iti trebuie un stagiu de 4 ori mai mare. Cele 6 luni lucrate cu 2 ore este echivalent cu 1,5 luni normale.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius nu sunt convinsa ca ai dreptate.Probabil faci o mica confuzie intre stagiu de pensie si de somaj.O sa intreb colega care se ocupa de somaj(fosta) si lamurim problema.Insa eu sustin ca are dreptul indiferent de numarul de ore.Faza cu 2 ore 1.5 e valabil la pensie.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nope -
- legea 76/2002 art. 34 alin. 1
ART. 34

(1) Somerii prevazuti la art. 17 alin. (1) beneficiaza de indemnizatie de somaj daca īndeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:

a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei īnregistrarii cererii;



coroborat cu:


(1^2) Pentru persoanele īncadrate cu contract individual de munca cu timp partial, stagiul de cotizare prevazut la alin. (1) lit. a) se stabileste proportional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate īn baza contractelor individuale de munca cu timp partial.





Insa mi-am dat seama ca este vorba de oricare 12 luni din ultimele 24 de luni - deci este posibil pt ca nu este necesar sa fie ultimele 12 luni asa incat se pot alege oricare 12 luni din ultimii 2 ani si recitind situatia prezentata cred ca poate beneficia totusi.

Ar fi bine sa mearga la AJOFM ca acolo pe baza de CNP ii spune in 3 minute daca da sau nu ca se vede pe calculator situatia ei efectiva.
Totusi cred ca da.



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Multumesc mult!
Maine ajung la admin financiara si va zic raspunsul lor.
Merci inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

La agentia de somaj ,nu ai ce face la administratia financiara.
Marius, sa speram ca se va rezolva.


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Da, evident, la somaj...:)
Am fost si cica am dreptul la somaj, acum sper sa imi gasesc repede de munca, nu e idealul nimanui sa stea pe somaj, ooof.
Multumesc de sfaturi si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Succes!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Buna ziua!
Am o intrebare, poate stie cineva sa imi raspunda. Soacra mea se muta la noi, adica in Spania. Ca sa o pot inscrie aici la medic, ea trebuie sa NU mai contribuie la CASS in Romania. Este pensionara dar contribuie. Pentru ca aici ii trebuie o declaratie pe proprie raspundere ca NU este asigurata in tara de origine. Dar ea este. Cum poate face sa nu mai fie si sa nu ii mai opreasca cei 5,5% din pensie? Dar pensia trebuie sa ii vina in continuare. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Atata vreme cat este asigurata si beneficiara in sistemul de pensii din Romania, este asigurata si in sistemul de sanatate din Romania prin lege. Nu poate sa renunte pentru ca este implicit asigurata conform legii romanesti. Ea nu este asigurata prin cei 5,5% ci prin insasi sistemul de asigurari. Nu are cum sa renunte nici la pensie, nici la asigurarile de sanatate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput