Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cica scrie mare in Codul Munci...ceva legat de art 4... nu l-am vazut ce e drept.

Marius daca mai ai vreo idee...
ti-as fi recunoscatoare.
Pe mine ma intereseaza sa nu depasesc cele 90 zile de medical.
De fapt cel mai mult ma intereseaza sa scap de medical... dar nu vreau sa ma intorc la munca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu.Daca esti functionar public,numit(prin decizie),nu ai contract de munca si nu ti se aplica prevederile din codul muncii.

Marius asta..unde e cand ai nevoie de el...

Daca mergi numai pe 250/1992 ai dreptul...dar daca esti numita(o decizie prin care esti numita) ai treaba doar cu 250.....ar trebui sa citeasca Marius are mai multa rabdare.
Las` ca apare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Ai dreptate... nu am contract de munca...
dar ...eu am invatat la scoala... acum multi ani ce e drept ca, Codul Munci e mama tuturor si chiar daca nu ti se aplica direct atunci pe undeva prin fisa prostului, regulamente, legii sau Og trebuie sa existe si pt functionarii publici cam aceasi prevedere...
Mai frumos imbracata sau mai dosita... de asta nici nu m-am chinuit prea tare sa caut.


Astept si eu cu nerabdare sa vad ce zice Marius...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ela04 codul muncii se aplica atunci cand ai contract de munca.Tu nu ai,esti numita prin decizie,deci nu faci obiectul codului muncii.
Marius ar trebui sa ia la citit articolele din 250/1992,stiu eu ce spun.Cred ca cei de la resurse umane de la tine gresesc.
Nu vad unde scrie ca se aplica doar in caz de demisie,deoarece tu nu ai contract de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Buna.

Am si eu o intrebare la voi, daca se poate sa ma ajutati, multumesc anticipat.
De sapt viit intru si eu in concediu prenatal si pe langa institutia de baza, am un contract cu o firma. Inteleg de la medicul de familie ca se da doar 1 concediu medical (ca si formular). Pentru firma, fac o copie, e de ajuns, sau cum se procedeaza?

Multumesc mult.
O zi racoroasa pe cat posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

ma puteti ajuta si pe pe mine cu urmatorul aspect. daca copilul implineste pe 29 ale lunii 2 ani, indemnizatia de crestere a copilului mai este trimisa pe luna respectica. adica dc copil a implinit 2 ani pe 29 iunie, in iulie mai intra sau nu indemnizatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui honeys

Buna.

Am si eu o intrebare la voi, daca se poate sa ma ajutati, multumesc anticipat.
De sapt viit intru si eu in concediu prenatal si pe langa institutia de baza, am un contract cu o firma. Inteleg de la medicul de familie ca se da doar 1 concediu medical (ca si formular). Pentru firma, fac o copie, e de ajuns, sau cum se procedeaza?

Multumesc mult.
O zi racoroasa pe cat posibil.




Iti trebuie o adeverinta de venit de la locul unde nu ai functia de baza si sa o duci la salarizare unde ai functia de baza. Dar trebuia sa ti se spuna de la salarizare unde ai functia de baza acest lucru.

Calculul se va face cumulat doar la functia de baza.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalala13

ma puteti ajuta si pe pe mine cu urmatorul aspect. daca copilul implineste pe 29 ale lunii 2 ani, indemnizatia de crestere a copilului mai este trimisa pe luna respectica. adica dc copil a implinit 2 ani pe 29 iunie, in iulie mai intra sau nu indemnizatia?

----------------------------------------------
my somebody....
www.eticker.co.za/tickers/bbho9bmbyh9bnw0p.png" target="_blank">A sosit minunea!

Doamne Ajuta in continuare!



Bineinteles, in iulie vei incasa suma calcuata pana in ultima zi la care ai dreptul.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeys spune:

Buna Marius si multumesc frumos.

Pai cei de unde am functia de baza nu aveau de unde sa stie ca eu mai am un contract...si sincer nici nu as fi vrut sa afle din diverse motive.

e obligatoriu sa afle?
Multumesc.

O saptamana racoroasa

MTHFR 667C hetero, PAI-urile hetero
24+
Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu e o roblema.....duci la firma 2 o copie dupa concediu si gata.O sa pierzi la bani,dar daca nu vrei sa afle.....

Mergi la inceput