Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!
madalina multumesc pentru raspunsuri!

am vorbit la firma, mi s-a spus ca dupa incheierea CRM pot intra in CO aferent 2012 (zile lucrate+CM+prenatal)...urmeaza sa-mi calculeze la cate zile de CO am dreptul...
cat despre efectuarea lui dupa intoarcerea din CIC, as vrea sa le iau acuma, nu stiu daca ma mai intorc la ei...afacerea a fost a mea, apoi ne-am asociat, iar apoi le-am cedat-o..si nu-mi place cum s-au purtat cu mine pe prioada sarcinii..tinand cont ca am 38 de ani, sarcina am obtinut-o prin FIV dupa 11 ani, am stat mai mult prin spitale, pentru mine este o sarcina pretioasa, pentru ei am fost cineva care sta acasa si le ia banii..
o zi faina!

_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui any_eu

Nu va mai contrati atat cu primaria aia ca eu stiu unde sa ma duc Ma duc acolo unde mi-am depus dosarul pentru concediu si indemnizatie si tot acolo ma voi duce sa depun dosarul pentru stimulent, e logic, nu?

Cat despre "luna buclucasa", iti dau citat din OUG 124/2011 prin care se modifica OUG 111/2010:

"12. Articolul 11 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:
a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.""

Daca interpretam finalul ajungem la concluzia ca parintele care este deja in concediu trebuie sa renunte la luna pe care nu o ia celalalt parinte. Asta inseamna ca se intoarce cu o luna mai devreme pentru ca nu poate renunta la o luna din mijlocul concediului, nu?

Mami de Bianca Antonia (11.08.2011) si sotie fericita !


Din cate vad precizeaza ca aceasta prevedere se aplica pentru copiii nascuti cu data de 1 martie 2012. E cazul tau cumva?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui corinuka_g

'neata!
am vorbit la firma, mi s-a spus ca dupa incheierea CRM pot intra in CO aferent 2012 (zile lucrate+CM+prenatal)...urmeaza sa-mi calculeze la cate zile de CO am dreptul...
_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!



Am sa te rog daca nu te superi sa precizezi cate zile ti s-au acordat si pentru ce perioada anume precum si baza legala. Desigur daca vrei si/sau daca poti.

Multumesc.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui corinuka_g

'neata!
am vorbit la firma, mi s-a spus ca dupa incheierea CRM pot intra in CO aferent 2012 (zile lucrate+CM+prenatal)...urmeaza sa-mi calculeze la cate zile de CO am dreptul...
_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!




Am sa te rog daca nu te superi sa precizezi cate zile ti s-au acordat si pentru ce perioada anume precum si baza legala. Desigur daca vrei si/sau daca poti.

Multumesc.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Si pe mine m-ar interesa cum au ajuns la concluzia ca iti pot da CO chiar si pentru perioada de CRM. Mie tocmai mi-au spus de la servici ca anul acesta am dreptul doar la 10 zile de CO, aferente perioadei ian-iunie 2012 (in CCM am 21 de zile). Daca abia din august intru in prenatal, luna iulie trebuie sa imi iau medical si as fi evitat daca era posibil.

carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu cum au ajuns la concluzia,treaba asta se face legal,ca nu ne jucam.Nu face nimeni ilegalitati.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nu cum au ajuns la concluzia,treaba asta se face legal,ca nu ne jucam.Nu face nimeni ilegalitati.



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Inteleg ca se face legal, dar eu nu am argumetnte sa ii conving. Mi-a spus ca a sunat la ITM si i-a spus clar ca am dreptul doar la CO aferent perioadei lucrate efectiv.

carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) +
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eu chiar astept punctul de vedere al altor responsabili resurse umane,ai mei si-au spus punctul de vedere,confirmat de Corinuka....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Nu cum au ajuns la concluzia,treaba asta se face legal,ca nu ne jucam.Nu face nimeni ilegalitati.
Madalina
Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

Pe ce te bazezi legal discutand cand faci aceste afirmatii?
Baza legala este?




Si nicunul nu a precizat o baza legala. Au facut doar asa pur si simplu.
Atata vreme cat nu se precizeaza o baza legala pentru mine nu reprezinta decat ... discutii libere.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

marius nu stiu care-i baza legala, o sa-ntreb...dar tinand cont ca sunt atatea cazuri, nu cred ca da nimeni de nebun niste concedii daca aceasta n-ar exista...

"De la HR mi-au spus ca imi pot lua CO aferent perioadei lucrate. De exemplu, eu am 24 zile/an si daca nu mai vin de pe 1 august, am lucrat doar 7 luni si beneficiez de 14 zile de CO. Exista o directiva europeana din 2009 care zice ca se acorda CO si pentru zilele de concediu medical. Si cum pre/postnatalul sunt concedii medicale, inseamna ca si pentru cele 126 de zile beneficiem de CO. Am aratat acest text celor de la HR, nu au stiu despre ce e vorba, dar au studiat, au cerut sfatul celor de la Rentrop & Straton si aceia le-au spus ca asa este cum am zis eu. Deci voi putea sa-mi iau toate cele 24 zile de concediu pe anul acesta, nu doar pentru perioada cat vin la lucru. Ceea ce este super, ca am castigat 10 zile lucratoare (2 saptamani), pe care altfel le pierdeam."

"Ah, legat de zilele de CO aferente zilelor de concediu medical, la noi la firma, HR-ul ne-a atras atentia ca avem mai multe zile si sa avem grija sa ni le luam. Din punctul acesta de vedere ma consider norocoasa."

"Asa este, angajatorul este obligat sa ne dea zile de co chiar daca suntem in risc maternal/medical/pre si postnatal.
eu pe anul asta am fost doar o zi la lucru. in rest, am stat in risc maternal si apoi o luna in medical. fata de la hr mi-a trimis mail sa imi spuna ca pana la intrarea in cic am 16 zile de co pe anul asta si ca pot sa le iau cand vreau eu: fie intre riscul maternal si concediul medical, fie dupa medical, dar sa le iau inainte de a intra in prenatal daca le vreau anul asta. daca totusi nu vreau sa le iau anul asta, adica pana sa intru in prenatal, mi se transfera pt cand ma voi intoarce la lucru din cic. deci zilele astea NU se pierd. firma unde lucrez eu este f f corecta si lucreaza doar pe lege, nu pe langa, asa ca sunt sigura ca fata de la hr are dreptate.
eu am avut asa: risc maternal (4 luni), o luna de medical, 16 zile de co si acum sunt in prenatal."

"Eu am stat toata sarcina in CM, nu in risc maternal, chiar mi-am prelungit peste cele 90 zile la care ai dreptul, apoi mi-am luat concediu de odihna (l-am luat cand deja amveam dreptul la prenatal), apoi prenatal, practic mi-am prelungit putin prenantalul cu CO. Deci se poate. Acum fac la fel, am dreptul la prenatal de pe 5 iulie dar ma mai duc la serviciu cat pot, 1-2 sapt. si apoi intru in CO (vreo 5 sapt.) si apoi prenatal."

probabil sunt discutii libere? dar de ce se poate?? trebuie sa existe si o baza legala, nu?


_
26+ David Gabriel Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai vezi, multi fac multe si daca nu exista o justificare clara legala ceva de genul "confom HG nr la L. nr, art. X" eu nu pot sa confirm ca fiind corect. Mai mult decat atat atata vreme cat exista disp. legale care precizeaza "asa si nu asa" nu am cum sa spun ca este corect invers. Eu nu pot sa merg pe vorbe, pe afirmatii ca stiu pe pe cineva care este foarte bun, ca a discutat X cu Y ca multi fac asa. Pentru mine asta este egal cu zero cel putin la acest capitol.
Si cum pana in aceasta clipa eu nu am vazut de la niciuna dintre voi o justificare legala a afirmatiilor nu pot decat sa spun "nu este corect conform Codului Muncii aflat in vigoare" fapt confirmat si de organele abilitate respectiv Inspectoratul Muncii.
Sigur ca la orice firma o persoana poate sa ia decizii contrare legii insa asta nu prespune ca la o adica in caz de control de exemplu sa nu fie dispuse masuri de catre organele de control pentru readucerea la stadiul de legalitate in cazul tau recuperarea banilor si masuri de sanctionare ele reprezentand tot conform legii contraventii.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput