Topic ingrijirea copilului - CIC(11)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Buna.
Am cateva nelamuriri.
Interesāndu-m#259; de procedura prelungirii concediului pentru īngrijirea copilului din cauze medicale mi s-a spus, printre altele, ca ziua in care dosarul va intra la comisie este ziua din care se va prelungi concediul cu un an sau 6 luni, dupa caz.
Cred ca este normal sa intre dosarul la comisie inainte de implinirea de catre copil a vārstei de 2 ani, astfel incat sa pot atasa la cererea de prelungire, depusa la angajator, decizia emisa de DGASPC, nu? Dar nu mi se pare logic sa mi se aprobe prelungirea de la data la care se va intra la comisie, inainte de terminarea celor 2 ani, sau asa e?
Cererea catre angajator trebuie facuta cu cel putin 14 zile inainte de terminarea CIC?

Nu stiu daca m-am facut inteleasa, dar care este procedura, sau pe ce lege sa ma uit sa vad mai exact ce pasi urmeaza?

Va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna ziua.
Situatia mea este urmatoarea: sunt in CCC1 pana in data de 29.09.2012 inclusiv. Firma la care sunt angajata este in insolventa (sincer nu stiu daca asta ma afecteaza in vreun fel, dar mentionez pentru orice eventualitate). Ar trebui sa nasc al doilea copil in jurul datei de 25 octombrie 2012.
Stiu ca trebuie sa depun la angajator cererea pentru reluarea activitatii conform CIM suspendat si concediu de maternitate (prenatal) pana la data nasterii. Intrebarile sunt urmatoarele:
1. Trebuia, in CCC fiind, sa duc adeverinta de la medic cum ca sunt insarcinata? (nu stiu daca era absolut nevoie din moment ce eu am CIM suspendat si, deci, nu lucrez). Si daca da, este vreo problema daca o duc odata cu prenatalul?
2. Cand trebuie sa predau cererea pentru suspendarea CIM pentru CCC2? Odata cu concediul prenatal sau cu ce data?
3. Mai sunt si alte documente pe care trebuie sa le predau angajatorului dupa expirarea CCC1?
4. Concediul postnatal va fi mai mare de 42 de zile (perioada minima). Pot depune dosarul pentru a primi indemnizatia dupa cele 42 de zile, dar inainte de maximul de 126 din totalul concediului de maternitate, sau trebuie sa astept sa treaca toate cele 126 zile pentru a primi indemnizatia? (am inteles ca se face dosarul cu 30-60 zile inainte de expirarea postnatalului, dar ma intereseaza daca pot cumva renunta la o parte din acest concediu pt a primi mai repede indemnizatia)
Va rog sa-mi raspundeti cat mai explicit, pentru ca nu am incredere in conducerea firmei si nu vreau sa am surprize neplacute din partea lor (ca de exemplu sa-mi spuna ca lipseste ceva de la dosar si ca nu-mi platesc concediul de maternitate din cauza asta s.a.m.d.). Din acelasi motiv as fi vrut sa si fac dosarul pentru indemnizatie mai repede, pentru ca nu ma pot baza pe firma ca imi platesc concediul de maternitate la timp.
Va multumesc




31 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu trebuie sa duci nimic in CIC
2. Contractul de munca se suspenda o data cu cererea de concediu medical pt sarcina. Trebuie dus si formularul de concediu medical aferent. Suspendarea este automata pe baza cererii si a formularului de concediu medical.
3. Nu
4. Da poti sa iti faci dosarul. Din cele 126 de zile cat este perioada maxima admisa de lege doar 42 de zile postnatal sunt obligatorii. Restul sunt optionale.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:


dupa lungi cautari pe net revin pe aceea#537;i tema - prelungirea de la 2 la 3 ani, poate ma lamureste cineva.
Am gasit aceasta explicatie pe un site - ^In aceasta situatie concediul se poate prelungi pana la īmplinirea a 3 ani a copilului si se acorda de la data emiterii certificatului de incadrare in grad de handicap, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile de la aceasta data. Daca se depaseste termenul, dreptul se va acorda de la data depunerii cererii.^

certificatul de īncadrare in grad de handicap se emite pe 6 luni sau un an, in cazul meu, inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, deci expira inainte de implinirea de catre copil a varstei de 3 ani.

Si atunci cum se prelunge#537;te pana la īmplinirea vārstei de 3 ani, daca certificatul expira inainte de acea data?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La data implinirii a 2 ani vei avea un certificat valabil. Pe baza acestui certificat se va face dosarul de prelungire a concediului.
La data expirarii cand vei obtine noul certificat va trebui sa-l administrezi si pe acesta deoarece celalalt va deveni invalid.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Multumesc.
Dar cererea la angajator, de prelungire a cic, o fac pentru perioada de valabilitate a certificatului (6 luni, apoi alt certificat - alta cerere), sau cer din start prelungirea pana la 3 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CIC nu este obligatoriu deci nu se solicita un anume interval. Orice asigurat(a) poate sa beneficieze de cat doreste si daca doreste. Cererea nici nu este defapt o cerere ci mai degraba o adresa de informare pe baza careia angajatorul are posibilitatea de a suspenda contractul de munca al angajatului solicitant. Ca sta o luna, doua, noua e treaba lui(ei) dar nu poate sa stea mai mult decat maximul prevazut de lege.
Sigur ca informal angajatorul intreaba de perioada ca sa stie cum face angajarea unei alte persoane pentru acel interval de timp.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns litora spune:

Buna ziua. Am si eu o intrebare.
Ipotetic vorbind, daca din aprilie 2012 pana in 10 august am fost in concediu fara plata, intre 10 august-11 septembrie am lucrat la o firma 11 septembrie-17 septembrie pauza apoi din 17 septembrie sunt angajata, daca nasc de exemplu pe 9 august 2013, beneficiez de indemnizatie?
Stiu ca e incurcata treaba, dar vreau sa stiu daca luna august e considerata luna intreaga daca am lucrat de pe 10.
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te superi daca nu fac speculatii ipotetic discutand?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns litora spune:

Nu ma supar, doar ca nu am pus intrebarea doar de dragul de a intreba. Chiar ma intereseaza problema si nu am gasit pe internet o situatie asemanatoare pentru a sti ce se intampla in cazul respectiv.

Mergi la inceput