Cum se pot elimina ridurile?(3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Buna seara,
Vaselina pe care o folosesc se numeste Weisse Vaseline...este produsa de firma Abtei,am cumparat-o din farmacie si a costat ceva intre2 si 3 euro.Ca ingredient are petrolatum si atat,nu ustura daca intra in ochi si este un ideal antirid pentru zona ochilor.Tot ceea ce afirm e testat de mine personal...am auzit citit la altii,am testat pe pielea mea...si n-am nici un interes sa dau aiurea din gura.Am folosit peria de la un rimel curatat,dat seara cu peria cu vaselina pe ea,am insistat la radacini...ca si cum as vrea sa le curbez de la radacina.recunosc ca am repetat procedura si dimineata...nu ma deranjat deloc in timpul zile.rezultatele s-au vazut dupa o saptamana.Acum dau numai seara.
Primer...folosesc asa...Shine stopper instant matte finish de la Paula`s choice,Pore minimizer de la Clinique,si Smoothing resurfacing primer de la L`oreal studio secrets.Toate sunt bune,i-au ce-mi vine mai repede la mana dimineata.
BB cream folosesc acum Nude Magique de la l`oreal.Cel mai bun din ce am folosit pina acum este Mac...daca gasiti de la Mac...nu ezitati,este ideal.
daca aveti nelamuriri,spuneti-mi si posez produsele ca sa le vedeti.
V-am pupat.
Ps
Cristoiu,bb cream au si la dm,si la mueller...cam peste tot unde sunt standuri l`oreal.Poti sa incerci si alte marci...mie produsul lor mi-a placut ptr. ca e singurul care nu-ti lasa tenul portocaliu.Incearca si tu si vezi ce ti se potriveste.Tu folosesti gama Olaz?Au un produs cu acid glycolic super...pe mine ma usturat rau Glycol A...asta nu ustura deloc...si are 10 % glicol...insa si o caruta de alte substante benefice...si in general gama Olaz e buna...poti sa ceri mostre si sa probezi si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Daaa, si eu vreau sa stiu de vaselina-minune, ca am impresia ca mi s-au deteriorat genele in ultimul timp, tare mi-ar placea sa mi se faca si mie pana la sprancene :)). A propos, stiti vreun contur bun de ochi pentru ochi foarte sensibili? De ceva timp mi s-au sensibilizat teribil ochii, ma mananca mereu (cred ca de-asta mi se strica si genele). De fapt toate pielea mi se sensibilizeaza din ce in ce mai rau, mi-e teama sa nu fac vreo eritroza/rozacee :(, am inteles ca se poate face si la ochi. Deci daca aveti idee de vreo crema buna pentru ten extrem de sensibili, spuneti-mi si mie, va rog.

Altfel, a propos de pete, mi-am dat seama ca eu nu prea pot sa mai dau cu alte produse peste crema fotoprotectoare, pentru ca o re-aplic din cand in cand de-a lungul zilei...

Cristoiu, petele de hiperpigmentare/melasma sunt in general ca niste pistrui mai mari si mai "compacti", ca sa zic asa. Adica ai niste zone mai mari de piele colorate mai inchis fata de culoarea normala a pielii - gradul de pigmentare poate varia de la o intensitate foarte "light", abia vizibila, pana la una foarte accentuata. Si dimensiunea petelor poate varia mult, de la pete mici, ca niste pistrui mai mari, cum ziceam, pana la portiuni foarte intinse (cum e, de ex., chloasma, masca gravidica in forma de "fluture" - cand fruntea, nasul si obrajii sunt acoperiti de o mare pata). Zonele pe care apar de obicei petele sunt cele mai proeminente - funtea, pometii (si zona cearcanelor), nasul, apoi obrajii, barbia (aici depinde si ce zone sunt expuse mai mult la soare - de ex. partea stanga a fetei e mai expusa in cazul celor care conduc foarte mult). O zona sensibila e cea de deasupra buzei superioare, multe femei s-au ales cu pete sub forma de "mustata" in urma epilarii.

Pentru poze poti cauta pe net, cu "melasma"/ "hyperpigmentation" si o sa vezi multe cazuri. A propos, tratamentele hormonale (contraceptive, terapie de substiutie) pot provoca sau agrava petele, la fel antibioticele si chiar si anumite substante naturale si extracte din plante (de ex. sunatoarea).

Pentru o protectie cat mai eficienta trebuie crema fotoprotectoare (de preferat minerala; teoretic trebuie aplicata la fiecare 2 ore, si in cantitate cat mai mare - cam un deget de crema se recomanda) cu SPF maxim si PPD cat mai mare, palarie cu boruri largi si... evitarea soarelui, pe cat posibil. Adica statul pe plaja/la lac/la piscina e periculos daca ai o sensibilitate.

Cat despre produsele cu acid hialuronic, nu cred ca e o problema sa le aplici sub ochi, in schimb cu acidul glicolic as fi mult mai precauta. Eu una clar nu as folosi un produs cu AHA sub ochi, dar oricum am pielea foarte sensibila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Cate ceva despre vaselina in general...pun link-ul pentru poza...din cate am inteles se gaseste in ro la dm
http://laurasconer.blogspot.de/2011/03/vaselina-cea-de-toate-zilele.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salcia spune:

Ema, am scris in acelasi timp aseara! Vaselina din asta de la DM am si eu, o s-o incerc (a propos, cum ai curatat periuta de rimel astfel incat s-o poti folosi cu vaselina?). Sper sa mi se lungeasca si mie genele pan' la cer , mai ales ca acum nu mai pot folosi nici rimel, din cauza sensibilitatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Subiectul a ramas complet in aer!
Cum se prezinta tenurile voastre?Nu intra nimeni sa povesteasca nimic?Au aparut pete,pistrui...cum va impacati cu soarele?Prin Germania nu trimite nimeni niste soare...ca dau in depresii crunte...azi la amiaza...13 grade si ploaie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

La noi e o caldura infernala si un soare fierbiteeeee rau de tot. Eu am continuat peelingul mediu pana acum doua saptamani, cand m-am oprit, ca sa am macar o luna de pauza pana merg la mare cand, inevitabil, voi fi mai expusa la soare. Am constatat ca tenul meu face urat cand depasesc 7 min de expunere la acid glicolic 30%. Asa incat, ma limitez la acest timp, insa exfolierea mi se pare destul de slabuta. Cand s-a intmplat sa stau macar 1-2 min mai mult, exfolierea a fost mai semnificativa si s-au vazut rezultate, insa tenul meu a avut o reactie alegica.
Cat despre protectie... incerc sa fiu cuminte. Cand stau in aer liber folosesc crema cu SPF 50+, in rest pur si simplu nu pot sa stau atat de unsa, este prea cald iar cremele astea sunt prea grase. Cand am mers la festivitatea de premiere de sfarsit de an scolar a fetei mele, unde era cam ca la sauna, pur si simplu aveam dare pe fatza (folosisem crema cu SPF 50+ si BB cream peste). Asa ca, avand in vedere ca stau intr-un birou multe ore, ma protejez destul de moderat in interior.
Petele mele sunt cam tot acolo, parca, parca s-a mai curatat cate ceva, dar mai am de lucru si merge greu. Cum spuneam, nu ma exfoliez pea mult. Astept sa vina toamna si sa reincep cu noi sperante si cu forte proaspete.
In schimb, maica-mea mi-a spus ca am tenul mai neted. Eu nu am mai analizat foarte mult acest aspect in ultimul timp, oricum sunt prea obisnuita cu mutra-mi ca sa remarc diferente mici de la o zi la alta.

Ce sa va urez, in final? Nu-mi vine in cap acum ceva tematic, asa ca va urez o vara asa cum va doriti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Doamnelor, cred ca subiectul asta trebuie readus in actualitate. Vara s-a terminat, soarele e mai bland, e racoare...putem reincepe sa ne ocupam de tenul nostru.
Eu am in plan sa demarez pregatirea cu GlycoA de saptamana viitoare si sa reiau peelingul cu acid glycolic dupa cele 6 saptamani de acomodare. Pana in primavara mi-am promis sa ma tin serios de tratamentul asta pentru ca am fost foarte multumita de rezultatele din primavara. Ma gandesc si la un peeling cu acid lacitc pentru melasma, nu e foarte evidenta dar daca se poate mai bine... de ce nu?

Va astept sa schimbam impresii :).
Sa aveti o toamna minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

bravo ramiris, foarte bine ca l-ai reactivat.

eu m-am intors de la soarele canadian la o mini-vara nemteasca. dar incepind de azi ne paraseste si vara si gata, am intrat in vesnica ploaie nemteasca (ceva intre aia mocaneasca si aia torentiala). asa ca eu am reluat de o saptamina GlycoA si vreau cam in 2 saptamini sa fac peelingul ala adevarat. deci trebuie sa reiau din urma sa vad instructiunile de folosire.

in rest a fost foarte ok, am dat cam toata vara cu SPF 50-60, crema speciala de fata si nu m-am patat, nimic. in general tenul meu arata mai curat, dar nu am trecut prin faza aia de care povestea Mirela, ca iti ies toate porcariile din profunzime. Nu prea mai reactionez la GlycoA, adica nu ma mai ustura pielea deloc, dar dau in continuare sa fiu sigura pina termin tubul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Eu vreau sa astept pana la 1 Octombrie, la Ploiesti e soare puternic inca. Peste vara totul a fost OK desi m-am bronzat si la fata, oricata grija am avut. Nu ca in alti ani, totusi.

Abia astept sa reincep tratamentele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Ema, uitasem sa-ti spun, in fiecare zi te pomenesc cand ma machiez :). Nu stiu cum am trait pana la 42 ani fara primer, sa-ti dea Dzeu sanatate ca mi-ai spus de el. Excelent ma inteleg cu el si ma si tine machiajul toata ziua (dau doar putin blush si un puf de pudra peste).

Mergi la inceput