Cum se pot elimina ridurile?(3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Ramiris, ok, joi sa fie. Joi seara? Deci pe miercuri ne pregatim pasii, da? Tu ai mai facut o data peelingul asta, deci ai experienta, parca asa imi aduc aminte.

Anita, eu am dat intimplator peste o crema de la Caudalie http://www.sephora.com/vinosource-moisturizing-matifying-fluid-P374577?skuId=1424258

nu stiu de ce dar apare mai scumpa pe site decit am dat eu pe ea in farmacie, parca a fost in jur de 20 euro. din toate cremele pe care le-am folosit pina acum mi se pare cea mai usoara si mai naturala pentru piele, nici nu ai senzatia ca esti data cu crema. si e foarte hidratanta. mie imi place foarte mult, vezi daca nu poti sa ceri niste probe mici ca sa vezi cum iti este tie cu ea.


Stiu ca nu e inca miercuri dar am pregatit deja pasii pentru peelingul de joi seara.
Mai jos pe puncte:
- Demachiat serios pana cand dischetele demachiante raman curate (lapte demachiant urmat de apa micelara)
- Spalat fata cu apa calduta
- Degresat fata cu alcool medicinal (tot cu discheta demachianta)
- Lasat fata sa se usuce dupa degresat
- Aplicat crema grasa (eu folosesc vaselina alba) in jurul ochilor si pe buze
- Aplicat crema cu acid glicolic 30%
- Cronometrat timpul de actiune al acidului -max 10 min -daca ustura prea tare se neutralizeaza mai devreme
- Aplicat neutralizan
- Spalat fata cu apa calduta pana cand se elimina toate reziduurile acid+neutralizant
- Tamponat fata cu un prosop moale (nu se freaca)
- Aplicat crema calmanta (se aplica de cate ori e nevoie in perioada imediat urmatoare peelingului – la mine a fost de obicei de 3-4 ori in seara peelingului si de 2 ori in dimineata zilei urmatoare)
- Crema de protectie solara (50+) se aplica in mod repetat (mai des decat de obicei) in zilele imediat urmatoare peelingului

Optional se face anestezie cu 1/2 pahar cabernet, shiraz sau chardonnay...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Ramiris, interesant anestezicul tau

Dar pentru ridurile care se formeaza sub ochi atunci cand razi ce se poate face? Am inteles ca solutiile de peeling nu se aplica in zona ochilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ramiris, bre, nu am apa micelara, dar parca mirela zicea ca e bun orice care sa nu fie cu sapun, nu?

Si asta cu alcoolul medicinal m-a luat pe nepregatite. Am alcool etilic, cred ca merge, e de-ala de facut frectie.

Cum aplicam neutralizantul?

Arde rau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Ramiris, bre, nu am apa micelara, dar parca mirela zicea ca e bun orice care sa nu fie cu sapun, nu?

Si asta cu alcoolul medicinal m-a luat pe nepregatite. Am alcool etilic, cred ca merge, e de-ala de facut frectie.

Cum aplicam neutralizantul?

Arde rau?


Cred ca merge orice demachiant, apa micelara nu lasa reziduuri grase dar oricum degresezi fata dupa.
Si eu cred ca merge etilicul.
Acu' ca ai spus ma intreb si eu daca mai am alcool medicinal in casa ori ba... Etilic n-am sigur. Am niste bitter suedez da' nu cred ca se califica pentru degresat inainte de peeling.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Cred ca merge orice demachiant, apa micelara nu lasa reziduuri grase dar oricum degresezi fata dupa.
Si eu cred ca merge etilicul.
Acu' ca ai spus ma intreb si eu daca mai am alcool medicinal in casa ori ba... Etilic n-am sigur. Am niste bitter suedez da' nu cred ca se califica pentru degresat inainte de peeling.



Haha, nu, dar poti sa incerci anestezia preliminara cu el. Pe mine a inceput sa ma ia cu tremurici ca n-am mai facut pasul asta si am visat azi noapte ca eram toata arsa pe fata, vezi ce stres? Cam la ce sa ma astept, ce simti, ce urmeaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Cred ca merge orice demachiant, apa micelara nu lasa reziduuri grase dar oricum degresezi fata dupa.
Si eu cred ca merge etilicul.
Acu' ca ai spus ma intreb si eu daca mai am alcool medicinal in casa ori ba... Etilic n-am sigur. Am niste bitter suedez da' nu cred ca se califica pentru degresat inainte de peeling.



Haha, nu, dar poti sa incerci anestezia preliminara cu el. Pe mine a inceput sa ma ia cu tremurici ca n-am mai facut pasul asta si am visat azi noapte ca eram toata arsa pe fata, vezi ce stres? Cam la ce sa ma astept, ce simti, ce urmeaza?


La mine seria precedenta a fost foarte OK.
La acidul de 30% am simtit intepaturi ceva mai puternice decat cele de la primele aplicar de Glyco A insa absolut suportabile. As fi putut sta cu el pe fata mai mult de 10 min dar stiam ca e maximul recomandat asa ca am aplicat neutralizantul dupa 10 min.
La aplicare neutralizantului se produce o reactie de efervescenta usoara (adica face nitica spuma, nu stiu cum sa-ti explic altfel, sper sa nu razi de mine ) dar nu inteapa si nici nu e ceva deranjant.
Trebuie sa ai grija sa clatesti bine fata, sa nu te freci cu prosopul cand te stergi.
O sa simti pielea fetei incalzita, ca dupa o zi de plaja insa pe mine nu m-a usturat, era doar senzatia aia de fierbinte si eram imbujorata, nu numai in obraji, toata pielea fetei in mod uniform.
Imbujoraraea mi-a disparut in aceeasi seara, dupa cateva aplicari de crema calmanta.
Crema calmanta o sa-ti dai seama cand s-o re-aplici, iti cere pielea, primul strat aplicat imediat dupa peeling se absoarbe relativ repede.
In general a doua zi dupa peeling dimineata deja pielea are o culoare normala, o simti putin mai sensibila insa nimic deranjant. Mai dai cu crema calmanta si neaparat sa nu uiti de crema cu filtru solar total.
Poti iesi linistitaa din casa daca esti bine protejata, eu am iesit pentru drumuri absolut necesare, nu se vede nimic ciudat.

Nu stiu ce sa-ti mai spun, cred ca am rezumat toata experienta :).
Daca mai vrei sa stii ceva anume intreaba-ma.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Ok, ma pregatesc sufleteste, multam de descriere si ajutor. Am zis ca ne luam de mina, dar mai degraba trebuia sa zic ca ma tii tu pe mine de minuta

Tu ce fel de crema calmanta ai? Eu am luat ce mi-a recomandat Mire, de-aia de bebelush, dar e foarte foarte grasa, nici gind sa o pot purta ziua, dar de noapte merge. Sunt curioasa cit intra in piele dupa, ca in mod normal am senzatia de vaselina pe fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Ok, ma pregatesc sufleteste, multam de descriere si ajutor. Am zis ca ne luam de mina, dar mai degraba trebuia sa zic ca ma tii tu pe mine de minuta

Tu ce fel de crema calmanta ai? Eu am luat ce mi-a recomandat Mire, de-aia de bebelush, dar e foarte foarte grasa, nici gind sa o pot purta ziua, dar de noapte merge. Sunt curioasa cit intra in piele dupa, ca in mod normal am senzatia de vaselina pe fata.


Eu am o crema calmanta post-peeling de la Mirela. Cu alantoina zicea ea ca e. Si asta e foarte grasa dar cel putin in seara peelingului nu te deranjeaza. Eu in ziua 2 mi-am dat cu crema calmanta dimineata, am stat nitel si inainte de crema de protectie am tamponat usor fata sa iau surplusul.
A fost OK asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Gata .
Prima sedinta de peeling mediu "de toamna" s-a comis.
S-a petrecut totul exact asa cum am descris mai sus. M-a intepat parca putin mai tare decat imi aminteam insa e posibil sa fie din cauza ca sunt in perioada delicata a lunii si am si o migrena cumplita. Dar cu toate astea m-am tinut de program.
Si ... bineinteles... m-am si anesteziat. Cu cabernet :).

Cristoiu, cum esti? Asteptam sa dai raportul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Gata si eu, nu m-am anesteziat, ca alaptez, asa ca am avut o fata crispata tot experimentul de ma intreba sotul ce am, daca ma doare ceva ca am fata cam intepenita.

A fost ok, am stat 10 minute cu 40% glyco, neutralizat, sunt cam rosie mai ales pe nas si am dat cu crema grasa bine peste tot. Astept sa vad cum arat maine, sper sa nu ma umflu iar ca l in primele zile de glycoA.

La cit timp e seria a doua de ppeling si ce facem pina atunci?

Mergi la inceput