Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Citat:
citat din mesajul lui onutz83

Multumim pentru capitolul nou
Cui multumim pentru capitolul nou?

Ma repet aici deci:
Citat:
citat din mesajul lui ary_v
Nicoleta, nici la mine nu seamana sarcina asta cu niciuna. Nici eu nu mai sunt la fel, m-am mai potolit, nu mai sunt asa zbuciumata. Cred ca si asta conteaza.
Ce e Conu Nerv?


Adica are draci Nu, Nico?

Onutz 14+


Da, ai dreptate. Si incerc sa ii tin sub control.

Iulia - tin pumnii sa scapi repede de la spital si sa vii cu vesti bune.

Ca tot vorbiti de mancare, aseara facuse soacramea placinta cu branza si nu m-am putut abtine sa nu manaca. Era cu branza de tara, da cred ca s-a pateurizat ea la cuptor . Si as manca o plachie de crap, da eu sunt si pretentioaza ca vreu peste de balta si nu din cel de la magazin, pt ca ala este foarte gras.

Gata, fug la munca
Eu nu reusesc sa tin pasul cu voi

Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

eu spal fructele si legumele cu putin otet si bicarbonat ca sa se mai duca eventualele chimicale cu care sunt tratate...din fericire la noi cresc si citrice si banane si kiwi si nu le exportam deci nu au "conservanti "in coaja...deci, le lasati vreo 10 minute in solutia asta cu apa si dupa aeea le clatiti cu apa si gata ..:)

<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Citat:
citat din mesajul lui DenyAnd

Multumesc Onutz. Si voi sa fiti sanatosi si Dumnezeu sa va ajute mai departe cu sarcina pana la termen, si dupa nastere sa fie alaturi de voi.
Urarea e valabila pt toate burticile

Referitor la durerile de ieri, au fost usoare doar dimineata, si apoi au reaparut si seara usor.
Azi dimineata iarasi au aparut durerile, la fel de usor aproape ca nu le simt.

Iti dau dreptate ca si eu ma tem ca durerile astea anunta menstruatia, mai ales ca azi dimineata am visat ca mi-a curs o pata roz, si apoi mai mult rosu. La mine chiar se adevereste asta, la fel am visat si la celelalte sarcini, banuiam ca eram gravi, visat petele si apoi rosu-rosu, apoi s-a confirmat la HCG ca e sarcina, si... avort menstrual. (am avut doar 5 zile de intarziere).
O sa vedem ce va fi si luna asta.
Banuiesc ca sunt in a 2 zi de intarziere. Dar daca gresesc?

Va doresc o zi frumoasa, cu soare, si numai vesti bune sa fie pe aici




Un proverb spune: "O inima vesela este un bun leac, dar un duh mahnit usuca oasele".


Deny, multumim de capitol nou!
Nu e obligatoriu sa iti vina menstruatia. Am avut si eu durerile astea in prima luna (cand mi-a intarziat) si eram sigura ca imi vine menstruatia, dar nu a fost asa.

Fii optimista, visele le ai pentru ca ai mai trecut prin asta si ti-e teama, nu cred ca "prevestesc" ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IuliaCospy spune:

Doura, solutia de care spui tu e buna si pt eventualii viermisori, gandacei, melcisori si alte cele care s-ar putea gasi prin salate si altele care cresc mai aproape de pamant. Aveti totusi grija si nu exagerati cu lasatul lor in apa cu otet, ca unele prind gust. E drept ca experienta mea e cu niste morcovi pe care i-a lasat mama vreo cateva ore 20 min e suficient.
Nicoleta !

Iulia, mami de Sara Andreea si 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Doura, voi incerca treaba asta cu otet si bicarbonat, nu stiam de ea
Chiar ma obsedeaza toate mizeriile care ajung mancarea noastra, n-o mai iau pe categorii, caci fiecare are prostiile ei (pesticide, hormoni, glutamat etc) si iar ma apuca toate alea...
Deny, sper din tot sufletul ca menstruatia ta sa mai stea si pe acasa in urmatoarele 8 luni (si cu asta 9 )
Eu zic ca cel mai bine faci testul cat mai tarziu, asta daca nu vine menstruatia (), incearca sa mai amani cateva zile. Noi intelegem cum e, cred ca toate femeile care isi doresc un copil trec prin asta. Stiu ca nu mai ai rabdare si e frustrant. Dupa UM a ta eu calculasem ca trebuie sa-ti vina la inceputul saptamanii viitoare, de asta am zis ca dupa parerea mea un test ar fi concludent dupa miercurea viitoare, dar pana la urma tu stii mai bine
Imi amintesc perfect de testul pe care l-am facut in luna in care nu ne-a iesit, imi si intarziase menstruatia vreo 3 zile, eram sigura ca apare si a doua liniuta, o umbra, orice... Nimic, alb si curat...
Dar si testul din luna in care ne-a iesit... iar intarziere, alte simptome nu. Trebuia sa-mi vina sambata, cel tarziu duminica. Nimic. Ma sfatuiesc cu "jumatatoiul" (Popi are drepturi de autor pentru "jumatatoi" ) care zice fata, mai stai nitel ca iar o sa fii dezamagita, e prea devreme (este si sfatul meu pentru tine, stiu ca e greu).
Zic: no problem nu ne ambalam, asteptam pana vineri, jumatatoiul are dreptate (de obicei
Da' ce parere ai, miercuri il sun si-i zic ca nu mai am rabdare, alba sau neagra io vreau sa stiu, nu mai stau. Dar stiam sigur cand ovulasem (am facut 8 teste in luna aia am zis ca nu-mi mai scapa ) si trebuia sa iasa ceva. Si s-a rozalit a doua linie instant
Ceea ce-ti dorim si tie
Mai ai puuuutintica rabdare
Si neaparat tine-ne la curent, da?

Onutz 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Neata fetelor,

felicitari tuturor cu vesti bune si bebelusi nazdravani!

si eu sunt super mega fericita, am fost ieri la ecograf 3 D si mi-am vazut minunea! Foaie verde foi de vitza, are mama o FETITA! Era intr-o miscare continua, sarea pe acolo, baga degetul mare in gura, cele 10 minute de ecograf am plutit ca pe un nor, barbatu-mio deja dadea apa la soricei pe acolo. Ma si tem sa fiu asa de fericita, numai sa o vad la termen si sanatoasa! Are in jur de 15 cm si tot ce ii trebuie
de atunci consortul ma tot suna zicand "ce fac fetitele lu' tata?".
o simt cam in fiecare seara, mai ales cand stau linistita in pat.

sambata dimineata plecam in Romania, se castoreste sora mea mai mica, stam 8 zile, abia astept! deja i-am comandat mamei meniul pe zile si vreau sa ma infrupt cu cirese si capsuni la discretie

va pup si sa citesc vesti numai de la foarte bune in sus!

Ina mamica fericita de nazdravan Robin Sebastian 15/03/2010
asteptand inca o minune 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Felicitari Ina pentru ! Sa fiti sanatoase amandoua!

Andreea 15+
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, MagneB6, 3 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns douradoudou spune:

lapte de susan:vreo 130 g susan integral
6-7 curmale sau orice alt indulcitor natural(optional)
¼ baton vanilie (doar semintele)sau 20 g pudra de vanilie(optional)
2 L de apa
susanul (si curmalele daca folositi) se lasa la hidratat 1 ora..dupa aceea se scurge si se baga la blender cu restul ingredienteleor..la sfarsit se strecoara..se tine la frigider..cred ca tine maximum 3 zile.eu de obicei il termin in 2 dar fac jumatate din cantitate ...


<hr noshade size="1" />
alexa, mami de Maryam buburuza, ingeras in ceruri (17.09.2009- 12.11.2009)
si de printesa razboinica Maysaa(30.10.2010)
si 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Felicitari Ina pentru fetita. Sa fiti sanatoase. fetele

Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Ina, felicitari pentru printesa!!!!

Onutz 14+

Mergi la inceput