laptele praf si constipatia la bebelusi

laptele praf si constipatia la bebelusi | Autor: andreia78

Link direct la acest mesaj

Salutare,
Sunt noua aici si mamica unui baietel de 2 luni. Am alaptat doar 3 saptamani plus completare, insa cand am trecut numai pe laptic praf a venit si constipatia (am inceput cu Nan). Acum papam Novalac IT (impotriva constipatiei si a tranzitului lent)si se pare ca si-a revenit puiul. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? daca da, as dori sa stiu voi cum ati procedat sa scapati de constipatie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Depinde ce intelegi prin constipatie - scaun tare sau faptul ca nu are scaun zilnic ? A mea de exemplu avea scaun la 3-7 zile.

Citeste mai mult despre constipatie aici :

www.desprecopii.com/info-id-2053-nm-Constipatia-bebelusului.htm" target="_blank">http://www.desprecopii.com/info-id-2053-nm-Constipatia-bebelusului.htm


Am scapat natural, la diversificare. Intre timp, i-am mai dat Lass Baby.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreia78 spune:

Eu nu l-am lastat niciodata mai mult de 24 de ore sa nu faca. Era dezastru cu el daca nu facea. Nu ne mai intelegeam om cu om in casa, din cauza plansetelor lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Si eu mi-am hranit copilul cu Nan si o fac in continuare. Din cauza constipatiei era sa schimb si eu laptele si ma felicit ca nu am facut-o, pt ca imi lua foarte bine in greutate. Dar si noi am avut si 5 zile de constipatie. S-a reglat singur, acum are scaun zilnic. Dar atunci cand era constipat il ajutam cu cate o aschie de supozitor cu glicerina (un sfert taiat pe lungime). Pediatra imi spunea atunci ca pot sa-i pun 5 ml de Duphalac (lactoza) in lapte si am facut si asta de doua ori. Apoi...si-a revenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Noi am fost pe Nan si se chinuia ingrozitor copilul, puteau trece si trei zile fara sa faca si daca nu incercam cu o bucatica de supozitor nu ar fi facut nici atunci, scaun verde si colici infioratori, fiecare masa incepuse sa fie dezastru. Noi am schimbat laptele, am trecut pe Lactana de la Topfer si imediat s-a vazut schimbarea. Am scapat de dureri, masa se termina in zece minute, scaunul di verde a devenit galbui si a facut singur de doua ori pe zi. Nu s-a mai trezit noaptea sau dimineata de dureri de burtica si a luat foarte bine in greutate. La 3 luni avea 7300g.
Depinde insa de la copil la copil. Cunosc persoana inclusiv aerlilian care s-au inteles foarte bine cu Nan asa cum cunosc pitici care nu au suportat Lactana. Un lapte insa care se potriveste copilului tau nu ar trebui sa-i dea dureri de burtica sau sa-l constipe.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Am uitat sa mentionez ca a mea era (si inca este) alaptata la san. E drept ca eu am avut noroc, nu a plans niciodata de burta, nici macar de colici - desi a avut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreia78 spune:

Pana am trecut pe Novalac IT, adica cam aproape o luna si vreo saptamana, bebelusul meu a facut caca numai cu supozitor sau stimulat cu termometrul (la sfatul pediatrei). Acum am si eu un baietel "cacacios" (sa mai si glumim). Oricum am fost disperata sa-l vad cum se chinuie.

Mergi la inceput