Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Fetelor neuronul meu blond nu functioneaza eu am grupa de sange A iar sotul AB din ce am citit nu am probleme, nu?

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Nu mai fiti chiar atat de speriate, incompatibilitatea de grup chiar nu are consecinte intr-atat de grave, anemiile sunt usoare si fara consecinte grave, parca chiar in unul din studiile alea scria ca majoritatea cazurilor se remit prin simpla expunere la ultraviolete. Chiar nu e cazul sa va provocati contractii fetelor. Anne, pune mana si mai baga o patratica de ciocolata.
Eu in situatii de-astea in care nu exista posibilitatea de a preveni si de a trata incerc pe cat posibil sa nu ma gandesc la worst case scenario. Adica am in cap consecintele, dar incerc sa nu imi amplific gandurile, ca e mai rau.

Cat despre target eu mi l-am setat la 37. La 37 si o zi doua livrez bebeii negresit, ma rog mereu sa ne ajute Dumnezeu panaacolo, ca e destul.

Apropo, ma tot uit la odiseea curenta sa vad daca a nascut Alma, e deja in 38 +


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anabel, nu aveti pb de incompatibilitate.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

merci balanta si anne....pupici....si eu mi-am propus 36 de saptamani....pana sa aflu de col vroiam si eu 37,acum am mai scazut o sapt,deci sper ca de Sf Petru sa nasc......ca sa ajung la 21 iulie cum zice ecograful....eheee,vise taica,viseee

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Citat:
citat din mesajul lui Brigit
Anne, pune mana si mai baga o patratica de ciocolata.





+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

mamicile care au nascut la Polizu si natural ati folosit epidurala?Si daca da,ati venit voi cu ea sau v-a dat-o de la spital?

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

caci,acum cateva sapt cand era totul ok l-am intrb pe dr si razand a zis ca ma grabesc sa nasc si ca lasa ca vedem atunci,dar eu sunt genul de om sa fiu pregatita cu tot ,nu sa alerg atunci ca bezmetica....oricum il voi intrb cand ma duc peste o sapt si ceva

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Neatzaaaa! Ce faceti, pe unde v-ati ascuns?
De caldura m-am trezit de la 6, era asa bine in aerul rece al diminetii. Si am mai tras o tura de somn pana adineauri dupa ce m-am racorit.

A scris la odisee Alma, inca nu a nascut, fetele estimate la 2,4 si 2,8, col deschis. Stiti ca ne-a zis si noua ca vrea sa nasca natural. Sa ii tinem pumnii sa fie totul bine, are 38w5d


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

si eu citesc constant la odiseea de mai iunie si am "vazut-o" pe alma. sunt curioasa la ce spital e de folosec dr-ii in protocol diazepam. stiam ca polizu si municipal dau diazepam la gravide, dar cine stie, or fi si alte spitale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Hei, salutare!

Multumesc ca va interesati de mine! La Polizu sunt internata. Nu prea-mi convine faza cu diazepamul, mai ales ca nici daca era un singur bebelus si nasteam la varsta asta a sarcinii nu se considera prematur. Dar cea mica e inca mica (2.4 kg avea miercuri) si mi-as dori sa mai ia macar un pic in greutate. De fapt, principalul motiv pentru care m-au pus pe diazepam cred ca a fost plecarea doctoritei mele. Asa-mi trebuie daca vreau sa nasc natural. Nu sunt multi medici care se baga la chestii complicate.

Salexa, m-au bucurat mult vestile de la tine. Felicitari si multa sanatate tie si fetitelor! Imi povestise si mie dr de nasterea ta, dar nu facusem legatura. Cum povestea ea, am crezut ca s-a intamplat mai demult. Am inteles ca ti-a facut versiune interna ca s-o scoata pe a doua fetita. E ceva la care putini medici se pricep. Te invidiez un pic pentru cat de rapida a fost nasterea. La mine vad ca mergem pe strategia trasului de timp .

Ralu, am tot vrut sa-ti spun ca-mi place poza ta cu cirese. Eu am acasa, in fata geamului, un cires. Si toata sarcina m-am uitat la el cum ii cad frunzele, cum il ninge, cum inmugureste, cum inlforeste, cum apar ciresele verzi, cum se ingalbenesc. Si mi-am tot zis ca trebuie sa stea la copt si ciresele mele pana se coc cele din pom. Si dupa culoarea din ce in ce mai intensa a fructelor, eu zic ca am ajuns cu bine la final de drum.

Miruna, nu stiu ce sa-ti raspund. Mie mi-a zis dr ca la gemelara nu prea s-ar baga nici la epidurala, nici la cresterea artificiala a dilatatiei, fiindca trebuie sa fii cat mai pe faza la impins. Deci e adepta extremelor: ori cezariana, ori natural-natural (pentru gemelara). Nu stiu cum fac alti medici. Am uitat la cine esti tu. Tot ce-ti pot spune e ca la internare asistentele m-au intrebat daca am kit de epidurala sau de recoltare de celule stem. Deci, presupun ca daca vrei epidurala trebuie sa-ti aduci tu trusa.

Fetelor care aveti probleme, nu stiu cum sa va incurajez. Stiu ca v-a dat peste cap nasterea prematura de la piersicute. Inteleg ca una din fetite avea probleme deja cunoscute anterior, deci se cam asteptau sa nu supravietuiasca indiferent de momentul nasterii. Intr-adevar, aveti o odisee tare incercata. Tot ce pot sa va spun e ca se poate ajunge la varste mari ale sarcinii, dar, bineinteles, fiecare sarcina e diferita. Nici nu vreau sa va zic sa mergeti ca mine la serviciu pana la 34s sau sa nu faceti cerclaj (eu am scapat si de asta), dar as vrea sa stiti ca poti fi cu morcovul de nastere prematura de la 22 de saptamani si sa ajungi la aproape 39 (si cine mai stie daca nu si mai departe). Va doresc multa sanatate, rabdare si nervi de otel. Cred ca asta ne pregateste si pentru ce va urma dupa nastere, ca nici atunci nu va fi chiar vacanta.



Alma 38+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput