Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (68)

Raspunsuri - Pagina 33

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Balanta m-ai bagat in ceata. Care e treaba cu gr de sange? Si eu am 01 iar sotul are A2 dar nu m-am gandit ca asta s-ar traduce prin probleme la bb. Rh-ul il avem pozitiv amandoi. Imi dai mai multe detalii te rog. Sau imi spui ce sa caut si ma interesez eu.'

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

am gasit. Am dat "Incompatibilitate gr sange" si mi-am pus mainile in cap. Oare sa ma duc luni sa fac analiza sau sa astept pana miercuri ca sa vb cu dr? Dar nu stiu daca am stare...de cand am aflat am avut o contractie . In cat timp am rezultatul? Oare imi pot face analiza la orice laborator caci in Buzau nu exista laboratoare f bine dotate

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anne_mary, nu te panica! nu e cazul! la urmatoarea intalnire cu dr tau spune-i de ac incompatibilitate si daca nu aveti laborator in buzau poti recolta cand vii la control la sanador. eu am facut ac analiza dupa 20 de sapt. nu e nimic de speriat!

34 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, stai linistita ca nu e nimic grav. asteapta pana miercuri sa vorbesti cu herghe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:



Da Irip, ratiunea imi spune sa stau calma si parca tot degeaba. Dar astept sa treaca unda de soc si sa ma linistesc. In plus, oricat de panicata sunt acum, gandul meu principal este "Nici unul din cei 40 de dr vazuti pana acum nu m-a intrebat de gr de sange. Ce noroc am avut ca am citit postul Balantei ca sa stiu si eu despre o problema cu care as putea sa ma confrunt". Eu tin f mult sa stiu la ce riscuri ma supun ca sa ma pregatesc si sa reactionez bine daca riscul se concretizeaza.

Merci Balanta. Imi place ca in articolul in engleza spune ca la prematuri efectele sunt mai grave fata de efectele unui bb nascut la termen. Un motiv in plus sa nastem la 40 de saptamani, nu?


+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

hai ca am intrat si eu in ceata,la noi e ivers,eu am A2 si sotul 01,dar nu mi-a trecut prin cap ca si incompatibilitatea la sange ar fi o problema,desi avem RH pozitiv ambii...analizele sunt facute inainte de FIV,la ML,dar dr Albu nu mi-a zis nimic despre asta.....

34+ sa nasc la termen si sa fie gemeneii sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

miruna, din articolele pe care le-am citit eu, am inteles ca nu sunt probleme daca tu ai A2 si sotul 01. Are legatura cumva cu faptul ca 01 e donator universal si anticorpii tai nu se razvratesc impotriva 01. Dar iti spun doar ce am citit

+ 22 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, sa stii ca si eu la fel am gandit cand am vazut ce specificau in articolul in engleza despre prematuri: ca trebuie sa tragem cu dintii pt a naste la un termen cat de cat ok.

sa stii ca nu multi medici pun pret de incompatibilitatea de grup sanguin, poate si pt faptul ca in general consecintele nu sunt grave.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miruna, tu esti ok - nu te incadrezi la incompatibilitate.

Mergi la inceput