FIV la Clinica Promed System(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

lumynyta diagnosticul biopsiei e bun, crede-ma, si garantat ai scapat de polip.
Comisia se va intruni la inceputul lunii iunie, si apoi dureaza cateva zile pana ajung rezultatele la clinici. Eu zic ca undeva in jur de 10 iunie vei afla.
Eu am facut analizele inainte de a se aproba dosarul. Dar le poti face dupa, sigur ca nu e nicio problema, doar ca o sa mai intarzii fiv-ul...iti dai seama ca trebuie sa astepti rezultatele analizelor inainte de a incepe procedura. Timp ai cat vrei tu ca nu te obliga nimeni sa faci fiv-ul imediat dupa ce s-a aprobat dosarul. Bafta si stai linistita, de luni bune Promed nu a avut niciun dosar refuzat.

Annika, multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

cris,iti multumesc inca o data!sa ai o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris8

lumynyta diagnosticul biopsiei e bun, crede-ma, si garantat ai scapat de polip.
Comisia se va intruni la inceputul lunii iunie, si apoi dureaza cateva zile pana ajung rezultatele la clinici. Eu zic ca undeva in jur de 10 iunie vei afla.
Eu am facut analizele inainte de a se aproba dosarul. Dar le poti face dupa, sigur ca nu e nicio problema, doar ca o sa mai intarzii fiv-ul...iti dai seama ca trebuie sa astepti rezultatele analizelor inainte de a incepe procedura. Timp ai cat vrei tu ca nu te obliga nimeni sa faci fiv-ul imediat dupa ce s-a aprobat dosarul. Bafta si stai linistita, de luni bune Promed nu a avut niciun dosar refuzat.

Annika, multumesc mult.
SCUZE AM GRESIT,NU PREA LE AM CU CHESTI DE ASTEA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

Buna fetelor. Amfost ieri la clinica pt ca voiam sa-mi depun dosarul dar nu se poate pt abia in August fac doi ani de la casatorie.
Si tot ieri a iesit rezultatul de la spermograma.Are mobilitate A 62% dar are doar 5 % gigei normali(referinta este >4).Restul au anomalii.
Mobilitate tip A 62 % A+B #8805; 32
Mobilitate tip B 6 %
Mobilitate tip C 14 % A+B+C #8805; 40
Mobilitate tip D 18 %
Spermatozoizi cu morfologie normala 5 % #8805; 4
Spermatozoizi cu anomalii ale capului 81 %
Spermatozoizi cu anomalii ale gatului 7 %
Spermatozoizi cu anomalii ale cozii 6
E de rau?
Ozi buna tuturor.
Cris8 ce ai mai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Buna fetele,
Engi la morfologie stati cam prost sincer... 5% forme normale e foarte putin...mobilitatea e ok insa, acum depinde ce numar de spermatozoizi/ml a avut, daca au fost cam la limita nu e prea bine...daca insa au fost multi e asa si asa...
Sotul meu are cca 30 mil/ml, forme normale 22%, mobilitate A+B cca 60% si nu am ramas niciodata insarcinata. Dar daca faceti fiv, oricum nu mai conteaza...conteaza doar sa fie spermatozoizi in proba.
Eu am inceput injectiile de stimulare, aseara le-am facut pe primele, mi le face sotul meu in burtica, si dupa fiecare injectie ma pupa de 10 ori i-au cam tremurat mainile la primele injectii, dar se perfectioneaza el la cate am de facut..
Luni merg iar la ecografie sa vedem cat au crescut aia mici, abia astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Engi, si am uitat ce era mai important: avand in vedere ca veti depune dosarul pt FIV, e de bine ca spermaograma nu e f buna, pt ca asa va cresc sansele sa vi se aprobe dosarul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns engi1975 spune:

cris8 multumesc.
Tu cati foliculi antrali ai avut in ziua 2?
Ce protocol ai? Lung sau scurt?Acum ai mai facut eco sa vezi cum sunt foliculii?
Eu am avut o alta surpriza azi.Am repetat AMH-ul si inhibina B si azi au venit rezultatele.AMH-1.2 si inhibinaB 46.9.La primele analize am recoltat la noi in oras si au fost lucrate in Bucuresti.Poate ca asta influenteaza rezultatul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

Engi in ziua 2 aveam cam 6-7 foliculi antrali pe fiecare ovar. Am protocol scurt (fara inhibare anterior, banuiesc ca asta e..) insa am stimulare cu Pergoveris si Gonal F. Am inteles ca Pergoveris e de ultima generatie, se raspunde f bine la el si de aceea dna dr nu mai merge pe innhibare inainte de stimulare. Insa e ff scump, 390 lei o fiola, dar asta e, macar sa fie bine.
Azi a fost a doua zi de injectii, luni merg la urmatoarea ecografie si de fiecare data mi se fac si dozarile hormonale (estradiol si progesteron), abia astept sa vad cat au crescut grasuneii mei.
Si eu am AMH 1,11, e adevarat ca e cam mic, dar nu e tragic si macar e in limitele normale, ca sa iti fie acceptat dosarul. Tu de unde esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris8 spune:

hai ca acum am vazut ca esti din Alexandria Ai ceva drum de facut pana la Bucuresti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumynytas81 spune:

Buna,am fost azi la eco,la dr Alina Bolintineanu si mi-a zis ca sunt bine dupa histeroscopie.
Ai avut dreptate cris ,rezultatul biopsiei este bun
Ovarele functioneaza corect,sunt ok!

Mergi la inceput