Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (10)

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (10) | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent




La microscopie se vede daca este ceva de vazut in orice clipa. Atata vreme cat in proba de sange sunt evidentiate bacteriile nu mai este nimic de spus. Daca sunt acolo - exista, se misca se reproduc, elimina toxine - si daca acestea au loc devine problema ce se intampla cu corpul gazda care este parazitat de aceste bacterii.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

marius, revin cu rugamintea : daca se poate genera un subiect separat, care sa ramana vizibil pe forum, in care sa fie descris pas cu pas ce trebuie sa faci dupa ce esti muscat de capusa si unde poti sa mergi pentru analize daca ai simptome carora medicii si tratamentele nu le dau de cap, chiar daca nu-ti amintesti sa fi fost muscat vreodata de o capusa.
ar fi foarte utila, pe langa lista medicilor pe care ai afisat-o intr-un mesaj, o lista cu datele de contact, denumirea si preturile analizelor efectuate de laboratoarele despre care tot pomeniti aici, precum si cat dureaza pana primesti rezultatele.
m-ar interesa daca la fundeni, de ex, e musai sa te duci cu trimitere de la medicul de familie sau te duci pur si simplu si spui ca vrei sa-ti faci analizele respective ?
sunt utile si informatii conexe : am inteles ca inainte de recoltarea sangelui pentru analize, in seara precedenta nu trebuie sa mananci grasimi (?) - e corect ?
sunt o multime de informatii pretioase, raspandite in mai multe subiecte pe DC. nu ar fi posibil sa le grupam cumva, sa fie centralizata si organizata toata aceasta informatie, astfel incat cei interesati sa gaseasca totul intr-un singur loc ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Eu sunt acum la faza de negare; inca sper ca rezultatul de la Synevo sa fie eronat; ei au facut testele prin metoda ELFA; este acelasi lucru cu Elisa?
pana nu vad testele de la Lymediag. nu cred !!

sa inteleg ca la mine Igm pozitiv si iGG negativ inseamna infectie mai reccenta de 6 sapt?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@Corina - nu am timpul necesar.
@adialex - rezultatele testelor fie ele ELISA sau Westernblot au o doza de informatie si o doza de relativitate. Insa in afara de PCR care este mai precis in momentul de fata nu stiu sa existe alte metode de investigare pe acest palier de acest gen.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Multumesc, Marius!
mai aveam o intrebare: analizele trebuie sa le facem pe ,,nemancate''? eu am mancat in ziua recoltarii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Analizele de acest gen cauta raspunsurile imunologice ale corpului infectat (prezenta de anticorpi specifici in sange) si nu au legatura cu principiile alimentare.
Insa daca de exemplu cel care isi face analiza este in tratament cu un antibiotic poate pentru alta afectiune care nu are nici o legatura cu aceasta infectie (de exemplu o viroza respiratorie) este clar ca antibioticul prin rolul sau va avea impact pe serologia respectiva si implicit rezultatul poate sa fie denaturat in mod logic.(este un rezultat pacalit sau "fals negativ")

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preety spune:

@adialex la microscopie au venit rezultatele in aprox. 2 saptamani.
Cand am dus fata la analize la Lyme Diagnostic mi-au spus sa nu manance nimic gras cu o seara inainte si dimineata daca nu poate fara sa manance atunci sa fie iaurt slab sau fructe / legume...
La Eco Para Diagnostics mi-au spus sa faca analizele western blot pe nemancate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Uite asa mai afla omul

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Eh, am mancat in ziua recoltarii...
am luat legatura cu Dr Ion de la Centrul de medicina hiperbara din Constanta si am inteles exact motivul pentru acel Igm pozitiv din cazul meu fara sa ma fi muscat de curand vreo lighioana; nu stiu daca pot reda aici exact raspunsul domnului doctor, dar din cate am inteles eu la mine problema este mai veche, si am fost doar pacalita de bazdaganiile astea ...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu ce analize a facut ca sa pot comenta. Dar faptul ca nu a facut analize WB la Cantacuzino nu inseamna ca nu are aceasta afectiune. Cine a dat acest diagnsotic in mod sigur l-a dat pe baza unor teste specifice.
Articolul este pur jurnalistic.
Cat despre scleroza amiotrofica este foarte probabil sa aiba aceasta afectiune. Este foarte probabil sa fie un efect autoimun deci ireversibil cum este la fel de probabil sa fie un efect la boreliosei in acest caz fiind un efect fals. Din nefericire boreliosa (daca este dovedita clinic) se manifesta total anapoda la orice persoana fara o explicatie anume motiv pentru care cei are au aceasta afectiune dovedita clinic se manifesta in cele mai neasteptate moduri. Unii au probleme tipice reumatism, altii au probleme hepatice, altii gastrice, altii neuromotorii, altii au o perioada unele manifestari care brusc se schimba pe alte manifestari deci total anapoda. Singurul element comun al lor - prezenta unei bacterii din familia borellia. De aiici si denumirea data boreliosei ca fiind "boala cu 1000 de fetze".

Insa tot acest comentariu nu exclude absolut deloc faptul ca un bolnav de boreliosa sa nu aiba si alta afectiune in paralel. Nu se exclud.

Problema este la acel articol inesenta o chestiune pe care si eu am catalogat-o ca fiind incorecta. Alocarea sumei de xxxx lei dedicata unui pacient de la bugetul de stat. Nu este corect.
Dar asta nu are legatura cu nota articolului in sine care trebuie sa se bazeze pe chestiuni fundamentate medical. Comentariile medicale date ca si exemplu in articol sunt corecte informational dar au caracter general nu particular. Pe scurt aici este o alta eroare ca o afirmatie generala nu poate fi asociata "sine qua" cu un caz particular in mod unilateral. Ceva de genul nu este corecta afirmatia conform careia:
"daca un om este negru inseamna ca toti oamenii sunt negrii."

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput