Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (9)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Citat:
citat din mesajul lui adialex

Am fost azi si am facut analizele la Lymediagnostic; la mine nedumerirea este ca nu am fost muscata, nu am vazut nimic pe mine; din analiza celor de la Synevo infectia este precoce, Igm pozitiv, Igg negativ; e posibil sa fi fost muscata, fara sa ramana in piele, sa apara eritem sau altceva?
din ce am inteles de la doamnele de la Lymediagnostic, se poate lua de oriunde, inclusiv prin saliva ;


Imi poti spune si mie te rog cat au costat analizele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Pe mine m-au costat 350 lei; pretul difera in functie de ce fel de analize faci; eu am facut microscopia si o western blot , dar nu toate cele trei analize ale acetuia, ci doar una(nu mai stiu exact cum se numeste).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Adialex multumesc mult de raspuns. Nu am banii astia momentan dar pentru inceput as face microscopia. Au trecut cam 3-4 saptamani de la o ciupitura suspecta (nu stiu ce anume a fost) ar trebui sa iasa la microscopie o eventuala infectie, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miticaa spune:

Salutare tuturor de pe acest forum minunat!
Sunt nou pe acest forum si ca si toti cei noi, nu vin cu sfaturi ci mai degraba cu intrebari.
Am fost la Dr. Cristian Moscu si am facut DFM-ul si a iesit pozitiv(spirochete +gemma), dupa care prin intermediul unei persoane am luat legatura cu dna. dr. Rosca, dna. Rosca ia zis pana a veni la ea ar mai trebui sa fac testul ELISA si Western Blot, la Marian Ghervan Gogoase.
Intrebarile mele:
1. aceste teste se fac concomitent (eu fiind din Basarabia nu doresc sa fac foarte multe drumuri la Bucuresti)?
2. unde pot sa le fac pe ambele(testul ELISA si Western Blot)?
3. daca cei de la SYNEVO le fac pe ambele, ei au reprezentanta la Iasi si pe mine m-ar avantaja sa merg mai degraba acolo?
4. cam cat costa aceste teste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NUAB spune:

Citat:
citat din mesajul lui preety
Mai mult decat atat imi permit sa am un dubiu asupra acestei microscopii facute de noi in sensul ca la intrebarea mea pusa personalului laboratorului (socata fiind de rezultat) asupra faptului ca se confirma prezenta bacteriei mi s-a raspuns... "pai nu de asta ati venit la noi?!!!"

Cand zici ca iti permiti sa ai un dubiu asupra microscopiei pe ce te bazezi in afara de faptul ca ti s-a spus "pai nu de asta ai venit la noi" care intr-o mare masura e justificata pentru ca la lymediagnostic te duci sa te cauti de lyme nu sa ceri 1 kg de cuie ?
Adica, ti-ai vazut clipurile? ai vazut ce a pus marius mai sus? e clar ca alea sunt spirochete, nu? daca nu e borrelia atunci e sifilis, vreo leptospira, helyobacter si multe altele. daca anticorpii de borrelia au iesit predominant negativi? f. bine, urmeaza anticorpi de treponema si tot asa pana ii dai de cap. fetita are ceva viu in sange care se misca si face ravagii usor usor.
Acum, e dreptul tau sa fii sceptica insa inainte de a fi sceptica, arunca si un ochi pe net si vezi DE CE sansele ca un test indirect pentru borrelia sa-ti iasa pozitiv sunt mai mici decat in cazul altor infectii. e bine sa actionam informati nu dupa cum avem noi dubii.

ah, si borrelia se ia SI prin capuse dar NU NUMAI. Faptul ca n-ai vazut o capusa pe fetita nu inseamna nimic. 60% din cei cu lyme nu au vazut vreo capusa pe ei. Sunt sanse mari (nedemonstrate stiintific pentru ca nu s-a incercat un asa experiment) ca spirochetle sa se ia prin muscatura de tantar, taune, purice, etc.
La fel, sunt sanse mari ca spirocheta sa se ia prin transfuzie, dentist, frizer si nu in ultimul rand de la mama la fat. te-ai testat si tu? s-ar putea sa gasesti un posibil raspuns la intrebarile tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

@preety Nu te lasa pe o urecehe..e vorba de micuta ta care are "un balaur" in sange....trebuie sa identifici sursa cu orice pret.Mai mult te va costa mai tarziu,si nu ma refer la bani cat la ce sentiment vei avea daca fata va avea ceva si tu vei sti ca nu ai facut nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

miticaa,
pe Dr Gogoasa il gasesti la Fundeni, sectia parazitologie. E bine sa ajungi cam pe la 7 dimineata, face si Elisa si WB, iti recolteaza o singura data.
Alta varianta mai este Lymediagnostic.
D-na dr. este obisnuita sa lucreze cu Gogoasa dar nu exclude analizele de la Lymediagnostic, eu i-am dus analize facute acolo si le-a luat in considerare.
Synevo face Elisa in tara dar WB il trimite in Germania, ceea ce ar fi ok, teoretic.
Nu stiu insa in cat timp proba ajunge in laboratorul nemtesc si in cat timp e bagata in lucru de la data recoltarii. Anticorpii de Borrelia aglutineaza foarte repede si daca sangele nu e lucrat in ziua recoltarii, exista posibilitatea ca testul sa iasa fals negativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adialex spune:

Lillo, eu stiam ca trebuie sa treaca in jur de 6 saptamani; nu stiu daca e corect ce spun, poate ne zice cineva mai exact.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riana spune:

6 saptamani este pentru anticorpi.
La microscopie se vede mai devreme, dar chiar nu stiu dupa ce perioada.
Astept si eu raspunsul celor care stiu :)





>>>Continuare

Mergi la inceput