Nasterea la Arcadia - Iasi (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

michelle, ce surpriza bine ai venit ! mai devreme cand am scris mesajul ,kiar ca gandeam ca inainte salutam mamicile si burticile,dar burtici nu prea mai aveam,si hop ai aparut tu
din ce stiam eu tati participa la baite,la curs ,la imbracat,schimbat etc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Multumesc Cori de urari si info.
Intr-adevar am observat si eu ca sunt f putine burtici.

Ma documentez in continuare caci peste doua saptamani semnez contractul cu Arcadia. Nu eram 100% hotarata caci am cateva colege mamici care au nascut in ultima vreme la Cuza Voda si au fost relativ multumite si ma descurajau ca la Arcadia e acelasi lucru doar ca dau bani in plus.

Chiar s-au imbunatatit lucrurile asa semnificativ la Cuza Voda? Dat fiind faptul sunt din Piatra-Neamt nu sunt foarte la curent cu evolutia serviciilor la Cuza Voda ca urmare a renovarii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:

Michelle bine ai venit, sarcina la termen si nastere asa cum simti

Cred ca cel mai indicat ar fi sa iti raspunda mamicile de anul acesta,Nico,Simo sau Melise,eu am nascut in sept si tati nu a avut voie decat in salon in timpul progr de vizita, iar vizitatorii doar in hol.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

am fost la o plimbare de 2 ore si ne-am çumparat cirese, capsunele romanesti ,cica, si piersici. am incercat-o cu capsuna si a papat 2 de marimea unei nuci. piersica a avut mai putin succes,doar o bucatica. vedem mai pe seara si cu ciresele ce iese,intai sa vedem testul de alergie la capsuni.
MICHELLE, cam asa ar trebui, cum zice CLAU, sa vezi ce raspund mamicile care au nascut mai recent la ARCADIA, ca s-au skimbat mai multe in ultimul timp,de acum un an in cazul meu.
CLAU, ai gasit ceva sa-ti placa pe bebedesign.ro?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Salutare mamici si burtici!

In primul rand, cu scuzele de rigoare pentru intarziere, LA MULTI ANI, ESTERA!, sa cresti mare si frumoasa si sanatoasa!

Am lipsit cateva zile, am avut un weekend cu plimbari, dar si cu agitatie. Sambata dupa amiaza am fost la ai mei, la tara, la aer curat, dar a fost cam frig si in plus seara lui Tudor i-au curs mucisori... o gramada... Nu a facut febra dar e mucos de 2 zile. Noroc ca am avut inspiratia sa luam cu noi aparatul Vibrocil... a vomat de vreo 2 ori tot ce a a papat, respira greu...of... Azi e mai bine. Tot nu are febra, dar inca mai are mucisori, i-am pus Sterimar si cam atat. N-as vrea sa bag in el medicamente daca nu e cazul inca.

Clau, imi pare rau pentru David, sper ca s-a mai linistit. Si Tudor saptamana trecuta a fost mereu morocanos, a adormit greu, s-a trezit noaptea... poate o fi fost si de la vremea asta urata...

Michelle, bun venit, da-ne datele sa te trecem la burtici. Din ce stiu eu, tatal poate sa priveasca baita de dupa geamul de sticla...in rest, are acces in rezerva... nu stiu exact la nastere, parca auzisem ceva de o taxa suplimentara, dar e mai bine sa intrebi. La cursurile Lamaze poate sa mearga fara nicio problema.

MElise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Salut si de la noi


Felicitari Shoshonik !!!
Multa sanatate puiului !

Iulia, cred ca e multut 300 gr...

Noi am papat ieri si azi cartof dulce, nu mult dar oricum ;), macar a deschis gurita :)

Claudia pufuletii in esenta nu fac rau dar nici nu au nici un nutrient. Eu nu o sa ii dau pufuleti.
Eu azi i-am facut biscuiti Maiei dar nu prea a papat mai mult i-a lins


Bine ai venit Michelle !!

Noi am fost in Copou ieri si Maia a papat in Manduca in miros de flori de tei si triluri de pasarele.

Vrea cineva sa comande ceva de aici sa impartim transportul?
Eu vreau sa iau asta: http://edukid.ro/jucarii/clovn-de-construit-hape-2/?utm_source=edukid&utm_campaign=0946a36891-Ziuaa_copilului_dexteritate_3D5_7_2012&utm_medium=email

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Sunt in asteptarea unui baietel
Cezar, 35w, DPN 3 iulie 2012, dr Lazar Tudor

Optiunea doctorului si a mea a fost cezariana. Principalul motiv a fost varsta 35 de ani, prima nastere, desi stiu ca sunt opinii divergente pe aceasta tema, dar din dorinta de a evita orice risc (a se citi suferinta fetala si nu durerile mele) am ajuns la concluzia ca cezariana e cea mai sigura pentru bebe. Ar mai fi si alte motive...

La ecografia realizata la 34 de saptamani bebe avea 2610 g.

Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gravidacori spune:

MELISE, MULTUMESC FRUMOS DE URARE ,II DORESC MULTA SANATATE PUIUTULUI
iulia,nu e multisor 300gr?
michelle, de cuza voda nu stiu nimic, nu era o optiune pt mine, am o amica ce a nascut prin cezariana anul trecut acolo,nu stiu dak era renovat sau nu..dar nu asta a fost prb la ea, ci altele....stiu ca a fost suparata destul din cauza atitudinii asistentelor si dr.. e mult de zis,dar mi-a spus mereu ca ea nu vrea sa-si aminteasca de nasterea de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

http://ph-online.ro/stiri-nationale/item/15013-reclama-mincinoasa-la-aqua-carpatica-interzisa-de-cna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle2012 spune:

Multumesc tuturor mamicilor pentru urarile de bun venit.

Cori si eu mi-am dorit de la inceput Arcadia, dar pe parcursul sarcinii am primit tot felul de sfaturi de la mamici, de la "vezi ca la Arcadia nu ofera servicii de urgenta pentru bebe", "cu mine toata lumea de la Cuza Voda s-a purtat f frumos" pana la "daca vrei sa arunci banii pe fereastra,mergi la Arcadia"
Personal detest printre altele ideea ca trebuie sa stau cu bancnotele pe noptiera si sa impart in dreapta si in stanga pentru clasice serviciile de asistenta medicala. Nu am talent la asta..

Singurul motiv serios pentru care nu am putut spune pana saptamana trecuta ca nasc la Arcadia a fost faptul ca dr mi-a spus ca abia in ultima parte a sarcinii hotaram acest aspect in functie de cum se prezinta bebe.
Din fericire toata sarcina bebe a fost in grafic, toate ecografiile au fost ok, col "frumos" si inchis. Asa ca am primit unda verde pt Arcadia

MElise Multumesc de info.Tati vrea implicat si el, iar cand am fost pentru informatii la Arcadia, mi-au spus ca ar fi voie sa participe la baite. Apoi in week-end am citit capitole mai vechi unde scria ca este limitata prezenta taticilor si nu mai stiam ce sa cred.

Michelle 35 w DPN 3.07.2012

Mergi la inceput