Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 4

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Hehe... ma inscriu si eu in clubul celor cu dorinta ca sotul sa intuiasca ce vreau :d. Noi tocmai ce am avut o discutie destul de serioasa pe subiectul asta. In ultima perioada venea de la munca si fuga la pc, lua piticul doar daca ii spuneam eu si statea 10 min cu el si cum apaream eu inapoi in peisaj el iar hop la pc. Totul a pus capac cand a venit de la munca si fuguta a plecat la fotbal pt 2 ore cand era vorba doar de o ora si eu avusesem o zi super naspa cu piticul. I-am spus ca nu e singurul care simte nevoia de relaxare, eu stau 24/24, 7/7 cu bebe si uneori simt nevoia de macar 1 ora de liniste si as prefera sa se ofere el sa stea cu baiatul nu sa-i spun eu de fiecare data. Acu de cand cu discutia vad ca s-a dat pe brazda, sa vedem cat dureaza....

Piticul e bine, am scapat de muci, cel putin de aia multi care nu-l lasau sa respire si a revebit la programul normal de somn. Sovi multumesc de ponturi, la noi au functionat :).
Cu tigarile ce sa spun, din fericire nu am fost atrasa de acest viciu desi puteam de multe ori sa ma apuc de el. Prin liceu incerca frate-meu sa ma invete sa fumez dar nu m-a atras deloc si nici nu suport fumul de tigara.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

ehehee fetelor vin si eu cu incurajari... legat de soti, eu de 3 ani port constant discutii "seriose" cu el si cateva zile, maxim 2 saptamani (e sarbatoare cand sunt 2 saptamani) se da pe brazda, apoi revine la vechile obiceiuri!
si eu ca Dana, inainte de copii eram obisnuita sa imi rezolv problemele singura si nu simteam asa nevoia de atentie, dar de cand a aparut primul copil s-a schimbat treaba, dar din pacate doar la mine...

chiar ieri am izbucnit din nou si urat de data asta. am zis ca imi iau copiii si plec la ai mei la Craiova. sa nu il mai stresam si sa aiba timp sa se joace linistit ca si asa e piesa de bibelou in casa...
raspunsul lui" simnt nevoia de relaxare dupa munca si jocul ma relaxeaza; ce, preferai sa merg la baute in fiecare zi si sa fiu un betivan care isi bate nevasta?"
pe bune ca am ramas muta... mai vine si cu tertipuri din astea ofilite la mine sa ma santajeze emotional...

problemele vin si din faptul ca nu ii acorda atentie baiatului si acum de cand si eu sunt cu maimutica mica agatata non stop de mine, cel mare a intrat intr-o pasa aiurea din lipsa nebagarii in seama.

atat a inteles el cand i-am reprosat ca e piesa de mobila aici in casa...

ce naiba sa mai zic ca imi vine sa fug in lume!
ca sa nu mai zic ca sustine ca eu daca stau acasa dorm noaptea. am inceput sa ne certam pe orele dormite... el baga ca porcu de nu aude copiii plangand si dup-aia zice ca eu dorm mai mult ca el desi habar n-are de cate ori ma trezesc eu noaptea sa alaptez...
am zis ca facem o condica unde semnam cand ne trezim si ne culcam ca sa ne linistim si cu aspectul asta...

azi m-a sunat pe la pranz sa imi zica ca a inteles de fapt ce vreau de la el si ca o sa se schimbe!
mdea, ca si de ultimile 1000 de ori in care a facut-o; cateva zile asa de inchis gura...

nah ca m-am racorit si eu, desi degeaba, ca stiu ca nu tine o vesnicie minunea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Am fost si noi la targ si mi-am luat sling de in cu inele, mi-a explicat Diana cum sa-l prind, deja am testat cu Vlad doua pozitii, una de promenada si una de alaptat.Mi se pare mult mai comod ca wrap-ul .si bonus mi-a aratat o legatura super pt wrap tesut
Dara, indiciul cheie e sa rasfiri materialul prin al doilea inel, pentru a putea trage uniform, de unde ai nevoie, astfel incat slingul sa fie fixat pe tot spatele bebelului in pozitia dorita. Ai dreptate in ceea ce priveste psihologia barbatului, sunt f diferiti de noi.Fetelor, intru si eu in club
Bubu, pai bine macar ca fumezi mai slabe, viceroy fumam prin liceu, si sunt tare naspa


Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Dara, eu stiu ce vrei tu sa zici. Si imi amintesc si de JEEPP. Si stiu ca ai zis ceva de genul "tre sa ma hotarasc ce vreau - sa am dreptate sau sa se intample ce vreau eu".. ei bine, marturisesc ca eu nu-s asa matura. Eu vreau sa-mi dea dreptate, cand am!!! Nu pot sa tac si sa-l cocolosesc ca sa-mi iasa ce vreau. Eu vreau sa iasa ca asa e corect, nu ca il 'pacalessc' eu..
Eu de ce intuesc ce vrea el? Sa faca si el la fel! off, stiu ca-s naiva si ca nu se va intampla, dar eu tot vreau/sper..

Bubu, da-i sotului sa citeasca forumul asta si sa inteleaga din postul tau ce anume te doare dupa mine, tu chiar esti o eroina!

Supermami, ne mai vedem maine daca tu ai fost deja azi?

Fetelor din Buc, nu a sosit momentul sa facem si noi o intrunire?? Pe celelalte va pup mult si-mi pare tare rau ca nu ne putem vedea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ba da, ba da! trebuie sa ne intalnim, dar cred ca trebuie sa terminam inainte cu botezurile. Azi cred ca e cea mai plina zi din punctul asta de vedere asa ca urez Botez placut celor carora li se intampla asa ceva intr-o zi ploioasa/norocoasa ca azi
Noi scapam abia we-ul viitor si apoi avem liber la intalneli (nu ca as fi ocupata pana atunci pt ca oricum sunt genul care lasa pe ultima suta treburile )
Cu sotii eu am impresia ca la primul copil realizeaza mai greu ce se intampla. Asa a fost la mine plus faptul ca ma simteam vinovata ca stiam ca o sa iubesc/dau atentie mai mult/a copilului si il cocoloseam (pe tati). Nu a ripostat, asa ca ajunsesem de ma trezeam dimineata inainte sa-i fac cafeaua (ceea ce n-am facut inainte si nici dupa), el nu se trezea de nici un fel noaptea, plus ca mai mergea si extrem de des la pescuit (cate 2 zile). La toate astea se adauga si faptul ca nu-l lasam sa faca prea multe cu copilul considerand ca eu stiu mai bine. Prin urmare a fost f stangaci in relatia cu David mult timp si totul a fost din cauza mea.
Acum l-am treinuit si i s-a nascut taticismul inca de cand eram gravida. Rar nu se trezeste si el noaptea cand se trezeste pitica, el o schimba, o gogartzeaza, face f multe treburi (chiar mai multe decat mine) in casa si merge si la munca (avand grija sa vina cat poate de repede). Dar asta am obtinut si eu cu lacrimi, explicatii muuuuulte si realizez ca n-a fost rea intentie la el, pur si simplu pricepe mai greu. Mie mi-a spus psihologul cand boceam acolo ca nu ma ia in brate, ca trebuie sa-i spun ca vreau sa ma ia in brate Doamne ce greu mi-a fost! dar i-am zis si a priceput si nici n-a fost asa cum am crezut, adica sa nu mai fie buna imbratisarea aia cersita
cam asta cred: invatati sa fiti moara stricata cerand ce aveti nevoie (lacrimile scurse in intuneric nu ajuta la nimic. stiu prea bine), iar ei vor deveni mai implicati pe masura ce creste copilul si simt si ei ca au un aport in treaba asta si ca sunt rasplatiti cu un comportament de raspuns din partea piticului.

Oare trebuie sa ma ingrijorez ca fii-mea s-a imprietenit cu un intrerupator si rade la el de mama focului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

"Oare trebuie sa ma ingrijorez ca fii-mea s-a imprietenit cu un intrerupator si rade la el de mama focului?"

Sunt de acord cu tine Tala, degeaba plangem in intuneric, ca nu rezolvi nimic. Am mai plans si eu la inceputul casniciei, uneori fara sa stie, alteori isi dadea seama si i se facea mila de mine, dar in 98% din cazuri am discutat FRUMOS cu el cand eram CALMI, amandoi, nu neaparat in momentul problemei, poate a doua zi sau dupa cateva zile si intotdeauna a dat rezultat, in sensul ca ma intelegea, bineinteles ca trebuia sa mai repet dar pana la urma eforturile au dat rezultate. Acum depinde si de om, nu stiu cum sunt alti barbati, dar la mine au avut succes multa multa multa rabdare, nu am tipat, caldura in glas si iubire. AM fost rezonabila, am inteles de mult ca barbatii sunt altfel si nu pot sa astept sa gandeasca ca mine, sa simta ca mine, ei sunt diferiti si cu asta basta. Dar dc te iubeste cu adevarat cu timpul lucrurile devin tot mai usoare.
Tala eu am invatat din experienta altora si l-am implicat inca de la inceput in cresterea fetitei, tocmai din acest motiv nu am acceptat nici un ajutor din afara in primele saptamani. Nu am reusit sa il conving sa schimbe un scutec , nici nu am insistat prea mult, dar nici nu fac prea mult caz, nu este un capat de tara, de ca si cum dc mai face si asta gata este sotul perfect. Este mai mult decat multumitor ca atunci cand vine seara obosit face doar un dus si gata sare in pat si sta cu fetita si dimineata la fel inainte sa plece sa pot sa ii pregatesc mancarea etc. O ibueste foarte mult si se joaca cu ea ii pune muzica, o plimba pe afara, cand mergem undeva nu o tin numai eu in brate, imediat o pasez lui sau dc sunt bunicii este bataie.

Karina fetita noastra draga 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Tala, nu te ingrijora ca si al meu e prieten cu tabloul si cu iconita de pe peretii de deasupra paturilor.
Dana, noi nu cred ca mai iesim in parc azi, ca e cam vant. Eu mi-am facut programul si am mers ieri la targ ca stiam ca in wkd suntem mai dezorganizati, cu treburile casei, mancare, piata si doi puradei.
Intentionam sa ma vad cu tine in parc dupa ce iesi de la targ, dar am fost de dimineata la dr si ne-am luat portia de aer si vant si bebe e cam maraici, asa ca sper ca nu te-am incurcat prea tare si imi cer scuzeramane sa ne organizam mai multe dupa ce terminam cu botezurile si poate se mai incalzeste totusi.
Am vesti bune de la dr ortoped, cica nu e nimic anormal in dezvoltarea lui si ca nu e nevoie de tratament, m-a luat dr: ce diagnostic are doamna?
eu: pai imaturitate acetabulara.
dr: si ce varsta are?
eu: aproape 2 luni
dr: pai daca nici la 2 luni nu e imatur, atunci cand e?
L-a verificat si e bine, cracanici al meu, a zis ca e ok sa il port in esarfe, ca in Africa procentul de displazie la bebelusi e mult mai mic ca in Ro din cauza ca sunt purtati de mame in modul asta si nu ii leaga nimeni de picioare "ca sa aiba picioarele drepte"
Ne-a recomandat sa mergem la mare, sa nu folosim premergator. Tare mult mi-a placut dr, era mai in varsta, dar foarte comunicativ si placut la vorba.
Dara,Sovi,Irina sa aveti o zi frumoasa si petrecere faina la botez!



Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Miha ma bucur ca este bine piticul, eram sigura ca asta o sa iti spuna ca este in regula, asa am patit si eu cu alt diagnostic, nu ma mai uit in gura primului doctor care isi da cu parerea, pana nu mai confirma macar inca unul


Karina fetita noastra draga 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Cristina,merci. si mie mi s-a confirmat din nou instinctul ca e totul in regula si am un bebe sanatos, care creste si se dezvolta armonios

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Merci Miha, chiar a fost o zi frumoasa! Ma simt bine ca in sfarsit am botezat-o si ca in sfarsit am scapat (cu bine) de ziua asta care a provocat ceva stres. Mai avem baita maine, dar aia e mai "light" .

Stiti voi ca ma stresam ca o sa faca scandal? Ei bine n-a facut, doar cand a scaldat-o si un pic dup-aia...si cum a terminat slujba, in timpul predicii, preotul m-a trimis mai in spate si mi-a dat liber la alaptat. M-am dus si m-am intors in 5 min cu ea adormita . La restaurant a fost cumintica, a dormit destul de mult si a fost admirata de toata lumea

Miha, ma bucur ca sunteti ok!

Mergi la inceput