Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 4

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

eu am luat de la TEI infanrix hexa cu 150 RON acum 2 saptamani! l-au scumpit asa rau? si, da, trebuie reteta neaparat, irina!

happy, cat de frumusica esti!!!din poze nu se simteau tensiunile dintre voi si nasi..bine ca ati scapat de povestea asta!

aredwynn, cred ca celulita mea are ca singur scop acela de a ma sacai pe mine , ca desi fac lapte mai ceva ca milka de pun si la congelator iar fi-mea are deja 7 kile la nici 3 luni, ea, celulita, pare neclintita acolo unde, cu mare stradanie, am asezat-o in ultimele 9 luni




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Happy, ce nesimtita nasa.. imi pare rau! lasa ca Alexia o sa fie rasfatata si de prietenele tale, nu neaparat de nasa!
Eu am luat invitatiile 15108, alea cu trenuletul. Tre' sa le asamblez eu, ca daca o faceau ei ma mai costa 0.8/buc.

Irina, eu am ales infarixul hexa (o intepatura) si mi l-a facut pediatra acasa. Medicul de familie tot asa m-a sfatuit, ca daca pot sa-mi permit, sa-l fac pe ala. Din fericire, gazuta nu a avut nimic nimic, nu tu febra, nu tu scartaiala.. nimic, a fost cumintel foc 72 de ore. Insa l-am monitorizat din 6 in 6 ore, just in case... Ocazie cu care am inteles ca luatul temperaturii nu e asa horror cum credeam, ca abia daca simte termometrul in fundulet.

Tala, iti trimit niste invidii maxime! Am lacrimat eu cand am citit de "ma ma", daramite tu..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Citat:
citat din mesajul lui megbeng
ea, celulita, pare neclintita acolo unde, cu mare stradanie, am asezat-o in ultimele 9 luni




subscriu!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Happy, ce nasa aveti .

Anca, nu te stresa cu testul suptului - la bebe alaptati nu se masoara cat lapte beau (am facut su eu greseala asta la Adri, dar e complet irelevant, pentru ca laptele matern are o consistenta care difera de la o mama la alta, de la o zi la alta, nu e ca laptele praf cu exact aceeasi concentratie si exact n kcal/100g). La bebe alaptati e ok daca "uda" cel putin 5-6 scutece pe zi si iau ok in greutate. (ok insemnand in limite normale, nu neaparat peste medie, nu neaparat la limita superioara... nu e concurs de care bebe creste mai repede).

Ca principiu am zis ca pe la 5kg trecem la scutece nr. 3 dar mai avem pana la 5kg ...in schimb, cum am zis, trecem oricum la nr. 3 (daca nu-i ok o sa revenim la 2) pentru ca la nr.2 nu aveau pachete mari la promotie si ieseam mult mai scump. Mai avem inca nr.2 pentru o zi doua, apoi vedem cum ne descurcam cu nr.3.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

multumesc de complimente fetelor. fardul e responsabil pt cum am aratat. si multumesc ca v-ati facut ca nu remarcati burta care e jalnica.
si noi am trecut la pampers nr 3 ca 2 ne lasau urme urate pe picior. astea mi se par maricute, dar nu e prb.. mai bine asa decat sa o stranga.
am admirat si eu pozici... ce repede cresc bebeii.
cam asta cu noi.. si nasii..
aaa inca o faza. ei au un copil de 1an si 8 luni. au venit a 2a zi la mir.. si na.. ca orice copil face nazbatii. si a varsat un pahar cu vin pe covor. eu as fi certat-o pe Alexia, sa inteleaga ca a gresit. ei nu. ei au glumit si s-au distrat pe seama ei. in timp ce eu.. fierbeam de nervi.
apoi.. fiesa a scapat dupa canapea o biluta si a luat-o si o baga apoi in gura. eu zic 'e murdara de praf' (in ideea ca indiferent cat ai tine de curat in casa.. tot nu e ok sa ia copilul de jos si sa bage in gura)... la care el zice 'ei, nu-i nimic. se simte ca acasa'
acu' na.. io n-am nici o prb cum stau ei.. curat sau nu. dar oare a vrut sa zica ca la mine nu e curat???? refuz sa cred asta. m-am abtinut sa nu i-o retez. mi-a placut sa cred ca a fost o gluma.
gata.. ca iar ma enervez

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bia_Mi spune:

Multumim fetelor pt sprijin! Speram si noi sa fie bn,vad ca nu i-a trecut raguseala dupa 3 zile de aerosol. Maine ma duc iar cu ea la dr sa vad ce-i mai facem k mi-e tare frik sa nu aiba laringita.
In legatura cu vaccinul eu am ales pt Rebencel gratuit si nu a avut nicio reactie,nu a avut febra,nu mi-a plans...a fost ok.
Mirela sa stii k ai avut mare rabdare cu nasa ta...vai de mine! Eu ii spuneam sa accepte conditiile mele daca ii convine,daca nu "la revedere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Bianca, la revedere ii spun cu prima ocazie.. la cea mai mica abatere. deja nu o mai suport.
de ce nu vii cu Rebe la Bucuresti sa o vada si alt medic?

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Infanrix hexa este de la GlaxoSmithcline, Pentaxim (cel gratuit) este de la Sanofi-Pasteur, statul nu face inca Infanrix, desi asa planuiau, cum aflase Ronina, dar inca nu au bani si au ramas la Pentaxim. Intr-adevar, Pentaxim e pentru 5 boli si se mai face un vaccin separat ca sa egaleze Infanrix Hexa in teorie. Practic producatorii le produc un pic diferit pe cele doua - Infanrix si Pentaxim, dar probabil nu-s diferente notabile.

Irina, si dr mea de familie insista sa nu dau banii degeaba pe Infanrix, dar am insistat si eu ca eu cred ca cele de la GlaxoSmithcline sunt un pic mai bune ca cele de la Sanofi-Pasteur si ca vreau cardul de vaccinuri pediatrice si m-a lasat in boii mei si nu s-a suparat. Am luat Infanrix de la Farmacia Dona de vis-a-vis de policlinica Titan, fara reteta, dar am avut cardul GlaxoSmithcline, poate de-asta mi-or fi dat fara reteta. Am luat cu bani Infanrix si Rotarix si mi-au dat gratuit Synflorix.
http://www.farmaciiledona.ro/produse/vaccin-infanrix-hexa-dtp-a-ipv-hib-hbv-I27336
este farmacia din Nicolae Grigorescu nr. 20.


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Mirela este absolut superba fetita ta ati fost f frumoase

Karina fetita noastra draga 07.04.2012


http://www.youtube.com/watch?v=o2qgqdGqkBs&feature=related

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Cristina, si Karina voastra e la fel de frumoasa. multumim. pupici.

Mirela, mami de Alexia

Mergi la inceput