Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 4

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

SOvi merci de raspuns, se tot extind pe la urechi si pe dupa capsor, da mai si dispar unde a avut inainte adica pe obraz, nu stiu cand se enerveaza sau se agita apar mai multe, cand e linistita dispar mai toate...ieri am fost la eco de sold, zici ca sunt nebunaam facut direct ecografia nu am mai stat sa o consulte un ortoped, (din cauza unor confuzii) apoi am nimerit pe o pediatra la eco care ne-a recomandat sa ii punem 6 sapt cate 2 pampersi....eu am mai auzit si am mai vazut cazuri...voi ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

buna,
Acum am reusit sa citesc tot ce ati scris...parca s-a mai animat topicul dupa botezurile din wkd.
Ronina, felicitari Biancai pentru crestere si pentru categoria musca. Felicitari si tie ca te stradui foarte mult cu alaptatul si cu vomitatul, dar ,cu toate astea a luat ff bine in greutate..
Dia, sper sa treaca repede intalnirea
JD, bebe 3? ...asa e cand ai un bebe linistit care doarme si esti odihnita...te gandesti la viitor
Meg, sanatate multa lui Matei
Tala, uuuf imi pare rau de problema cu sanul.pup sa treaca repede
Irina, super lumanarea, nu-mi dadeam seama ca asta era daca nu puneai link-ul
Amy, v-am dat like la poza .Cum te mai simti?
Dananag, Vladul meu a avut dermatita de contact..dar i-a trecut cu Avene trixera.
Sovi, esti tare cu nunta si napolitanele...nici tu nu crezi ce zici ..oricum arati foarte bine, felicitarile mele. Mama ta te vrea top model la nici 2 luni dupa nastere?

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Sovi, ptiu sa nu-i deochi, frumosi copii faci!!! Au niste trasaturi dementiale, te invidiez - bine, au si de la cine sa le ia :). Misto asa cu link direct, ca in picasa nu mai ajung sa ma uit :( .

La oftalmolog ne-au recomandat in afara de iridium servetele (aveam pt. cand suntem plecati) sa nu folosim punga de ser fiziologic din care tragem cu seringa lasand acul acolo, ca cica nu e safe, mai bine monodoze. Pt. ochi ne-a recomandat Optiserum care are si albastrele, e 25 lei la farmaciatei, ca eu am luat cu 45
Folosim comprese sterile medicomp, taiate bucatele, ca-s moi, nu ca alea de tifon aspre.
Si se pare ca masajul la ochi nu trebuie in jurul arcadei, sus si jos, cum ne-a aratat pediatra medic de familie, ci din coltul ochiului (coltul intern) tras in jos pe nasuc, pana la jumatatea nasului. Adica masaj pt. canal lacrimal infundat, ca face urdori la un ochi. Cica daca era infectie ar fi fost si roz sau rosu albul ochiului, pare-se. Dr. Giosanu ne-a pus sa ne ducem musai si la oftalmo si asta e ce-am aflat, daca-i mai trebuie cuiva.


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dara de ce nu e safe punga cu ser? eu nu las acul in ea. Noi cand am avut nevoie de oftalmolog am fost la Dr Burloiu (il gasesti la o cautare simpla).
ah! scartzaie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

J.D. sar'na. Stii cumva sunt tot timpul reducerile astea pe site-ul asta? Si pana la ce greutate trebuie infant insert? Eu citisem undeva ca de la 12 lb nu mai trebuie si noi am depasit 12 lb. Felicitari pt decizia de a face bb3 :)!


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:

Danaang, hai ca nu sunteti grav. poate pana in iulie scapati definitiv, va va ajuta soarele. cel putin la noi asa a fost, la ambii.

Dara, multumim de info, salvez si eu tipul de comprese ne-aspre.
multumim de complimente!

Super-happy-mami-miha parol ca vreau sa dau burta/fundu/gusa jos :) dar psihicul meu cam incercat zilele astea, cred ca deocamdata are nevoie de extra-comfort. eh, tocmai am contrabalansat cu un mare green-gius cu de toate, sa nu ma simt prea vinovata.

Ronina, da, homeopatele pot linisti cand se nimeresc cele bune. hai ca trecem amandoua odata la pampi 3 :)

Mona, oho, ati ajuns la acrobatii in cadita deja mi-e dor.

greu de scris la o mana..

Azi dimineata mi-a plecat Omu la 6, ne-a lasat dormind pe toti. eu dorm cu bb singuri intr-o camera. cand am iesit, am gasit amandoi puii mari derutati si somnorosi in picioare lipiti unu de altul in mijlocul sufrageriei. Mi s-a facut o mila de ei... nu indrazneau sa intre la mine ca i-am tot rugat dimineata sa ma lase sa dorm ca-s obosita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Tala, adica oftalmologu recomandat de dr Giosanu (Azamfirei) zice ca nu mai e sterila punga aia cu ser dupa prima folosire. Acu' nush, poate daca bagi de fiecare data alt ac abia scos din tipla, ramane sterila.

Sovi, vai ce imagine cu Sasa si Ana, dragii de ei. Pup.


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Oooo Sovi...o mie de pupici de la mine pt piticutii tai somnorosi
Sunt vinovata daca eu n-o mai spal pe Matilda cu ser si comprese la ochisori? ma gandesc ca oricum ii dau cu apa pe ochi la baita.
Noi am trecut la nr 4, stiu ca m-am grabit, dar pare sa se simta mai bine in astia (mai ales cand produce cate o tornada care se ducea direct pe spinare, la astia e traseul mai lung )
Eu am dormit separat saptamana asta cat a fost racita ca sa o tin in sezlong (care e inclinat) si peste noapte si sa o tin langa mine in pat Nu-mi mai vine sa o pun in patutul ei...asa imi este de drag sa deschid noaptea ochii si sa-i pup cap'sorul.
Pt 1 iunie la Metro au reduceri (si la astia sunt pe bune din cate am observat la Craciun). Zilele astea vreau sa-mi trimit baietii la film la MIB 3 si Lorax si la piscina.
Meg sper sa scapati si sa functioneze carantina.
JD si eu vreau bb3 dar tati cand aude mai are putin si spune ca se face eunuc (si nu cred ca-l sperie ce se intampla acum pt ca adevarul e ca avem niste copii tare usor de crescut, cred ca-l sperie ce s-a intamplat in sarcina asta, emotiile pe care le-am avut si care ne-au imbatranit)
Dana si eu m-am simtit mai legata de sot dupa prima nastere (and again) si mai dependenta. Cred ca simteam un fel de vulnerabilitate si aveam nevoie si de puterile lui (acum ma vizualizam ca o leoaica cu puiul ei pazita de regele leu ). Dar daca te linisteste cu ceva trece starea asta (pana la urmatorul puradel :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:



Tala, pe Iustin nu l-am bibilit decat odata la ochi cu ser si compresa :)) -apoi, cand am vazut ca n-are nici o problema, la fel ca tine , doar seara la baie il spal pe fatza. Dar mi-a fost utila informatia Darei, ca nevoia poate aparea oricand.
La noi Ana a trecut pe pampi4 de la o luna, sa foloseasca acelasi nr cu sasa. la suncile ei, era ok :)

uailei cata tzatza baga bb azi. abia am reusit sa fac o ciorba, un dus si o masina de spalat. (uau, chiar am fc treaba!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Nici eu nu mai curat zilnic ochisorii cu ser fiziologic, tot asa il spal la baita cu apa pe fata, si la nevoie cand are ceva secretie, in schimb folosesc serul la pliurile de pe gatut zilnic, ca se prelinge laptic si branzica si tare rau miroase. Mie imi plac dozele unice de ser, mi se par mult mai comode decat o punga mare(am avut si de-aia)


Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput