De ce Bucovina, tinutul echilibrului suprem

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cassady spune:

Nu am fost decat odata in Bucovina asta vara cand mi-am adus bunicii de la statiune de la Vatra Dornei dar am ramas fascinata de loc si cu siguranta ma voi intoarce in nenumarate ocazii. Am nimerit in zona chiar cand se serbau Zilele Gurii Humorului si mi-a placut amestecul acela de traditii si nou in toata petrecerea cu iz campenesc. Mi-a placut sa vizitez manastirile atatea cate am reusit si mai cu seama Voronetul pe care nu trebuie sa-l rateze nimeni cu atat mai putin daca iti plac legendele si povestile din batrani. Mi-a placut sa ating norii cand am urcat cu telescaunul in Vatra Dornei, mi-au placut campurile si copacii, mi-au placut caii pe care ii puteai inchiria la hotel pentru a te plimba asa ca in salbaticie fara masini si ale electronice. Pe bune ca ma voi intoarce si cu micutii mei pentru ca e o zona a tarii care nu trebuie ratata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

De ce Bucovina?
1.Este in tara si banutii care ii cheltuiesc pentru un concediu raman in Romania.
2.Este aproape si totusi indeajuns de departe pentru a deveni o locatie de vacanta.
3.Putem sa o includem intr-un circuit in vara,cu manastirile,muntele si celelalte obiective.
4.Are peisaje de vis si oameni gospodari.
5.Pentru gurmanzi,sunt feluri de mancare traditionala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmonika1304 spune:

Bucovina pentru mine este un tinut de poveste, un loc la care visez sa ajung si sa ma umplu de energie, sa ma relaxez si sa visez la tot ce este mai frumos in lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelutzu spune:

Nu am ajuns inca in Bucovina, dar imi doresc sa ajung curand...De ce asa alege Bucovina? Pentru ca este un loc incarcat de istorie, cu o multime de locuri de vizitat, manastiri minunate si locuri superbe, iar oamenii de acolo te primesc cu multa caldura si voiosenie...Cu siguranta va fi o excursie reusita si voi pleca acasa cu multe amintiri frumoase. As mai alege Bucovina, pentru ca apa minerala pe care o beau de fiecare data cu mare placere, poarta numele acestui loc si vine chiar de acolo, din Bucovina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryta spune:

Pai prima data am fost in Bucovina pe la varsta de 10 ani,aproximativ acum 22 de ani.Am fost intr-o excursie la manastiri.Nu va puteti inchipui cum m-am bucurat de ce am vazut.
Apoi am mai fost prin 2009 tot la un tur al manastirilor dar nu am vizitat chiar tot.
Pentru cine vrea sa mearga (ca eu oricum mi-am propus sa merg vara aceasta) uite ce puteti vizita:

- Zona manastirilor Bucovinei ce include manastirile Voronet, Humor, Sucevita, Arbore,Moldovita, Dragomirna, Putna, Cetatea de Scaun Suceava, municipiul Radauti cu Biserica Bogdana si Orasul Gura Humorului .

- Zona manastirilor Stânisoarei unde se gasesc manastirile Probota , Slatina si Râsca;

- Zona Câmpulung Moldovenesc, întinsa între rezervatiile stiintifice si monumentele naturii: Pietrele Doamnei si Codrii Seculari Slatioara si N-V judetului.
Ca obiective întâlnim : cadrul natural Moldova Sulita, Izvoarele Sucevei , masivul Giumalau – Rarau , centre de arta si folclor .

- Zona Vatra Dornei , ce cuprinde bazinul Dornelor, statiunea balneoclimaterica de importanta nationala cu acelasi nume, Valea Bistritei, localitati cu izvoare de apa minerala la Dorna Candrenilor , Saru Dornei , Poiana Negrii , Panaci , Dârmoxa, Brosteni , satul Ciocanesti renumit prin arta mesterilor locali privind decoratiile exterioare ale caselor taranesti, Masivul Suhard-Ousoul.

Asa ca bagajul si in vacanta.
Am niste poze din vara lui 2009 din vacanta dar nu stiu cum sa le postez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anduta_79 spune:

Bucovina...nu am fost niciodata, dar sper din suflet sa ajung! Pentru ca mi se pare un tinut de basm, unde te poti incarca cu energie pozitiva cat sa-ti ajunga un an intreg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilycip spune:

Apa Bucovina, o alegere potrivita pentru fetita mea de 5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

un subiect pe cat de apetisant pe atat plin de misticism!

"De ce Bucovina?"-De ce nu?(intrebare retorica, desigur )

Bucovina pentru mine inseamna SUFLET, locul in care te renasti ca un zeu-din ape, locul in care te regasesti, locul care iti aduce aminte cat de minunata poate fi viata si de ce merita traita frumos!Am simtit toate acestea si le traiesc de fiecare data cand pasesc in acest tinut!

De fiecare data cand vreau sa-mi detoxifiez sufletul fug acolo...in Bucovina..intre muntii care imi leagana pasii pe carari nestiute, in manastirile unde ma simt mai aproape de Dumnezeu, pe dealurile unde rememorez pasii dulci ai copilariei trecute!

Bucovina este locul unde timpul s-a oprit in loc, unde valorile si simplitatea lor sunt neintinate, unde deschizi ochii dimineata si vezi numai soare, numai adiere si auzi chemarea strabunilor!

Bucovina este, pentru mine personal, un totem, o emblema a radacinilor mele, locul unde pot merge desculta, in timp ce pamantul rasuna a istorie si iubire!

Bucovina pentru mine inseamna Sofia Vicoveanca si toate cantecele ei, cantece cu care am crescut si pe care le-am avut "icoana a copilariei mele"!

Si nu in ultimul rand Bucovina, pentru mine, inseamna ACASA si m-as intoarce si de la capatul pamantului acolo caci stiu ca imi asteapta pasii, mi-i striga si-mi trimite dor, oriunde m-as afla, pentru ca sufletul meu s-a decis sa locuiasca pentru totdeauna acolo, in tinutul de poveste-Bucovina!

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Serialbastre spune:

Bucovina, plai cu flori!
De cativa ani sunt stabilita in zona si ma bucur de aceste meleaguri. Nu ne permite timpul sa vizitam toate manastirile, casele memoriale si muzeele din zona, sa ne plimbam prin paduri cat ne-am dori. Ca de asemenea frumuseti nu te poti plictisi!
O excursie sau o vacanta in Bucovina ne umple sufletele de liniste si de energie, de bucurie si lumina.
Avem munte, avem piscina (vezi complexul de la Gura Humorului), avem istorie, avem paduri verzi, avem hutuli, avem muzica traditionala si bucate alese! Va asteptam!

Andreea si Cezara - Ilinca (2.06.2009)

In bucataria mea

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mon15 spune:

Nu am reusit sa vizitez toate frumusetile pe care le ofera acest minunat taram al Bucovinei dar am de abia 22 de ani, mai am timp. Am fost insa de vreo trei ori la "perla Bucovinei"in statiunea Vatra Dornei si mi-a ramas in suflet. M-as intoarce oricand acolo. Este o linniste de nedescris, un oxigen extraordinar pentru trup si suflet.

De asemenea an de an merg in Cacica, la pelerinajul romano-catolic de sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului, loc absolut minunat si salina de vizitat.

Anul trecut am facut un tur al manastirilor si am ramas impresionata de frumusetea acestora.

M-as intoarce cat de des aas putea in Bucovina, este o zona de o simplitate si puritate covarsitoare.

Mergi la inceput