Calendarul gradinarului vesel (26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Cu siguranta vom face poze, Olympia (multumesc pt urari!), doar ca noi vom sarbatori pe 2 iunie cand speram sa fie soare si sa stam afara. Am inceput pregatirle de pe acum caci eu sunt organizatoarea si animatoarea copiilor si adultilor! (il sarbatorim si pe sot) Sper sa iasa frumos.

Nu stiu cum va simtiti voi, dar eu am un soi de viroza atipica in sensul ca desi se manifesta ca o raceala usoara, ma doare cumplit capul (zici ca am un tarus infipt) si ma ia cu ameteli. Sotul zice ca de la ploaie.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Esti meteosensibila? Am o colega de birou care ne spune cum va fi vremea dupa durerile de cap, articulare, ameteli, etc...

Fetele eu sunt tare suparata... mi-a tavalit cateaua "scoala" de trandafiri care se prinsesera... unul avea si boboc... sunt fleasca de suparata, nu stiu daca supravietuiesc 3 din 10-12... doar din bucata de tulpina (cu sau fara radacina) din pamant sa mai dea... mi-a rupt de la sol si o gladiola, plus cateva frunze de la crinul hosta

Aseara am tuns gazonul, am mai jumulit niste iarba dintre flori... trebuie sa-mi fac timp sa sap un pic intre flori ca buruiana puiet e destula... am pus vreo 10 rasaduri de ardei si am mai aranjat in capsuni... nu stiu ce sa le fac.. dau sa se coaca, dar sunt grele si stau la sol...am gasit una mucegaita de la atata aparaie... am incercat sa le sustin in propriile frunze, dar nu prea e eficient... ma gandesc la un sistem de sustinere asemanator cu cel al viei - niste bete intre care sa pun sfoara...

Primele rosii puse acum vreo 3 saptamani au crescut atat de mari... mancale-ar mama pe ele...

Revin mai tarziu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


trec sa va scriu intr-o doara
La noi ploua de o saptamina si e tot frig, inainte de ploaie am reusit sa fac poze la unii copaci in flori :
http://mihaelaquoideneuf.blogspot.fr/2012/05/les-pommiers-et-le-cerisier-japonais-en.html
am mai pus a doua oara rasaduri in gradina caci prima data au inghetat intr-o buna dimineata de bruma.

Nu va mai spun ca visez cu ochii deschisi la gradinile din Ro la vremea asta si la mazarea pastai.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia

Eu am vazut o tija florala de yuca pe marginea drumului, in fata curtii unor oameni... Sunt asa ingrijite petecutele de pamant de pe marginea drumului la noi...

eu am vazut o gramada de tufe de yucca in mijlocul judetului buzau, prin niste sate, tot asa pe marginea drumului :) se pare ca yucca e o planta foarte populara in ciuda numelui mai pretentios :)

yucca mea golden sword are deja tija de aproape un metru. creste incredibil de repede, acum 10 zile abia ajungea la nivelul frunzelor. astept explozia de flori pe zi ce trece

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Superba... si yuca si locatia unde ai pus-o... sa faci neaparat poze cu florile...

A inceput sa ploua bine de tot si la noi... de pe la 4 dimineata o cam tine intr-una...bine ca e ploaie curata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

ma enerveaza toate ploile astea, parca e toamna
totul stagneaza, sau nu ma pot bucura de evolutie - cum ar fi parfumul trandafirilor, al lonicerei. Chiar! ce abundenta de flori are lonicerea, desi citisem ca nu se taie primavara (si eu n-am avut incotro pt ca degerase rau). Nici iasomia nu stiu cum miroase decat daca ma bag cu nasul in florile ei (si e joasa pt ca am taiat-o si pe ea sa se indeseasca). Coacazii sunt plini de fructe
Glicina e plina de purici Nu prea am cum sa-i curat pt ca sunt pe lastari care sunt fragili si nic n-am cum sa stropesc daca ploua incontinuu. Am tot amanat sa tund ciresii si acum sunt uriasi (mai inalti decat mi-am dorit si cu crengi prea lungi). Oare e gresit sa tai la toamna drastic crengile lor? (la tuns copacii chiar nu ma pricep).
Au rasarit si o gramada de mixandre, dar tot asa nu le simt mirosul din cauza lipsei de soare si caldura.
Rasadurile puse chiar inainte de ploi stagneaza si ele (ardei si rosii) Iarba creste si trebuia tunsa deja, dar cum?
In fine! o sa iasa si soarele pe strada noastra nu?
La multi ani puiutilor (cu intarziere)
A, copilit crizantemele si am lasat un palc necopilit sa vad daca e diferenta. Am facut insa treaba asta doar o data (desi nenea mi-a zis ca trebuie de 2 ori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

si eu am taiat Ionicera primavara. am intrat foarte agresiv in ea tot din cauza ca degerase. Dar s-a refacut foarte repede. Am 3 tufe, pe una am desfiintat-o chiar de tot, am lasat doar lastarii (partile care se desprinsesera de tufa mama) si cred ca peste o luna o sa acopere iar tot gardul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si la mine Lonicera roz e plina de flori - uite aici, am facut si niste poze, in weekend, printre ploi... si ma bucur ca am apucat de am pus rasadurile de rosii - ale mele nu stagneaza, eu chiar am observat ca au crescut mult in saptamana asta de ploi!
Tala, si eu am copilit crizantemele - eu le-am copilit pe toate si deja am inceput la unele sa le copilesc si a doua oara. Chiar sunt curioasa sa vad ce va fi la toamna - ce pot sa spun acum este ca tufele par mai bogate. La una din ele de ex, anul trecut am avut 4-5 tije luuungi cu cate un buchetel de flori in varf, arata uratzel - acum insa arata compact, ca o tufa si sper eu sa fie frumoasa si cand ii va veni vremea sa infloreasca.
Pe de alta parte am in 3 parti din curte si niste crizanteme aparute de aiurea, care par a fi timpurii - au deja boboci de flori si in cateva zile vor inflori... Sunt curioasa ce culoare/culori sunt...

In rest vine vremea crinilor - sunt deja plini e boboci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Tala, visinul nostru e batran si nu a fost tuns de minim 2 ani... asa ne-au zis proprietarii... anul asta a tuns sotul si cu cineva priceput, dar au tuns drastic... chiar mi-era frica sa nu pateasca ceva... si cand a infrunzit a prins o forma atat de rotunda si aerisita si mi-e drag de el de nu mai pot... nu e tarziu si primavara viitoare tuns (mai cu sete dupa un an netuns), asa ca stai linistita... anul trecut ne-am lovit de faptul ca nu a fost tuns, pentru ca este foarte inalt si fiind atat de des l-am stropit, dar nu a reusit sotul sa acopere toata suprafata, printre frunzis... s-a catarat pe gard sa ajunga stropii pana sus si totusi l-au mancat rau omizile... clar stropitul nostru nu a ajuns peste tot... asta e intradevar o problema care poate sa apara si la tine, desi nu cred ca al tau este de peste 4 m ca al meu...

Lonicera urmeaza sa inlforeasca si la mine,dar e micuta... la anu poate sa ma plang si eu de cat de mare s-a facut

Leelloo... dar cum au aparut crizantemele alea timpurii in curtea ta, de doar banui ce sunt? la mine in curte a aparut doar salata nepusa de mine... printre flori si gazon... As vrea sa-mi apara si mie asa din senin in curte: yuca de care are Ana, lonicera roz de care ai tu... poate aruncati si la mine cand le tundeti pe ale voastre... Cred ca am vazut ceva ce pare a fi tija florala de la irisii de care vorbeam zilele trecute...

Am observat ca-mi purtati noroc... daca ceva nu merge in curte si ma sfatuiesc cu voi... imediat se rezolva...

Nu am reusit aseara sa fac ceva care sa sustina capsunile si duc grija... in seara asta iar ajung tarziu, atata ploaie... maine o sa le gasesc mucegaite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Leellooo... suportii aceia care sustin tijele la bujorii tau de unde i-ai luat si cam la ce pret? Sunt foarte interesanti...

Mergi la inceput