Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Citat:
citat din mesajul lui kraluca

la multi ani Andrei de Tebligia si Sebastian de Annesi!!!
la multi ani Andrei de Lali si Ilinca de Noce!

mami fericita de Ariana (05.02.2012)

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Buna dimineata! Si de la noi!!
Altesa nu mai tin minte cite puncte... dar stai sa ma uit daca exista scris pe undeva.

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Altesa, uite aici
http://forum.desprecopii.com/forum/pop_photo_rating.asp?mode=clasament&albumid=11


Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

kraluca merci de informatii.
Eu nu i-am dat picaturi de nici un fel in afara de Vigantol. Acum o sa astept sa vedem daca se mai repeta, doctorul mi-a spus ca sa stau linistita sa o urmarim ca de unde stiu eu ca era sange si are dreptate doar banuiesc. Oricum am avut o zi de neuitat din aceasta cauza.
Referitor la soacre , a mea ma tot calca pe nervi de cateva saptamani, in sensul ca imi ia copila din brate ca o duce ea, lucru pe care l-ati patit si voi, sau ieri m-a certat ca ii dadeam sa pape, la care ea zice raspicat "nu vezi ca nu vrea sa manance ce o indopi?" desi Ale mai si papa dar nu tragea cu pofta, ii zice fetei "hai la mine sa te i-au in brate ca astia nu te iau", deocamdata o mai las si fac pe proasta ca nu pricep ce vrea sa zica, pentru ca mai am nevoie de ajutorul ei cand mai trebuie sa iesim pe undeva. Dar o sa ma cert cu ea chiar daca ma doare sufletul ca stiu ca sotul o sa sufere, dar nu o mai pot inghiti cand face faze dinastea. Ma confesez voua care ma si intelegeti ca daca i-am spus mamei mele a zis ca sa am rabdare cu ea ca e batrana, doar prietenele ma mai inteleg. Dar nu mai pot am si eu limite chiar daca tot tac, nu inseamna ca imi convine. Norocul meu ca vine cam de 2 ori pe saptamana pe la noi ca altfel deja era poster .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bella_sib spune:

La multi ani tuturor care poarta numele de Constantin sau Elena!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Altesa - de vreo luna pitica mea doarme bije noapte, de la 10-10.30 pana la 5 sau chiar 6, rareori se mai scoala la 4 si papam si ne culcam.
Nu stiu daca de la ceai (pe care il adora)sau de la faptul ca de cand s-a facut cald noi stam cu orele afara (dimineata si dupa-amiaza/seara).
Va pup pe toate si la multi ani sarbatoritilor de azi!

Cat despre soacre ... pot sa va povestesc o saptamana .. si mai stau si cu ea in casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane-maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bella_sib

La multi ani tuturor care poarta numele de Constantin sau Elena!!!

Mamica fericita de bubulina Alexandra (05.01.2012)


La multi ani si de la noi!!!!


Eu am spalat rufe , abia acum dupa ce am vazut mesajul mi-am dat seama ca este sarbatoare :((

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_G spune:

La multe lunite Andrei de Tebligia si Sebastian de Annesi
La multe lunite Andrei de Lali si Ilinca de Noce!
La multi ani tuturor celor ce poarta numele Sfintilor Imparati Constantin si Elena!
Letitia bun venit, super primul post.
Tebligia spuneai la un moment dat de un filmulet cu masajul la picioruse si nu imi amintesc daca ai mai pus
Mihaela ti-am admirat pozicile de pe FB, sunt superbe atat cele cu Iris cat si cele de la nunta.

Si pentru ca se pare ca azi avem putin soare afara acesta si-a facut aparitia si pe strada mea. Astazi Alexandru incepe prima saptamana fara gips la picioruse. Au fost trei lunite grele, pline de frustrari si suparari, da se pare ca totul revine la normal. De maine va purta orteze si va incepe gimnastica de recuperare. De asemenea ne laudam cu primele 3 zile fara nici o picatura pentru colici.

Sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia spune:

Buna dimineata, fetelor! (de fapt e dimineata acum cand ma apuc de scris...)

Ligia, multumesc pentru invitatia de pe FB ! Sunt cam derutata ca mi-a luat un an sa va invat cu nickname-urile de pe DC, acum mi-ati zdruncitat lumea cu noi nume Dar ma voi obisnui si abia astept sa ma delectez cu... voi!

La multi ani Alice, Ileana si tuturor Elenelor si Constantinilor! Distractie placuta!

Alina multumesc de invitatia la hipodrom, am admirat calareata mica ! Saptamana asta sunt consemnata la domiciliu cu muncitorii, dar te voi contacta pentru detalii. Sara mica si sper sa va acomodati repede... Sofia ajunsese sa planga si seara cand isi amintea ca a doua zi trebuie sa se duca la gradi, iar acum mi se intampla sa puna educatoarele sa ma sune la pranz ca sa o las pana dupa masa.

Aly_k au dreptate fetele: e greu cu doi copii mici fara ajutor. E greu si cand e diferenta de 3-4 ani intre ei cu ajutor cu tot... dar ideal mi se pare sa fie cam 3 ani, cu conditia ca cel mare sa fie acomodat deja la gradi cand vine cel mic. Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit de bunici care nu-si plac nepoata...

Altesa, abia astept sa scapam si noi de reflux! Ti-am zis, nu am patit, dar am citit. Eu am emotii sa nu trebuiasca sa incep diversificarea mai repede din cauza refluxului... in luna a 3-a mi-a luat 700g, iar luna asta 300g in 20 de zile. Pediatra mi-a spus ca am putea incepe cu cereale care sa ingroase un pic continutul din stomac si sa nu mai iasa asa usor, dar asta doar daca nu mai ia in greutate cum trebuie. As vrea ca macar pana la 5 luni implinite sa nu ii bag altceva... asa ca tineti-mi pumnii, va rog!
Apropo de dormitul pe burta eu am avut mari emotii, asa ca i-am cumparat un senzor pentru respiratie care se pune sub saltea (sa mai spuna cineva ca dispare paranoia la al doilea copil ) si asa doarme de cand s-a nascut. Din cauza refluxului i-am ridicat un pic patul si si datorita senzorului l-am culcat mereu in patut (mi se parea ca acolo e cel mai in siguranta) - si pentru ca mi-era frica sa nu alunece pe sub paturi i-am luat sac de dormit din prima saptamana, asa ca s-a obisnuit cu el, nu-i impiedica mobilitatea. Si da, pe spate daca-l pun se trezeste din ora in ora...

Gianina , multumesc! Ti-am admirat printesa pe FB, e de pus in reclame!

Bella, am bucur ca nu s-au mai repetat eposoadele de regurgitat! Referitor la soacra insa, eu as vorbi cu sotul... el poate comunica altfel cu mama lui si poate se mai corecteaza.

Si s-a facut pranz




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Alice eu am ajutor in sensul ca daca nu-i curat chem menajera daca nu-i mancare o chem pe mama ,cumnata ma ajuta si ea cand poate,sotul la fel.

Eu locuiesc cu socrii de cand m-am maritat dar nu m-a deranjat niciodata cu nimic binenteles ca mai are si ea gafele ei dar si eu pe ale mele si na e si diferenta de varsta ,generatii etc.


Bella chiar vroiam sa-ti spun ca eu cand nu sunt de acord cu ceva ii spun si de cele mai multe ori imi spune" asa o fi mama cum spui tu,noi pe vremea noastra facema asa dar nici nu erau carit,internet ,atatea descoperiri si tehnologie cum e la voi,noi faceam cum ne zicea pediatru,mamita,bunica etc" si chiar e curioasa si se minuneaza de cate lucruri poate sa aude,sa existe despre/pentru bebei.
EU zic sa incerci sa discuti cu ea fara ,rautate sa nu simta ca vrei sa-i dai peste nas ,asa ca si cum ai vb cu o sora si sa-i spui ca mama e mama pt un copil chiar daca aceasta nu-l ia in brate.


Letitia cum se monteaza/functioneaza senzorul si de unde l-ai luat? spune-mi micul Tudor nu merge prin pat ca eu daca l-as pune in patut merge noaptea prin pat si se da cu capul de pat.

Nu ti-e incomod sa-l alaptezi cu sacul de dormit sau il scoti/bagi din/in sac de fiecare data?


Cristina cum se mai simte Mishu ,in ce stadiu mai e cu burtica? se merita Chamomilla?

Aly eu vreau cat mai curand dar tre sa ne si iasa si cum bb migreaza prin tot patul tati ne-a parasit ca-i e teama sa doarma cu noi asa caa tre sa gasesc o metoda sa-lo linistesc ca sa-i pot face fratiori/surori.


Danezza sa sti ca si Rafael dormea cate 5,6 ore cand il scoteam afara dar zilele astea au fost ploiase si nu l-am mai scos .

Bulinutzaaaaa esti bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Andrei si Ilinca
- ilinca mea dupa ce a papat dimineatza bine de tot..lapte de la mine +lapte praf + aproximativ 2 lingurite cereale..a dormit pana la 12 juma..si s-a trezit fff energica...am pus-o pe patul nostru cat sa-i fac laptele...si la un mom dat am vazut-o ca s-a rostogolit de doua ori..si era f aproape de marginea patului..noroc ca eram prin zona si m-am dus la ea imediat..mi-a cam sarit inima din piept!!!de-acu isi scoate singura manutele de sub ea cand se intoarce...acum sta pe burtica..se joaca...gangureste.si se uita dupa cine stie ce
- o saptamana buna sa aveti fetelor!!

Mergi la inceput