Vecin recalcitrant

Vecin recalcitrant | Autor: mamiy

Link direct la acest mesaj

Locuiesc de 30 de ani la aceeasi adresa. Niciodata n-am avut probleme cu vecinii - e drept, blocul meu e de 4 etaje si nu sunt prea multi. Unii s-au mutat , au venit altii. Ne-am inteles cel putin din priviri, chiar daca unii nu raspundeau la salut si eu, intr-un final nu le-am mai dat binete. Dar totul ear in reula.
Cu cativa ani in urma s-a mutat in bloc un locatoar pe care la inceput nu l-am sesizat. Pur si simplu il vedeam mai rar.
Intr-o zi l-am vazut aruncand zoaiele - da, zoaiele, mancarea stricat de la geam. In alta zi, sticlele goale. M-am trezit cu sarma de rufe taiata. Alta data a aruncat pe cuvertura mea pusa la uscat cu clor.
Unei vecine care are grija de pisici i-a bagat rahat de matze in cutia postala.Pana cand, vazindu-l odata ca arunca de la balcon niste plante uscate, ghivece de flori si lemne. Am strigat la el si i-am spus sa le arunce la tomberon. De aici s-a iscat cearta. M-a asteptat pe holul blocului, m-a scuipat si a incercat sa ma loveasca cu piciorul.
De la incidentul respectiv a trecut ceva timp.
Acum a inceput iarasi. A luat o flaore din ghiveciul de pe hol, a rupt-o si pamantul de la radacina l-a imprastiat pe palier la mine. A doua zi a smul intrerupatorul de la lumina. A rupt un afis de pe usa in care se mebtiona sa se traga usa bine ca nu se inchide.
Toti vecinii s-au sesizat. INtr-adevar, ultimele fapte le-a facut fara sa fie vazut de nimeni, deci nu-l pot acuza 100 la suta. Dar este singurul care poate face asa ceva.
Nu vreaus a risc sa ma cert din nou cu el. nu-mi place. Mi se par niste fapte ridicole, demne de un copil cu probleme de comportament. Dar nici nu pot sta cu mainile in san sa ma fac ca nu vad nimic. Maine-poimaine imi taie cablus sau mai face ceva pe scara....
Voi ce-ati face in locul meu?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

As monta o camera de luat vederi mascata unde activeaza individul si cu dovezile m-as duce la politie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR

As monta o camera de luat vederi mascata unde activeaza individul si cu dovezile m-as duce la politie.

In love with life.


nici macar. Pina la asta, i-as scrie o scrisoare oficiala din partea asociatiei de locatari in care i se pune in vedere ca distrugerea de proprietate i se va imputa pe viitor aditional la intretinere, iar jignirile si agresarea vor fi raportate la politie pe viitor.

S-ar puteA sa il linisteasca asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR

As monta o camera de luat vederi mascata unde activeaza individul si cu dovezile m-as duce la politie.

In love with life.


nici macar. Pina la asta, i-as scrie o scrisoare oficiala din partea asociatiei de locatari in care i se pune in vedere ca distrugerea de proprietate i se va imputa pe viitor aditional la intretinere, iar jignirile si agresarea vor fi raportate la politie pe viitor.

S-ar puteA sa il linisteasca asta.

Ca sa-l avertizezi trebuie sa ai dovada ca el este autorul.
Camera video si martorii, adica probele sunt primul pas si apoi alte demersuri. Altfel neaga.
Probabil este si deraiat de la normal, ceea ce il face sa devina periculos!
Un asemenea "caz" trebuie rezolvat definitiv (internare sau evacuare), sau nu-l "agiti" si il ignori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

S-ar putea sa aiba ceva probleme de sanatate psihica. Sint de acord cu Deceneus, ca un asemenea om nu trebuie agitat, facindu-i observatii, poate sa faca fapte si mai rele, din razbunare, poate fi chiar un pericol, nu se stie niciodata ce ar putea sa-i treaca prin cap.

Ideea cu scrisoarea ar fi buna, numai ca daca e bolnav, ar lua-o tot ca pe ceva personal, contra lui si se va razbuna in continuare. Un om sanatos intelege gesturi de genul acesta, unul care poate aface ce face el, ma indoiesc... Daca nu va pune viata in pericol si puteti trece peste ceea ce face, lasati-l in pace. Insa daca faptele lui depasesc limita tolerantei si securitatii celorlalti locatari, atunci as anunta politia la una din faptele in care sinteti siguri ca e el.

Chestia cu camera sa nu fie impotriva legii, adica ori puneti in bloc pentru ca hotaraste consiliul de administratie, pentru siguranta (ceea ce e o cheltuiala si trebuie justificata), ori il prindeti asupra faptului.

Poate e doar frustrat si are probleme de a se controla, il enerveaza toti si tot ce fac ceilalti. Mai sint oameni si asa... dar poate nu e, poate chiar e bolnav si ar avea nevoie de ajutor. Eu am avut un vecin asa, ani de zile ne-a mincat sufletul. Statea sub noi si venea 4 zile din 7 la usa ca sa le spuna parintilor mei ca ne jucam cu bile si cu sticle prin casa, ca aducem toti colegii de scoala in casa si sarim, urlam etc. La inceput, mama mea l-a crezut ne-a facut observatie... apoi, cind a turnat o galeata cu apa prin aerisire pentru ca l-a rugat sa nu mai scuipe sau sa-si sufle nasul pe jos, pe scari (scuzati!), s-a prins ca el era problema. A fost chemata politia cind a dat foc la rufele unei vecine in uscator (cu care a avut o altercatie). Pina la urma, a fost internat pentru ca avea o forma foarte grava de schizofrenie paranoica si deja era un pericol si pentru el si pentru cei din jurul lui.

Cornelia


Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Me comprends-tu, au moins en ce moment toi? Non, tu me juges fou; tu m’examines; tu te gardes de moi. Mais si tu parviens à saisir un jour ma souffrance, viens me le dire et je serai heureux une seconde, peut-être. (Maupassant, Solitude).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiy spune:

Sanatos nu este, asta-i sigur. De aceea nici n-as vrea sa mai am de-a face cu el.
Si da, nu am dovezi ca el ar fi facut ultimele chestii mentionate de mine. La camera ma gandeam si eu, dar asta numai in cazul in care va continua sa faca si altele.
PS Ultima chestie facuta de el: i-a manjit manerele bicicletei piticului meu ca vaselina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ceilalti vecini ce spun ? Poate ar fi bine sa mergeti mai multi la politie sa intrebati ce e de facut.

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR

As monta o camera de luat vederi mascata unde activeaza individul si cu dovezile m-as duce la politie.




nici macar. Pina la asta, i-as scrie o scrisoare oficiala din partea asociatiei de locatari in care i se pune in vedere ca distrugerea de proprietate i se va imputa pe viitor aditional la intretinere, iar jignirile si agresarea vor fi raportate la politie pe viitor.

S-ar puteA sa il linisteasca asta.


Fara dovezi e mai greu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BlackCat4evR spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

S-ar putea sa aiba ceva probleme de sanatate psihica. Sint de acord cu Deceneus, ca un asemenea om nu trebuie agitat, facindu-i observatii, poate sa faca fapte si mai rele, din razbunare, poate fi chiar un pericol, nu se stie niciodata ce ar putea sa-i treaca prin cap.

Ideea cu scrisoarea ar fi buna, numai ca daca e bolnav, ar lua-o tot ca pe ceva personal, contra lui si se va razbuna in continuare. Un om sanatos intelege gesturi de genul acesta, unul care poate aface ce face el, ma indoiesc... Daca nu va pune viata in pericol si puteti trece peste ceea ce face, lasati-l in pace. Insa daca faptele lui depasesc limita tolerantei si securitatii celorlalti locatari, atunci as anunta politia la una din faptele in care sinteti siguri ca e el.

Chestia cu camera sa nu fie impotriva legii, adica ori puneti in bloc pentru ca hotaraste consiliul de administratie, pentru siguranta (ceea ce e o cheltuiala si trebuie justificata), ori il prindeti asupra faptului.

Poate e doar frustrat si are probleme de a se controla, il enerveaza toti si tot ce fac ceilalti. Mai sint oameni si asa... dar poate nu e, poate chiar e bolnav si ar avea nevoie de ajutor. Eu am avut un vecin asa, ani de zile ne-a mincat sufletul. Statea sub noi si venea 4 zile din 7 la usa ca sa le spuna parintilor mei ca ne jucam cu bile si cu sticle prin casa, ca aducem toti colegii de scoala in casa si sarim, urlam etc. La inceput, mama mea l-a crezut ne-a facut observatie... apoi, cind a turnat o galeata cu apa prin aerisire pentru ca l-a rugat sa nu mai scuipe sau sa-si sufle nasul pe jos, pe scari (scuzati!), s-a prins ca el era problema. A fost chemata politia cind a dat foc la rufele unei vecine in uscator (cu care a avut o altercatie). Pina la urma, a fost internat pentru ca avea o forma foarte grava de schizofrenie paranoica si deja era un pericol si pentru el si pentru cei din jurul lui.

Cornelia
<hr noshade size="1" />Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité. Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)

Me comprends-tu, au moins en ce moment toi? Non, tu me juges fou; tu m’examines; tu te gardes de moi. Mais si tu parviens à saisir un jour ma souffrance, viens me le dire et je serai heureux une seconde, peut-être. (Maupassant, Solitude).


Nu e ilegala daca o pun in fata usii mele. Ca motiv pot sa dau asiguratorul locuintei care imi impune o camera in fata intrarii. (Bineinteles, camera e mascata, nu trebuie sa stie tot cartierul despre ea.) Am grija ca obiectele de interes sa le amplasez in asa fel incat sa le cuprinda zona activa a camerei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Nu stiu care-i legea in .ro dar cred ca tu n ai voie sa ai/depozitezi "obiecte de interes" pe palierul etajului.
S-ar putea ca tu sa fii in culpa clara. In general in blocuri a lasa lucruri pe palier gen biciclete, carucioare pune un risc dpdv incendii, curemure.

Vecinul nu-i normal, cert, dar vezi sa fii tu in regula inainte de a depune plangere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Camera (camere) video, clar. Nu spui nimanui si nu reclami dupa prima fapta. Lasa-ti bicicleta unde e, daca cineva e deranjat, poate sa-ti spuna. Oricum, sanctionarea unei culpe nu se face prin alta culpa.
Dupa ce ai un dosarel cumsecade, te duci la Politie.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput