Vecin recalcitrant

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu este neaparata nevoie sa ai dovezi, in prima faza.
pur si simplu mergi la circa de politie de care apartii cu domiciliul si depui o reclamatie scrisa, iei numar de inregistrare. in mod normal, un agent va trebui sa mearga pe teren, sa discute cu vecinii, cu cel reclamat, sa faca o nota de constatare. este posibil ca tu si cel reclamat sa fiti convocati la sectia de politie, pentru a da declaratii scrise.
apoi, dupa finalizarea "cercetarilor", politia va "trage concluziile" : daca reclamatia este intemeiata sau nu, care sunt constatarile, care sunt sanctiunile. teoretic, ar trebui sa primesti cu posta o astfel de comunicare.
pana la urma nu mi se pare normal sa te "blindezi" cu dovezi inainte de a face o reclamatie. cuvantul tau, ca reclamant si ca cetatean platitor de taxe si impozite, ar trebui sa fie suficient pentru inceput, pentru ca politia sa demareze cercetarile.
eu asa am procedat, e drept in 2007, aveam un vecin care "ma turbase" cu galagia din timpul noptii, noapte de noapte, eram si insarcinata si ajunsesem cu nervii la pamant pentru ca noaptea nu puteam sa dorm, iar ziua inca ma duceam la serviciu. i-am facut reclamatie la politie, au fost parcurse etapele sus-descrise si am primit acasa hartiuta prin care eram anuntata ca respectivul a fost sanctionat cu 2 amenzi, pentru incalcarea legii 61 si legea nu-mai-stiu-care (locuia fara forme legale in acel apartament). si s-a linistit baiatul de tot, dupa o vreme si-a luat catrafusele si s-a mutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiy spune:

VA mulumesc pt raspunsuri si pentru sfaturi.
Deocamdata sunt in asteptare. Insa, la primul pas gresit ma duc la politie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Cind m-am interesat de montarea unei camere de supraveghere in casa, intr-o camera, am primit niste oferte de preturi de m-am lasat pagubasa. Asa ca "imi place" cu cita nonsalanta i se recomanda sa faca investitia, pt a-l "dovedi" pe nebun...
Marturiile vecinilor, care se cunosc intre ei de atita timp, care toti stiu ca nu avea cine altcineva sa faca magariile astea, care poate au avut si ei conflicte, nu e suficient ca sa se ia masuri? Ca aruncatul gunoaielor de la geam nu e chiar ceva care sa treaca neobservat, sigur a mai remarcat si altcineva....



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Citat:
Cind m-am interesat de montarea unei camere de supraveghere in casa, intr-o camera, am primit niste oferte de preturi de m-am lasat pagubasa.



Aoleu...am montat eu la patul fetitei cand era mai micuta. Camera a fost 500 RON (mai schumpa ca era wireless), am bagat-o in priza si gata. E drept ca reteaua exista deja.

Mergi la inceput