BV ADA! BUN VENIT NECTARIE! Piersicute '12 (37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

biribu-e vorba despre peristenta unui vas azigos/hemiazigos cu drenaj direct intracardiac-care daca nu se inchide la nastere=persistenta de canal arterial( asa am inteles eu). o exista vreun tratament sa forteze inchiderea vasului la nastere????
balanta-sa nu radeti de mine-eu dorm pe dreapta cu fata spre calorifer si ca sa nu ma mai trezesc pe spate m-am legat de caloriferam o bratara de plastic la care am atasat un siret si l-am legat de calorifer.bratara o pot da jos noaptea cand merg la pipialta idee mai buna n-am avut.dr mi-a zis ca exagerez...dar....
cred ca ma orientez spre municipal.sapt viitoare merg sa vb cu dr ana culcer despre dotarile sectiei de neonato si daca problema bebelinei mele poate duce la urgente gen probleme respiratorii sau alte dracovenii....

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+27 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Ada, sanatate si putere tie si lui Nectarie!

Am facut si eu urocultura luni, eram 100% convinsa ca va fi ok. Surpriza a fost mare cand am primit rezultatul, nu e ok. Am o infectie urinara total asimptomatica. De astazi am inceput antibioticul. Oare e ok sa iau probiotice, linex de ex.? In prospect scrie de precautie as lua sa nu dau in candida.

Vorbeati de targuri, mai este babyexpo (sala polivalenta 24-27 mai), stie cineva care e mai interesant, baby expo sau kidex? Poate ajung si eu la unul.

Va pup, aveti grija de voi!

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

valy, am vrut sa nu rad, dar
totusi pare o solutie ok. o sa ma leg si eu de calorifer, ca la mine e spre stanga .
dar oare e bine ca dormi pe dreapta? ca era ceva cu vena cava, pe care o preseaza nu stiu cum si bb-ii nu mai sunt bine alimentati. sau?

acuma sa ma plang: de cateva zile ma chinui sa imi fac un sumar de urina si o urocultura ...

- miercuri dimineata am recoltat si a dus sotul la synevo. sumarul de urina ok, dar urocultura nu s-a putut lucra fiindca proba a fost contaminata
- miercuri seara, la distanta de 4 ore de ultima urinare, am recoltat, a dus sotul la bioclinica. sumarul de urina ok, iar la 24 de ore urocultura ok, adica negativa
- joi dimineata am recoltat pt 2 probe: una a mers la medlife, cealalta la synevo. de la medlife nici un raspuns inca, iar de la synevo...telefon: iar e proba contaminata . sumarul de urina e ok, dar urocultura nu se poate lucra. propunerea dr: fara sa mai platim, mai duce sotul maine o proba si incearca sa imi faca urocultura. mai incercam o data. oricum, astept cu interes rezultatul de la medlife, sa vedem ce parere are al treilea laborator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

in timp ce scriam mesajul, au afisat pe site cei de la medlife rezultatul: urocultura ok (negativa), sumarul de urina ok.
nu inteleg cum la medlife nu a iesit proba contaminata. am recoltat din acelasi jet ca pt synevo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viairo spune:

Balanta, eu imi pun o perna mai rigida la spate, cand vreau sa ma intorc nu prea ma lasa. Am mai citit varianta cu cusutul unei mingi de tenis pe spatele camasii de noapte dar la mine functioneaza faza cu perna.
Asta e din "My pregnancy, baby center":
Expert answer: Russell Turk, obstetrician
If you typically sleep on your back, it's safe to continue doing so through the first trimester. But as the uterus gets heavier in the second trimester, it's best to choose another position.

When you lie on your back, your uterus presses on the vein that returns blood from your lower body to your heart. Lying on your back for an extended period of time could interfere with the flow of blood and nutrients to the placenta and your developing baby.

This is potentially unsafe, particularly if you have a condition like high blood pressure that affects how much oxygen and nutrients the baby is getting. If you have such a condition, your doctor will advise you to sleep on your side.

Don't be alarmed if you go to sleep on your side and wake up flat on your back. It happens all the time and shouldn't have any serious adverse effect on your baby's health.

Nonetheless, try to train yourself to sleep on your side or sitting propped up. If you need to, place a pillow between your legs, under your hip, or behind your back to make your sleep position more comfortable.

Expert answer: Catherine Lynch, ob-gyn
Once you get to the third trimester of pregnancy, I don't recommend lying flat on your back for any prolonged period of time. When you lie on your back, the increased weight of your uterus presses on the major vein that returns blood from your legs to your heart.

Of course, when you're sleeping you can't control what position you're in. If you wake up on your back, it's probably because your body was telling you to shift your position.

I recommend sleeping at an angle, tilted slightly to one side or the other. You can put a pillow between your legs to make that position more comfortable.

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

balanta-cred ca nu m-am exprimat corect.dorm pe stangasi ma leg de bratul drept ca sa nu ma pot intoarce

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+27 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Fetelor care mergeti la baby expo daca aveti timp postati va rog impresiile de la targ, mai ales preturile carucioarelor. Eu nu as putea ajunge decat pe fuga duminica in ultima zi si as vrea sa stiu daca renteaza.
Viaro cred ca sunt ok probioticele dar pt.siguranta intreaba medicul,ai grija si repeta analizele dupa tratament.
Si mie tot mai devreme mi-a recomandat cezariana, pe. la 38-39 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

vlairo, e tare si faza cu cusutul unei mingi de tenis pe spate .
s-asa avem destule, ca sotul joaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Dati pe antena 2. Se vb despre incontinenta urinara si nastere naturala

33 sapt + Patrick Andrei
AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Valy, ai fost mortala cu legatul de calorifer si mingea de tenis pe spate...
Eu pun o perna paralel cu mine si dorm asa cu fata spre ea, o iau in brate, ma impiedica sa ma intorc pe burta de fapt. Nu ma intorc pe spate de la sine ca mi-e incomod, ma sufoc imediat (burta e ff sus, inca).

Dimineata asta m-am imbracat in ROCHIE! yeiiiii (nu radeti ca eu din pantaloni nu am iesit de ANI de zile) ma simt foarte feminina.... Mi-a facut barbata-miu poze inainte de a pleca la birou. El tot ma bate la cap fa poze cu burta ca altfel o sa creada fiu-tu ca a fost adoptat... Le descarc acusi si pun pe picasa, ca am luat aparatul cu mine.

Ada, cat ma bucur pentru voi, din tot ce spui reiese ca progreseaza si totul merge spre bine si tot mai bine. Slava Domnului! Cred ca Nectarel este un agitat (in sensul bun!) ca si mamicul lui, se misca, papa tot mai bine, isi scoate caciulita ca ii e cald si vrea cat mai repede acasa.
Ti-au dat pana la urma rezultatele de la ecografie?
E foarte foarte bine ca l-ati botezat.

Delia, ti-ai luat tensiunea? Daca persista problema cu vederea nu mai astepta, macar suna la medic.

Va pup si ma retrag sa (ma prefac ca) lucrez a little while. Revin...

33 + Eric Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput