Strengari 2012 - 3 Chito suntem cu gandul la voi!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaang

Neatza! Monna imi pare rau de raceala, la fel ma simt si eu , ma ustura gatul, ce luati cand sunteti racite cele care alaptati, cu ce ne tratam?


La mine functioneaza perfect propolisul. Imi picur pe limba vreo 7-8 picaturi, cat mai in spate, spre gat, propolis glicolic (nu hidralcoolic, cred ca e naspa la gust, adica prea tare). Aseara am crezut ca ma apuca tusea, ma ustura gatul, ma inecam. Azi vad ca n-am nimic. Mie mi-a mers de fiecare data asa.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Gabriela, la noi se zbatea si plangea la papat si dr Giosanu Constantin de la Medlife a zis de intoleranta la lactoza, am ajuns acum, facand lent trecerea, la lapte fara lactoza 3 masuri si 1 masura lapte cu lactoza si nu mai plange cand papa, dar oricum ii facem pauze, ca daca nu ragaie, nu vrea biberonul, ca nu-i "intra" lapticul. De reflux mi-era clar si s-au prins si doctorii, se vede/aude/simte cand ii vine inapoi si se chinuie sa inghita, dar au zis ca trebuie confirmat cu ecografie abdominala, am facut tot la medlife eco (tre' sa ai lapte sa ii dai, eu aveam apa calda in geanta izoterma si lapte separat in dozator si l-am preparat acolo).
Constipatia la noi se "rezolva" cu stimulat cu jumatate de supozitor taiat pe lung (din cel pentru copii) de 2 ori pe zi. Doctorii au zis ca putem pune linistiti si de 5 ori pe zi. Si mi-au zis vreo 4 doctori (3 pediatri si ginecoloaga mea, dar care are si ea 2 copii).
Atentie ca daca va trece cumva pe lapte fara lactoza, ala constipa si mai rau.
Doar ca la noi nu refuza biberonul din prima, ci dupa 50 de ml o durea burtica. Sa nu fie afta sau ceva la gurita la voi daca refuza din prima?

Fetele, voi spalati cu ceva special biberoanele?


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Am facut pe post de marturii asa ceva: http://personalizaricadouri.eu/magneti_marturii_de_botez.html

Si voiam sa va zic ca la noi au mers suzetele astea: https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10026014
(au si bleu)
sau astea
https://comenzi.farmaciatei.ro/product_info.php?products_id=10025620
sunt cam la fel, de fapt.

Asta dupa ce am incercat vreo 10 feluri de suzete, pe putin.


mamica de minune Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

neata!

Citat:
citat din mesajul lui danaang

Neatza! Monna imi pare rau de raceala, la fel ma simt si eu , ma ustura gatul, ce luati cand sunteti racite cele care alaptati, cu ce ne tratam?


cu Oscillococcinum si Homeogene la dureri de gat + plus "ceai" de lamaie (adica fierb apa si apoi pun o lamale intreaga taiata bucati in el si beau zeama) pe care il indulcesc cu zahar pt ca mierea pe langa ca e alergena si risc sa ii fac alergii picei prin lapte, mai e si laxativ puternic pt bebelusi. in general homeopatele sunt ok in alaptare.

nu stiu ce sa zic de propolis... eu stiam ca si asta e puternic alergen si exista risc sa se transmita prin lapte si la bebelus... si la copii stiu ca se poate da tarziu si urmarite reactiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Dara (nu mai tin minte daca ai scris...) o cura de probiotice i-ai facut? ca stiam ca ajuta si la constipatie ca ii regleaza tranzitul indiferent de alimentatie pe langa ca ajuta la reflux si alte probleme ale digestiei...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

de la Chito mai are careva vesti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Dara, si Natalia se zbate mai nou la papat (uneori si plange). Ma rog de ea sa manance de cateva zile. Ia sfarcul, da o data - de doua ori din gurita si apoi il da afara si tot asa Nu stiu ce sa mai fac. Afta n-are. Daca ar avea intoleranta la lactoza, ar trebui sa verse mult, nu? Ca varsa destul de des (zic eu...), dar in cantitati mici, uneori si la 1 ora sau 2 dupa masa (atunci e branzit), uneori da in sughit dupa ce varsa. E si cam maraita, sper sa fie o perioada din aia "innorata" ca aici si nu ceva mai naspa.

Cu suzetele, si noi am incercat cateva si pana la urma am ramas la cele care erau in cutia cu termometrul (avent), pe care le aveam deja. Oricum, destul de rar o tine in gurita, tot degetele si le-ar suge si e foarte tare ca, din cauza ca inca nu-si controleaza bine manutele, nu stie ca poate sa-si duca manutele la gurita si, uneori, impinge capul spre mana si nu ajunge, iar mana sta inerta si ea se enerveaza

A propos de controlul manutelor, noi suntem in urma, oare? Bebelusii vostri s-au prins ca le apartin manutele? Stiu sa tina chestii in mana si sa-si dea seama ca le tin?

Voi faceti ceva exercitii pentru intarirea muschilor? Daca ii puneti pe burtica, se sprijina bine in coate? Isi intorc capul stanga-dreapta?

Eu spal biberoanele cu detergentul nostru de vase (www.elemental.ro/317-detergent-natural-lichid-nontoxic-concentrat-ptvase-4019886000239.html" target="_blank">asta) si apoi le sterilizez dupa fiecare folosire.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Citat:
citat din mesajul lui buburuza1979

neata!

Citat:
citat din mesajul lui danaang

Neatza! Monna imi pare rau de raceala, la fel ma simt si eu , ma ustura gatul, ce luati cand sunteti racite cele care alaptati, cu ce ne tratam?


cu Oscillococcinum si Homeogene la dureri de gat + plus "ceai" de lamaie (adica fierb apa si apoi pun o lamale intreaga taiata bucati in el si beau zeama) pe care il indulcesc cu zahar pt ca mierea pe langa ca e alergena si risc sa ii fac alergii picei prin lapte, mai e si laxativ puternic pt bebelusi. in general homeopatele sunt ok in alaptare.

nu stiu ce sa zic de propolis... eu stiam ca si asta e puternic alergen si exista risc sa se transmita prin lapte si la bebelus... si la copii stiu ca se poate da tarziu si urmarite reactiile.

mami de doua comori: Serban si Mara


E drept ca nu am citit despre propolis, ca m-am gandit ca 7-8 picaturi raman mai mult in gat si nu ajung in intregime in sistemul digestiv. Il consideram ceva gen tratament local pt gat. O sa ma apuc sa citesc.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Anca a mea inca nu stie ca are manute!
la capitolul muschi, eu am culcat-o ziua de la 3 saptamani numai pe burtica si de cateva zile am vazut ca a descoperit ca poate face singurica gimnastica. aica eu o pun la nani si daca nu adoarme imediat se ridica in manute pe coate si face cosuletul si se uita in jur! are asa o putere in spate si manute de m-a socat! Serbanu tarziu a inceput sa faca asa desi si el dormea pe burtica mult! de intors caputul si-l intoarce demult prin ridicare. la inceput si-l "taraia" de pe o parte pe alta, dar aacum a prins putere si se ridica impingand in manute cand vrea sa isi intoarca capul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aredwynn


E drept ca nu am citit despre propolis, ca m-am gandit ca 7-8 picaturi raman mai mult in gat si nu ajung in intregime in sistemul digestiv. Il consideram ceva gen tratament local pt gat. O sa ma apuc sa citesc.

Anca, mamica Nataliei


sper sa nu fi zis prostii, dar eu asa imi aduc aminte de la baiat ca citisem. stiu ca racisem rau la un momentdat cand il alaptam si scormonind netul dupa remedii nu mai stiu unde gasisem pareri controversate despre propolis, asa ca am zis pas fara date concrete...

Mergi la inceput