Strugurasi de Sept-Oct 2011 *58*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

may, complicata problema cu somnul la voi. eu nu nu stiu cum ai putea sa faci ca si la noi e probema cu somnul, mai ceva ca la voi, eu am noroc cu tzitzi dar a mea nu sta in patut sub nico forma, cum o pun, adormita fiind, se trezeste si plange.

Mariei nu i-au lacut ciresele desi am luat unele suuper bune, copate, dulci, micute, curate...i-am pus si putina banana pana la urma, a luat vreo 3 lingurite si gata..

in weekend o sa fac si eu biscuitii dupa reteta Oanei, sa vedem daca mananca.

Jade, eu cred ca de la mazare l-a durut burtica, fina mea i-a dat baiatului prima data acum o saptamana prima data (are un an si 2 luni) si l-a durut burtica de la ea.

avocado eu am luat din acela cu coaja verde inchis, crud (tare) si l-am pus vreo 2-3 zile intr-o punga de hartie cu o banana. s-a copt foate frumos asa. Mariei i l-am dat combinat si cu legume si cu fructe si a mancat atunci (asa cum manca ea, 5-6 lingurite), de cand e in greva foamei nu a mai pus gura..
Din ce am citit eu, avocado se combina cel mai bine cu legume dar merge si cu fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

may burtica sau dintii...altceva n-are ce sa fie...

jade ce fel de mazare si cat¿ eu dau bobite proaspete, cam o lingura mare cu varf la 3 portii de verdeturi...deci putin. cand ii bag mazare pastai, tre sa fie dalea subtiri tare, (uite aici diferenta intre late si subtiri : http://2.bp.blogspot.com/_RvHm7GYnAMI/TQ_Pai5o49I/AAAAAAAABD0/HHOsAT3V6Ko/s1600/bajoca%255B1%255D.jpg) nu dalea late, ca alea ne-au dat si dureri de burtica si balonare toata noaptea

noi nu diversificam a 3-a masa pana spre 12 luni...nu ma complic, oricum fata nu se sclifoseste la mancare, e in stare sa manance aceasi mancare zilnic, si cand vede biberonul cu lapte ii aplauda urechile! ciresele, piersica, pepenele ...le lasam pe luna viitoare



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Alex, distractie placuta la mare!

Rach, distractie placuta la botez! pe Anastasia cu cine o lasi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Jade, ma despaduresc pe pisere

Cereale de la milupa pentru patru luni cu orez si vanilie sau piersici ii dau.ii plac la nebunie.Eu i le fac groase ca asa s-a obisnuit.

Mikka o las cu nepoata-mea.Nu stiu ce va pati saraca dar daca este de rau vin acasa repejor cu un taxi.Anastasia se culca la 9 si de mai trezeste pe la 2 sau 3.Rar pe la 12.Acum sa vedem ...

Si noua ne plac la nebunie ciresele.II iau din alea Made in Spania.Azi i-am facut cu banana si 3 biscuiti si a iesit 220 g si a papat tot,tot.Nu credeam..dar am zis ca-i dau cat vrea.Si a vrut tot.

May, si Anastasia dupa ce de scoala prima data sa pape o iau cu mine in pat ca incepe sa se foiasca din ora in ora si vrea tati.Nu stiu ce raspuns sa-ti dau ca si noi patim asa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui michella78

buna dimineata! cafele, sucuri, ceaiuri calde, la discretie!
lena, am ramas de ieri datoare cu raspunsul legat de carti. Adele Faber si Elaine Mazlich "cum sa vorbesti cu copii astfel ca sa te asculte si cum sa ii asculti ca sa iti vorbeasca" si "Comunicarea eficienta cu copii, acasa si la scoala" legat de evolutia copilului am gasit ceva lamuriri si la Ana Savin "totul se intampla inainte de sase ani" (te avertizez insa ca autoarea are si o viziune de genul "una peste pampers nu e sfarsitul lumii". daca ai taria sa ignori pasajul cu pricina si ca extragi din restul cartii ce ti se potriveste, eu o recomand. ti-o pot trimite electronic). ar mai fi si Francoise Dolto "cand apare copilul". pe asta n-am citit-o cap coada ci asa, diverse pasaje in functie de subiectul care m-a interesat.(si pe asta il am electronic) tinem legatura pe subiect.
despre cartea cu buburuza, avand atasate antenele acelea din puf, si luand in considerare tendinta fireasca a bebelusilor de a gusta orice, eu as mai astepta. decat daca i-o dai doar cand esti 100% cu ochii pe ea.
kora am o prietena care face reflexo la un cabinet in zona universitatii. ea e foarte multumita de rezultate. daca vrei sa iti transmit date despre cabinet, ma interesez.
eu am o trimitere pentru Teodora la oftalmologie, vreau sa vad daca e ok, mi se pare ca aduce partiturile mult prea aproape de ochi cand le citeste prima data. si mai mai si senzatia ca, tocmai datorita faptului ca nu vede notele prea bine, de aceea si invata atat de repede partiturile pe dinafara. sper sa ajung la sfarsitul saptamanii viitoare.

michella mami de Teodora si Stefan


Asta http://www.elefant.ro/carti/familie/relatii-de-familie/cum-sa-i-asculti-pe-adolescenti-si-cum-sa-te-faci-ascultat-181303.html ?

Francoise dolto am citit :D, mi-a placut 90%

La rita gargarita au puf antelene? credeam ca sunt din carton...

Multu pentru raspunsuri
Iti dau un pm cu adresa mea de email. MC :)


Jade, somnul de la 9-12 este cel mai odihnitor.

May poate simte lipsa ta, de asta

Maia tot nu deschide gura la mancare :D inca sunt zeeen, dar nu stiu cat ma tine


Sanatate la toti strugurasii bolnaviori.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

may te am intrebat doar de curiozitate unde doarme
merci ca mi ai povestit despre avocado , cu prima ocazie cumpar si eu , sper sa ma descurc
cu somnul...nu te pot sfatui ca si noi patim asa in mod constant
ce am observat este ca cu cat este mai obosit cu atat face mai urat si adoarme mai greu

mikka da , si eu zic ca tot de la mazare a facut asa
oricum , m am lecuit si nu i mai dau o buna perioada

bunny i am dat mazare boabe bonduelle congelata , nu stiu care din cele doua este
cred ca i am dat multisor , o lingura mare cu varf combinata cu un cartof
a mancat tot...

rach despadurire cat mai placuta (prima data scrisesem despaduchere :)))))
i am dat ciresele , le am combinat cu mar
a mancat dar nu era cine stie ce incantat

nanna pe 5 iunie se termina MC
si NU castiga motzata

mai fetelor , pe mine T ma cheleste , dar la propriu , nu e figura de stil
cum ma prinde cum isi infige mainile in parul meu si trageee pana il rupe
stau numai cu el prins , cum sa l dezvat oare ?? pe langa ca ma doare de fac pe mine , mi e mila si de par , ca f mult nu prea mai am
aaa , si mai nou si a propus sa mi smulga alunitele



_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

neata la amiaza ca de obicei!

Lena mi-am luat cartile astea de trecut timpul:
Clubul dependentelor de pantofi de Beth Harbison
Lucy Sullivan se marita de Marian Keyes
Prea multe blonde de Lauren Henderson
Dadacul de Holly Peterson
Pepenasul de Marian Keyes
Tanara mireasa de Madeleine Wickham (Sophie Kinsella.
Si deja mi-au venit.Oricum le ascund sa nu le vada sotul, ca am luna asta suntem muritori de foame, avem doua nunti + trebuie sa inmatriculez masina+pasaport lui Iancu+ inca doua drumuri la Piatra.Deci cartile erau ultimul lucru necesar, dar nu m-am putut abtine, nu mai mananc si impusc doi iepuri dintr-o lovitura slabesc si fac economie.

Jade din cate stiu az treia masa trebuie sa fie pe baza de lactate.Deci fie iaurt sau branzica cu cereale, mamaliguta, fructe etc.
Incearca sa ii dai si tu la inceput paine goala sa pape si apoi o sa manance si cu unt.Nu-ti fa griji ca nu se inneaca asa de usor, si oricum esti langa el.Eu ii dau lui Iancu si portocala sa pape singur si s-a invatat si isi scoate singur cojile din gura.

May eu una m-am prins de un lucru.Daca vezi ca ii e somn culc-o nu mai astepta un anumit program caci daca se trece cu somnul e mult mai greu de adormit.De ex daca lui Iancu ii e somn la 18:00 eu il culc se trezeste la 19:00 si se culca tot la 21:00 ca de obicei.Am observat ca daca ii sar o repriza de somn pe timpul zilei seara il adorm mult mai greu.

De doua zile pot sa ma mandresc cu puiul meu ca adoarme si ziua singurel in patut la el, am baiat mare.
Ieri am vb cu vecina de deasupra daca poate sa fie bona lui Iancu si a zis ca se gandeste,ar fi super daca ar vrea.Are o nepotica cu doua luni mai mare ca Iancu care sta cu ea, deci ar avea si cu cine se juca bebe, si e si in actualitatea cu chestiile de bebei.

Azi ii dau lui Iancu carne de vitel cu cartof(nelipsit) si dovlecel.Sper sa pape.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

racheel distractie placuta la botez.

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Buna dragele mele!

Profit de scurta ocazie in care piciul meu nazdravan doarme, sa va scriu cateva cuvinte despre noi. Nu am mai prea reusit in ultima vreme sa tin pasul cu voi. Mai am inca pagini de recuperat cu cititul....sper sa si reusesc.

Noi lunea trecuta am fost de i-am scos sonda lui Razvan. Totul a decurs bine. Doar in prima zi a avut dureri la urinat, noaptea a dormit nesperat de bine, poate si pentru ca ne-am reintors pe canapeaua din sufragerie(la inghesuiala), ca in dormitor in patul mare, se foia non-stop.

Colac peste puppaza, R a intrat intr-o greva crunta si a inceput sa piarda brusc in greutate. Am ajuns la un moment dat de ii dadeam lapte pic cu pic cu seringa de la Nurofen, pana s-a scarbit si de ea. Biberonul nu vroia sa-l accepte sub nici o forma....tipa ca din gaura de sarpe daca ma vedea cu sticla cu lapte in mana. Am avut noroc , cat de cat, ca mai manca cate putin piure de legume sau de fructe, de nu era chiar cu stomacelul gol. De ce am insistat sa manance? PEntru ca lua inca antibiotic, calmante si antiinflamatoare pentru operatie. A inceput apoi sa dezvolte sensibilitate la toate astea si sa nu mai pot sa ii dau nimic. Atunci au inceput durerile urate, ca i se dezmorteau toate...si nu aveam cu ce sa il alin. Funduletul ii era foate iritat de la atatea supozitoare de paracetoamol, pe gura nu mai vroia sa inghita nimic...eram fara cale de iesire...Slava Domnului , ca pana la urma, cu rabdare si mult tinut copil in brate si leganat si pupat si schimbat scutecul des...am trecut si peste episodul acesta.

Apoi, cand credeam ca facem pasi spre mai bine, in sensul ca in sfarsit incepea copilul sa manance sticla de lapte de dimineata si piureurile de fructe si legume...ca in rest nimic... au inceput sa ne chinuie dintii. Si da-o iar pe plans, maraiala, greva, dureri, agitatie, etc.

Acum, avem doi dintisori iesiti si alti cativa se zaresc de sub piele....dar care o sa ne mai dea batai de cap de acum incolo, pana o sa perforeze gingia...

Ma simt ca o baba de 80 ani...cu dureri groaznice de spate...si cu nervii ferfenita.

Peste toate astea, nu mai stiu cum sa-l consolez pe tata, care a picat intr-o depresie tot mai urata. Care nu mai are chef de nimic. Ar manca, dar nu are cine sa ii gateasca, ar sta de vorba, dar nu are cine sa-i raspunda, ar face putina ordine prin dulapuri, dar simte fiori pe sira spinarii, umbland prin lucrurile sotiei....si sirul de "ar" poate continua la nesfarsit, dar asta inseamna ca si durerea mea sfasietoare ar dura la infinit.

I-am cerut tatalui meu sa aplice pentru un job in Bucuresti, sa vina mai aproape de noi, sa pot sa-l ingrijesc si pe el, pentru ca eu nu pot sa ma rup in doua si sa vad si de el, si de familie. Poate sunt egoista,dar , oricat de in suferinta ar fi, oricat de deprimat , nu sunt dispusa sa imi distrug familia asta frumoasa si pe care o iubesc cu toata fiinta, doar pentru a-i alina lui sufletul acum la batranete.
Mi se pare ca lui i-ar fi mult mai usor sa vina langa noi, fiind singur de acum, nimic nu-l mai retine acolo.Casa o poate pune sub lacat si cand o sa fie pregatit poate sa se intoarca oricand acolo.

Azi , imi cerea sfatul. Ce sa faca sa iese din starea asta? Sincer...nu am stiut ce sa ii raspund. Practic, am ramas fara raspunsuri. Poate tot din egoism si prea multa dragoste pentru mama, nu pot sa ii propun sa isi caute pe cineva...pentru ca nu au trecut decat 9 saptamani de cand mama nu mai e cu noi. Nu mi se pare corect fata de ea, ca el sa isi refaca viata chiar atat de repede....Doamneeee, oare gresesc??? Oare sunt prea egoista sau prea razbunatoare? Nu mai stiu ce e in sufletul meu, cand vine vorba de el. E o situatie delicata.


Imi cer scuze, ca imi deschid sufletul, dar toate aceste framantari, ma sleiesc de puteri, ma tin departe de lume,ma fac sa joc practic un rol al nepasarii, sa pot merge inainte.Si simt ca am obosit sa ma prefac ca totul este in ordine si ca pe mine nu ma afecteaza nimic.Ca sunt de piatra. Ii spuneam unei surioare musulmane, ca deja am inceput sa fac alergie la cuvantul "puternic", de cate ori l-am auzit in ultimii 4 ani. De ce nu pot si eu macar o data in viata sa nu fiu puternica si sa imi arat de fapt slabiciunile si faptul ca ma doaree?? De ce? de ce sa fiu puternica? De ce ? Vreau ca si eu macar pentru o zi, sa fiu slaba, sa fiu cea care este consolata si imbarbatata. Da, multi vor zice ca din nou vorbeste ego-ul din mine...dar, consider ca nu sunt chiar atat de egoista...

Zilele trecute, vorbeam cu Sei la telefon si ma intreba la un moment dat daca sunt nervoasa....Asta simtea ea in vocea mea. Nu sunt nervoasa, sunt foarte obosita si cred ca (desi nu e voie sa spun asta), sunt din nou putin furioasa pe Dumnezeu( nu am voie sa judec deciziile Lui), insa....mi-a luat si a doua persoana iubita de langa mine.Inca nu reusesc sa ma impac si sa-L inteleg! Cand a murit sora mea, am fost foarte furioasa pe Dumnezeu si ma certam cu El in fiecare noapte....pana, mi-a aratat o Cale...Noua...Acum, simt din nou acea furie innabusita si cu toate rugile si gandul ca asta trebuia sa se intample...nu-mi gasesc pacea.

Va multumesc din suflet tuturor celor care s-au gandit la mine, celor care m-au sunat si va rog sa ma iertati pentru faptul ca v-am ingrijorat cu absenta mea.

Promisiuni nu mai fac, pentru ca nu stiu daca o sa le duc la indeplinire. Aveam atatea raspunsuri de dat, la tot ce am citit pe forum, dar ...am realizat ca atunci cand voi apuca eu sa raspund, subiectul este de mult uitat si raspunsul meu nu mai are sens.Asa ca, fara promisiuni de data asta.Spun doar atat: o sa incerc sa raspund, printre picaturi...cui pot. Acum, timpul meu s-a scurs. Razvan tipa in balansoar de imi tziuie urechile...si trebuie sa merg la el, inainte sa ma pierd cu firea si sa tip la el , sa inceteze. Nervii mei sunt prastie:(

_

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011


Vizitati Sifonierul Strugurasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klau_ditza spune:

ziua buna !
Hayat Imi dau seama ca nu iti e usor deloc cu R, cu lipsa mamei Poate ar fi o idee buna pt tine si pt tatal tau sa isi gaseasca un job aproape de voi.
Lipsa poftei de mancare la R poate fi cauzata de aparitia dintilor.
Kora va doresc numai bine. Te asteptam cu vesti.
May . Nu stiu de ce, dar eu cred ca e de la dinti... Uf, daca strugurasii nostri ar putea sa ne spuna ce ii doare, ar fi mai usor
Rach, spor la pregatiri si distractie placuta in weekend.
Alex, te invidiez. La mare !!! Chiar daca nu e cald, e super !!! Have fun !
Jade si pe mine ma cheleste piticul. Daca ar vrea cineva sa ma pariuasca nu m-ar jumuli cum ma jumuleste piticul meu In afara de prins parul, nu vad alta solutie. Oricum si cu el prins, tot gaseste cateva fire sa le traga. Dar cel mai frumos e cand il trage pe tati de parul de pe piept !

Mergi la inceput