Strugurasi de Sept-Oct 2011 *58*

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

jade, bine, merci de intrebare :)
va mai citesc printre picaturi, dar nu prea mai apuc sa scriu.

imi ziceai ceva de ce o culc la 8 ca nu mai e bebelus.
pai cand era bebelus dormea la 10 :D
ideea e ca imi trebuie si mie un pic de timp liber ca altfel innebunesc. mai trebuie si eu sa-mi facu un dus, o unghie, sa ma uit si eu la tv sau sa citesc ceva etc. iar cu ea nu pot. e intr-o continua agitatie si e lipita de mine de cum ma vede. adica daca ma stie in casa ma vrea langa ea. trebuie sa fiu in camera cu ea la chheremul ei sa se catere pe mine etc daca are chef.
cu ta-su singura nu sta prea mult. incepe sa se miorlaie dupa mine. sau iese taica-su si striga: mami, cere la tine :D
deci, pe scurt, o culc la 8 sa am si eu timpul meu dupa 9 ore de servici
oi fi egoista dar altfel nu pot sa rezist.

alayna parca zicea ca de ce nu leagana bona.
pai cat sa profit si eu de saraca femeie?
sta de la 6 dim ora de trezire a lui Bibi) pana la 5 jumate seara cand ajungem noi acasa. are pauza pana la 11 seara si apoi iar in tura, ca ii duc aparatul de auzit bebe si ea ii da de mancare noaptea sau o linisteste daca se trezeste.
deci face destul femeia.
are liber doar noaptea de vineri spre sambata si de sambata seara pana duminica seara la 11.
deci... ce sa-i mai cer?

se pare ca isi schimba programul Beatrice si acum incercam sa ne dam dupa ea dar si dupa noi :D. probabil ca o sa inceapa cu doar doua somnicuri ziua si sa ramana ora de nani la 8 si scularea la 6, 6:30.
deocamdata suntem in teste.
ieri a dormit o data dimineata o ora jumate si pe la 3 o jumate de ora.
dar pe la 7 - 7 jumate era varza.
daca era seara de baita nu cred ca mai puteam sa-i fac. era ca un pui lesinat mititica.
am culcat-o mai devreme. dar din cauza asta pe la 4 s-a trezit si a stat treaza pana pe la 5 jumate.
saraca bona... deci nici asa nu-i bine.
tre sa gasim un echilibru.

cam atat despre noi.

la papica azi :
banana cu biscuite, supica de dovlecel si pt prima data avocado cu branzica. sa vedem cum reactioneaza la avocado.

scuze daca am uitat pe cineva care m-a bagat in seama :D
cum v-am spus, sunt zombie.

kora, imi pare rau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Seara buna, fetelor!

Multumesc mult ptr incurajari

Alex2011, la 6 luni si jumatate Iannis a fost racit. Nu ceva ingrijorator, dar destul cat sa-i dea peste cap dezvoltarea. Timp de 4 luni nu a luat nici macar juma de cm in inaltime si doar 200gr in greutate. La varsta de 1 an avea 8600 si 70cm. Iar de atunci il tot monitorizez si nu numai ca nu a recuperat stagnarea respectiva, dar ritmul de crestere a fost mic fata de normal.

Dbunny, pe 20iun am reusit sa gasesc loc liber la o alta dr recomandata. Sper sa vin cu vesti bune.

Intre timp am inceput sa citesc de alternative si am gasit ca reflexoterapia ar ajuta. Stie careva ceva despre asta?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Alex2011, eu ii dau lui Dimitris galbenus de prepelita. Cam de 2 ori pe saptamana. Il amestec in piureul de legume.

Jade, parca tu intrebai de masa a3a diversificata. Eu i-am dat mamaliguta cu branza de casa, orez fiert cu banana sau cu mar, piure din quinoa cu mar si seminte de canepa, piure de avocado cu branzica de casa, mar ras cu biscuiti

Noapte buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata! cafele, sucuri, ceaiuri calde, la discretie!
lena, am ramas de ieri datoare cu raspunsul legat de carti. Adele Faber si Elaine Mazlich "cum sa vorbesti cu copii astfel ca sa te asculte si cum sa ii asculti ca sa iti vorbeasca" si "Comunicarea eficienta cu copii, acasa si la scoala" legat de evolutia copilului am gasit ceva lamuriri si la Ana Savin "totul se intampla inainte de sase ani" (te avertizez insa ca autoarea are si o viziune de genul "una peste pampers nu e sfarsitul lumii". daca ai taria sa ignori pasajul cu pricina si ca extragi din restul cartii ce ti se potriveste, eu o recomand. ti-o pot trimite electronic). ar mai fi si Francoise Dolto "cand apare copilul". pe asta n-am citit-o cap coada ci asa, diverse pasaje in functie de subiectul care m-a interesat.(si pe asta il am electronic) tinem legatura pe subiect.
despre cartea cu buburuza, avand atasate antenele acelea din puf, si luand in considerare tendinta fireasca a bebelusilor de a gusta orice, eu as mai astepta. decat daca i-o dai doar cand esti 100% cu ochii pe ea.
kora am o prietena care face reflexo la un cabinet in zona universitatii. ea e foarte multumita de rezultate. daca vrei sa iti transmit date despre cabinet, ma interesez.
eu am o trimitere pentru Teodora la oftalmologie, vreau sa vad daca e ok, mi se pare ca aduce partiturile mult prea aproape de ochi cand le citeste prima data. si mai mai si senzatia ca, tocmai datorita faptului ca nu vede notele prea bine, de aceea si invata atat de repede partiturile pe dinafara. sper sa ajung la sfarsitul saptamanii viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna fetelor

Offffff ce vreme de kk o este afara

Eu ma pregatesc de zor ca maine seara am un botez

Kora sa vii cu cele mai bune vesti .De ce crezi ca ar avea Dimitris asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Jade i-au plaut lui T ciresele?
Eu seara ii dau cereale cu LM sau cereale cu iaurt.Vreau s-o ingras


Bravo Zoica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

buna fetelor

seidana , kora , rach merci ca mi ati raspuns

seidana , ela papa painica cu unt ? cum ? ca T nu stie sa mestece
hai te rugam , mai povesteste ne despre ea

ooka ma bucur ca a mancat cu pofta zoica , bravoo

may am priceput ce spui si te inteleg
beatrice doarme singurica in camera ?

kora la avocado uite ca nu ma gandisem , merci de sugestie
sper sa ma pricep sa l cumpar si sa l prepar ca n am mancat in viata mea :D

rach inca nu i am dat cirese , acum o sa i dau
ce fel de cereale ii dai ?
distractie placuta la botez , cum te pregatesti ?

pe T l a cam durut burta ieri , a facut cam urat , cred ca de la mazare :((
bunny , numai la tine m am gandit

_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Kora, multumesc ptr raspuns! Suna foarte interesant piureul de quinoa cu mar. Caut si eu! Seminte de canepa nu gasesc, adica decorticate. Sper sa ii faca bine la burtica... Noi suntem constipate.
Cat despre Clara, pot spune ca sunt cu ochii pe ea si pare sa creasca... Toc,si am mai pus de-o parte o sacosa de hainute care nu-i mai vin. Zubi mai strange ptr sifonietul strugurasilor?

Noi suntem la mare... E soare si rece ca la munte. In schimb suntem cu prietene, poate punem si de un gratar. Intre timp imi fac planuri sa alerg pe plaja

May, te. Inteleg foarte bine. In aceeasi situatie sunt si eu de cand vin acasa de la serviciu si pana o adorm. Incerc sa ma trezesc dimineata cu doua-trei ore inainte de a pleca la serviciu sa imi mai trag si eu sufletul. Nu-mi reuseste, ma descarc pe sotz si e si mai rau. Am bagat o serie de masaje in weekend, merge si sotzul la tenis, asa ca ne mai bucuram si noi pe rand de farame de timp liber... Ma gandesc serios la o bona.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Neatza,

Aseara iar mi-a facut-o Bibi.
Pe la 7 parea ca e somnoroasa. Am zis las ca o tin sa adoarma la 8 ca sa nu se mai trezeasca iar la 4 dimineata.
Ultimul somnic fusese de la 16:15 pana la 16:45.
i-am facut baita, la 8 eram gata imbracata de somnic si cu biberonul in gurita.
A papat linistita mai sa adoarma.
Dar dup ace a terminat biberonul a tresarit asa si a inceput agitatia.
Nene… pana la 9 fara un sfert s-a tot rotit. Am lasat-o in pace, ne-am jucat 10 min, apoi o puneam la orizontala si incercam sa o adorm cantand sau in brate, nimic, se zbatea, iar o lasam sa se zbenguie 10 min, iar incercam sa o adorm. Nimic… si se vedea ca ii era somn. Am controlat-o de dinti. Niciun semn. Suzi nu o mai vrea deloc. Iar pe la 9 fara un sfert s-a pus pe un plans de obseala de nu se mai opera. Nici in brate nu vroia, nici in patut, nimic. Am tinut-o strans in brate, am mers cu ea incontinuu si am inceput sa ii spun o poveste cu Praslea cel voinic :D si asa a adormit pana la urma pe la 9…
Nu stiu ce are.
Azi noapte iar i-a facut-o la bona si s-a trezit pe la 5 si a fost agitate pan ape la 6 cand a adormit iar. Dar agiata asa in somn, nu treaza. Se zbate pur si simplu in patut. Nu stiu ce e cu ea :(
SCuze daca va plictisesc cu problema asta. Dar orice sfat sau parere e binevenita.

Jade, doarme singura in camera, de ce?
Avem aparat de ala de auzit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Alex,acum cu cine sta peste zi?

Jade, avocado se da crud. are gust asemanator cu nucile verzi. mie imi place f mult, dar se pare ca fie-mii nu :D ca ieri l-a scuipat.
o sa o mai incerc o data eu, fiindca bona a razuit tot miezul si de obicei spre margine e cam necopt.
cand il cumperi trebuie sa fie moale. adica daca apesi pe el sa se simta asa mai moale. daca e tare inseamna ca e necopt si nu o sa-i placa.
vezi ca are un sambure mare in mijloc. il tai pe jumate si cu o lingurita scoti miezul. dar nu razuesti pana la coaja decat daca e copt bine.
vezi ca se inegreste daca sta descoperit.

noi azi incercam mango pt prima data.
sa vedem.

Mergi la inceput