Strugurasi de Sept-Oct 2011 *58*

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Oanab, mersic mult de sfat . Super logic ce spui tu acolo
Eu de vreo 5 zile am renuntat la legume si ii dau doar fructe, k astea le mai atinge cate putin, desi azi numai simtea ceva in gura si scuipa tot jos, era ca la fantana arteziana :D

O sa incerc si eu cartof simplu de maine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Fetelor vroiam sa va zic ca noi am reusit in sfarsit sa acceptam mancarea, dar deocamdata doar daca contine si mar copt! Multumesc fetelor care m-au sfatuit sa-i dau mar copt, si Alayna ca mi-ai dat idei cum sa fac merele la cuptor!! Am uitat ce bune pot fi merele coapte!!

Dupa ce mi-a refuzat mancarea categoric, i-am dat mar copt intr-o zi si am vazut ca-i place, a doua zi tot mar copt dupa care am amestecat cu cartof dulce. Trage insa niste basinute decand papa cartof... :D :D O fi inseamnand ca nu-i prieste la stomacel?

Nici al meu nu are f multe kile dar e ultimul lucru de care m-as plange..

La noi nu se sarbatoreste 1 Iunie :( sper sa nu uit sa-i iau totusi ceva...

Fetelor, eu sunt putin ingijorata, cata energie poate aiba un copil de 6-7 luni? Al meu copil parca are motoras in fund, se scoala dimneata si dupa cateva minute de dezmeticeala incepe frecusul..se intoarce, o ia de-a busilea si se agata de tot ce prinde si se ridica in picioare, se agata de toate mesele, rafturile, canapea, scaune.. dupa care isi pierde echilibrul bineinteles si cade...
Aseara s-a agatat de un fel de noptiera cu rafturi, s-a ridicat in picioare, a aluneacat si a dat cu capul de raft si laterala noptierei si si-a tras vreo 3 zgaraieturi nasoale pe frunte.. m-a luat sotul la 3 pazeste cum de a cazut ca era sub ochii mei... Si asta face toata ziua exceptand cat mananca si doarme vreo ora jumatate in total si cat il mai pun in leagan..
Nu stiu ce sa mai fac, singurul loc safe e in patut la el dar acolo plange daca-l pun..

Vreun sfat? Ce sa-i dau sa-si consume energia in alt mod? E normal sa fie asa energeci la varsta asta tinand cont ca eu si sotul meu nu suntem nicicum genul activi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Buna dimineata!
Dau o cafea maaare , frappe,ce vreti voi, ca mie imi e somn rau!
Am ajuns ieri pe la 18 aproape de casa,in parcul din fata blocului,si ne-am blocat acolo! A adus sotul bagajelul in casa si s-a intors in parc,unde am stat cu copiii pana pe la 22 .Teodora a stat intr-o tricicleta si a apasat pe butonele,iar Paul a alergat tot parcul impreuna cu vecinicul Laur.

Broome bine ai revenit,nu te-am citit de mult! Intrebi cata energie poate avea? Multa! Baietelul de care scriam mai sus,Laur , nu are tsare nici cat sa ii pui pampers, si asa a fost de micut tare. A mers foarte devreme si se catara pe orice. Locul lui preferat: pe masa din bucatarie, se urca pe scaun,apoi pe masa,si uneori sare de acolo. Asa ca grija mare de el, invata-l sa cada stand in spatele lui,si ridicandu-i capul cand cade ( pe spate,pe burta) ,macar sa nu se loveasca tare, pentru ca alta sansa nu ai daca e atat de energic. Acum e micut, nu ai ce sa ii dai de facut sa isi consume energia,poate doar sa iesiti mai mult la plimbare,unde sa il lasi sa mearga de-a busilea,si sa il plimbi de manute pana oboseste rau. Mai stiu si ca rasul si apa obosesc.Asa ca "gadilici " toata ziua, joaca cu el, "chinuie-l" pana nu mai poate de somn, baia prelungita seara , lasat sa se balaceasca bine, tinut de manute si lasat sa "mearga" prin cada plina cu apa. In rest,sanatate multa si energie sa umbli dupa el. Mie imi e cunoscut tare ce scrii tu,pentru ca exact asa este vecinul Laur. Si acum ti-am scris ce sfaturi a primit vecina cand intreba aceleasi chestii pe pediatru. Eu sunt sigura ca daca ar fi fost exagerat de cuminte nu ti-ar fi placut .

Kora si ca nu cred ca am apucat sa scriu ceva de cand ai scris despre problema lui Iannis . Imi pare rau ca chiar sunt probleme reale cu cresterea , ma asteptam sa fie ceva nesemnificativ,sa creasca atunci cand va fi la adolescenta mai mult. Am avut colegi de clasa,baieti,care au fost mai mici decat mine la inaltime toata generala si aproape tot liceul(si ai vazut ca sunt micuta de statura) ,iar in clasa a douasprezecea, sau imediat dupa terminarea liceului,au crescut ca din apa. Nu am avut cand sa vad unde se fac cele mai bune frappe-uri in oras , ca am umblat pe la tara. Dar vedem noi! Cat despre cei doi la suta ,cati oameni nesiutori suuunt! Am fost pe la tara,la magazinele unde cunosc patronii, si le-am propus sa redirectioneze banutii aia catre o fundatie ce vrea sa deschida o clinica de recuperare si reabilitare a copiilor cu probleme neuromotorii la Constanta, ca nu dau practic nici un leut din buzunar,ci nu mai ajung banutii aia (care oricum pleaca din salariu) la stat,ci catre ceva real si de care este nevoie. M-am lovit de un zid gros al indiferentei, de chestii de genul "daa, zic ei ca fac ceva, dar nu fac nimic, nu este campanie politica acum? Ce politician vrea sa faca clinica? Ai auzit de ala care si-a facut vile din donatii? De ce sa dau eu bani sa le creasca buzunarul alora? " ,si nu voiau sa inteleaga ca banii ajung la stat daca nu ii redirectioneaza catre alta destinatie, si ca nu am auzit niciodata " din cei 2% din salarii, neutilizati si virati catre stat,s-a facut cutare lucru !" .
Nanna mie imi place hrisca . Mi-am luat ,ca am gasit, si imi trimite si o matusa mai multa hrisca, din Iasi. Deocamdata am consumat numai hidratata peste noapte,amestecata cu fulgi de ovaz , fulgi de cocos si stafide. Asa simpla ,are un gust ciudat,e adevarat, dar in amestec nu se mai simte. Vreau sa fac si gatita. Cand a vazut sora-mea ca imi pun la hidratat arpacas si hrisca, si cu ce amestec dimineata si-a facut cruce ! A zis ca eu cuasa ceva traiesc?

Jade : www.formula-as.ro/2009/873/medicina-naturii-44/hrisca-fagopyrum-esculentum-11230" target="_blank"> cateva proprietati ale alimentuluinumithrisca . Pe 15 iulie veniti la mare?Abea astept! Stii ca nu scapi de mine,nu? La noi dintele 6 a fost cu de toate .... A fost cu febra pana la 39.3 , diaree, fund rosu , pasa rosie, nervi cu carul,plans inexplicabil si greu de controlat. Si s-a suprapus peste insolatia lui Paul,ca sa imi puna capac! Dar am trecut si de asta!

Marryan tu patesti cu Lera cum patesc eu de cate ori merg la sora mea.Am spus ca o sa imi printez pe un material,si imi fac mei tai din el " nu ma infometeaza nimeni,asa sunt eu , nu raman cracanata pentru ca stau asa in brate la mama , nu fac otita ca nu am caciula pe cap in toiul verii, nu ma inec daca mananc singura banana! " . Deja nu ma mai agaseaza nici intrebarea " vaaai,dar nu sta chinuita asa cracanata? Vaaaai,dar e fata,nu iti e frica sa nu ramana cracanata? Oooo,dar nu ii pui o caciulita? Macar una de aia subtire de se leaga sub barbie, ca uite,e curent,bate vantul! Eee,te joci tu,dar eu stiu pe cutare care .... si care... si uite ca ii pare rau acum! Aoleu,ii dai in manuta sa pape? Dar de ce nu ii mesteci tu? Nu ii pui sare in mancare? Si crezi ca o sa iti manance mancare dupa ce mai creste? Inca ii dai sa suga? Dar e mare! A mea de la X luni mananca mancare! Sa vezi ca manca ciorba de fasole(evident cu prajeala si delikat,eventual cu afumatura) la 4-5 luni! Da' da-i sa guste putina bere ,ca uite cum se uita! Saraca! Ii e pofta si tu nu ii dai! " Si as putea continua pana plictisesc. Cel mai tare m-a durut la propriu " esti frumusica tare,dar de ce oi fi tu atat de slaba? " si ea avea 8 kg la 7.5 luni! Daca nepoata ei are 12 kg si e pufoasa tare, la un an si o luna,are impresia ca toti copiii trebuie sa fie la fel.
Mie Lera imi pare perfecta. Incearca sa nu te mai sresezi,sa pui la dos vorbele care iti par grele, si sa treci mai departe. De ce vor toti ca un copil pana intr-un an sa fie michelin nu inteleg! Da,unii sunt, altii nu sunt ca le alt fel felul de crestere. Eu ma uit si la T de Jade,ca desi are multe kg nu e "cutat" ,si al Ionelei la fel! Oare si ep ei ii face lumea "slabi" ?

Va lsa ca ma striga fata " mama mama mama mama " intr-una,si Paul ii tine isonul.
Au inceput sa faca chestii impreuna,cum ar fi sa tipe " aaaaaaaaa aaaaaaaa aaaaaaa" in acelasi timp!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna dimineata, fetelor!

Azi sunt un pic mai bine, desi de dormit am dormit iar putin banane si cafea sa fie sa ma tina treaza mai am azi si maine de tras tare si apoi o perioada mai relaxata, apoi concediul :D

Am fost cu Ianni la dr pe recuperare pediatrica si ne-a facut un program de inot. Incepem de maine in plus, ne-a recomandat sa stam cat mai mult la mare dupa concediu - care va fi tot la mare, doar ca la alta mare nu cea Neagra ne infiintam in Constanta Lali Abia astept!!! tiiiii!

Mai fetelor, parerea mea - de mama care a facut greseala asta - nu insistati daca nu vor copii sa manance, ca prind aversiune fata de mancare - anorexie de opozitie (parca asa scria intr-un fisier cu diversificarea de pe grup).
Eu asa am gresit cu Iannis, si nu doar eu si bunicile-soacra in special care de felul ei este o femeie tare de treaba - ma inteleg bine cu ea, slava domnului', sa-i dea sanatate! Insa are unele mici chestii - ca asta cu mancatul, dar asa cum zicea chiar ea 'incearca sa se abtina sa insiste, dar ii mai scapa uneori
Si la Dimitris a avut vreo 2 ''scapari" si asta in conditiile in care Dimitris e un mancacios de felul lui sa nu care cumva sa mancam ceva si lui sa nu-i dam ceva, incepe sa plescaie si sa protesteze sa-i dam si lui ceva


(pfff...nu am nici un chef de munca vremea asta ma indeamna la orice altceva dar nu la munca)

va si o zi mai frumoasa decat vremea de afara!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali_mete

Buna dimineata!
Kora si ca nu cred ca am apucat sa scriu ceva de cand ai scris despre problema lui Iannis . Imi pare rau ca chiar sunt probleme reale cu cresterea , ma asteptam sa fie ceva nesemnificativ,sa creasca atunci cand va fi la adolescenta mai mult. Am avut colegi de clasa,baieti,care au fost mai mici decat mine la inaltime toata generala si aproape tot liceul(si ai vazut ca sunt micuta de statura) ,iar in clasa a douasprezecea, sau imediat dupa terminarea liceului,au crescut ca din apa. Nu am avut cand sa vad unde se fac cele mai bune frappe-uri in oras , ca am umblat pe la tara. Dar vedem noi! Cat despre cei doi la suta ,cati oameni nesiutori suuunt! Am fost pe la tara,la magazinele unde cunosc patronii, si le-am propus sa redirectioneze banutii aia catre o fundatie ce vrea sa deschida o clinica de recuperare si reabilitare a copiilor cu probleme neuromotorii la Constanta, ca nu dau practic nici un leut din buzunar,ci nu mai ajung banutii aia (care oricum pleaca din salariu) la stat,ci catre ceva real si de care este nevoie. M-am lovit de un zid gros al indiferentei, de chestii de genul "daa, zic ei ca fac ceva, dar nu fac nimic, nu este campanie politica acum? Ce politician vrea sa faca clinica? Ai auzit de ala care si-a facut vile din donatii? De ce sa dau eu bani sa le creasca buzunarul alora? " ,si nu voiau sa inteleaga ca banii ajung la stat daca nu ii redirectioneaza catre alta destinatie, si ca nu am auzit niciodata " din cei 2% din salarii, neutilizati si virati catre stat,s-a facut cutare lucru !" .

Lali , mami de Teodora-Ioana(23.08.2011) si Paul-Iulian(01.10.2009)


Lali si eu m-am lovit de aceeasi atitudine legata de cei 2% si la oameni de la oras, nu de la tara.
Am cumparat si eu hrisca, acum vreo 3-4 luni, dar pana acum nu m-am invrednicit sa o prepar in vreun fel Multam de link-ul pus, chiar azi o sa prepar ceva din ea si vad eu ce-mi iese

Mai vroiam sa scriu ceva, dar am uitat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

buna dimi

lali merci de link , va spun sincer , eu pana la voi n am auzit de hrisca
da , pe 15 iulie venim la mare

kora tot la munca esti ?
tu in jur de 15 iulie esti la Constanta ?

andreea ce mare si frumos este Andrei ! si iti seamana izbitor
va pupam

inutsa are Theo niste ochi de pe mine ma termina
cred ca s cei mai frumosi ochi albastri pe care i am vazut

eu de 1 iunie o sa i iau scaun auto

fetelor , am constatat ca eu am burta si kg le pe care le aveam anul trecut pe vremea asta , gravida in 5 luni
aveti vreo cura de slabire si pt mine ? plizz


_


de T 8+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Fragele mele avem si noi poze la concurs aici http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=22&folder=Momente+Klorane+Bebe

pozele sunt alt1 si alt 2 daca vreti sa ne dati si noua un vot sa castigam va multumim din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Ziua buna fetelor

Maryyan am raspuns si ieri dar nu s-a trimis mesajul.Noi avem 7, 200 Kg la 9 luni.De ce nu avem voie cirese?

Kora eu am inteles de Dimitris ca ar avea probleme Sper din tot sufletul ca Ianis sa fie bine

Oanaaaaaaaaaaaa






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata

Lali, la mine inca nu a spus nimeni nimic
Chiar oamenii pe strada, in magazin ii spun picei, "ce bine stai tu acolo langa mami"
presupun ca am fost norocoasa si nu am intalnit si alte specimente :D

Kora, multa sanatate si sa va distrati la inot

Mikka, nu papam nika
Azi incerc cartofi si daca nu merge maine ii dau mar copt si daca nu merge nici asa, facem pauza vreo 4 zile.

RAcheel eu o sa ii dau cirese.
Nu se dau pt ca sunt puternic laxative, dar noi nu am avut probleme cand i-am dat. Bine, nu prea a mancat mult dar oricum.

Uitati o reteta dcare suna bine. Eu nu am facut asa, dar o sa incerc
Hrisca cu legume si carne
Se fierbe carnea si legumele (separat) (morcov, telina, pastarnac si/sau sfecla rosie, etc), in apa in care au fiert legumele se fierbe hrisca (nu stiu exact cantitatea, cam ca la orez, un pic mai putina apa). Intr-o tigaie se innabusa un pic de ceapa (o calesc in apa) si se adauga carnita bucatele si legumele; se adauga suc de rosii/tomat/rosii bucatele, usturoi, ceapa verde, un pic de sare. Continutul tigaii se rastoarna peste hrisca; se mai poate adauga un pic de ulei de masline.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Lena, multumesc pentru raspuns
Eu ii dau de o saptamanana cirese si nu am avut probleme.Eu ii dau 16-18 cirese. o jumatate de banana, sucul de la o jumatate de portocala si 3-4 biscuiti populari.


Ieri am pus fidea in piureul ei si il scuipa.Dar am pus multa.Azi am pus mai putin.

Am vrut sa-i fac galusti dar am avut grisul expirat .

Mergi la inceput