Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ralu, eu morfofetalele le-am facut doar la viena. aici, numai eco de rutina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu pai daca ai dat sange in s 9/10 si eco faci in s 12 e bitestul dupa metoda noua. La ce clinica il faci? ca pe metoda noua nu sunt multi acreditati la noi

Balanta, in afara de eco iti mai face ceva la col? stiu ca unii dr mai testeaza prin control manual? Sau se face doar mai tarziu in sarcina?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Balanta, adica si tu ai facut doar ecografii ? fara teste de sange?

Brigit, medlife, eu am fost luata prin surprindere cu datul de sange, si cand in aceasi discutie a pronuntat cuvantul amniocenteza, deja o luasem razna, ca eu aveam doar planul sa merg la doctorul meu din T., doar ca nu apucasem inca sa vorbesc cu el. Cum am zis, habar nu am ce metoda fac, dar in afar ca am dat bani in plus... nu e o pb.

le. Chiar, oare pe buletinul de rezultate cand il voi primi imi scriu si prin ce metoda au facut ? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Medlife sunt aceeditati sa foloseasca softul astraia si metoda nicholaides.
Nu pot pune link dar daca vei cauta pe google medlife + nicholaides gasesti un comunicat de presa numit screeningul modern al sindromului down in premiera la medlife unde e prezentata metoda si beneficiile ei.
Dr mea a insistat sa fac metida noua, explicandu-mi de cea veche exact ce ti-au spus tie turcii, ca rezultatele dau f multe fals pozitive. Despre amnio e prematur sa te gandesti, incearca sa nu te stresezi inutil

Le : daca a descoperit cineva cum se pune link de pe mobil/ tableta sa imi zica si mie pls


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

RAlu_mv, in cate zile ti-au onorat comanda cei de la farmaexpress?

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu, eu am asa pe sumarul de la bitest
METODA
SOFTUL FOLOSIT
Ecograf folosit
Acreditarile ecografistului, ca si el tb acreditat de institutul de medicina fetala din londra
Toate astea pe interpretare, nu pe buletinul de analiza sange; interpretarea ti-o da odata cu ecografia


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Asa repede da si interpretarea ? in ziua cu ecografia ?

Merci mult, Brigit, am gasit pe site-ul lor informatiile de care spuneai.
Incerc oricum sa nu ma gandesc la foarte multe, dar nu-mi strica inca o parere, mai ales ca am mare incredere in ei.

Iri, la prima comanda din ziua in care am dat comanda au ajuns in 7 zile (asta e maxim), apoi la a2a, au trimis coletul vineri, a fost Pastele, si a venit la mine Marti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ralu, am facut eco+dt.

brigit, doar eco vaginal imi face pt col. chiar de ar vrea dr sa imi faca, control pe masa eu nu as accepta sa imi faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Hai ca am reusit sa ajung la zi cu cititul, eram cam repetenta Acum sa vedem ce a retinut neuronu' dublu gravid...

Ralu_mv, bine ai venit pe la noi... Durerile tale in gamba (groaznice) le-am avut in prima sarcina (eu le ziceam carcei) si banuiesc ca erau din cauza unui deficit, probabil de magneziu, pentru ca la sarcina asta am luat mult Magne B6 si f.f. rar au aparut durerile astea. Nasol a fost ca au persistat o vreme si dupa nastere
La bitest, eu am facut dupa metoda Kryptor (cred acelasi lucru cu Nicolaides), in aceeasi zi cu recoltarea de sange am facut eco, mi-a introdus toate datele intr-un program (cu rezultatele de la sange) si mi-a spus rezultatele...Am mai facut o morfo a doua zi la alt dr. pt. linistea creierasilor mei dusi....Din pacate, eu si acum sunt stresata rau, stiu mai multe persoane care au facut amnio inclusiv si au copii cu sindrom Down, la capitolul asta nu pot sa spun decat Dumnezeu cu mila, atatea boli genetice exista incat...
Eu am facut la 17-18s si o parte din triplu test (alfaproteina), nu f. relevant la gemeni, dar probabil o valoare exagerat de mare ar da de gandit....


Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Amary, cum a fost la eco? Cand mai mergi la control? tu ai facut pana acum testul non stres?

31 &

Mergi la inceput