Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Uraaa! Bine ca ne-ai dat de veste Eram ingrijorate. Asteptam sa ne povestesti ce ai mai facut..

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit asta citisem si eu pe net ... de restless leg syndrome... of ... nu-mi suna deloc bine, ca eu iau deja 600 mg de magneziu zilnic, cu fierul stau bine, cu calciul la fel, am analize beton facute de curand ... femibion si din cand in cand cate un medyn forte si o pastila de zinc efervescent ...
Nu e prima data cand apar... am mai avut acum vreo 2-3 sapt, un episod dar doar seara, acum ma tine in continuu de azi noapte ... am incercat cu apa calda, nimic... scriau pe net ca se manifesta in trim. 3 nu asa devreme ... nu stiu ce o sa fac daca ma mai tine mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, yuhuuuuuuu, esti inca aici!!! super! duminica faci 35 saptamani!!!!!

ralu, nu m-am confruntat cu asa ceva, dar cred ca e tare neplacut

brigit, felicitari pt rez de la eco! colul l-a mai masurat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Ralu_mv, am citit k tu ai comandat de pe farmaexpress. Voiam sa te intreb daca sunt seriosi si daca ai avut nevoie de reteta..

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Iri, depinde ce comanzi, la medin forte nu mi-au cerut reteta, dar la Crinone mi-au cerut (fie si de la medicul de fam.) In rest sunt seriosi si daca as mai avea nevoie de ceva as comanda de la ei. (evident ca la crinone initial nu mi-au zis ca treb sa le dau reteta, dar apoi mi-au trimis si fara reteta si le-am promis ca le-o trimit in sapt urmatoare)

Balanta, da , e f ciudat ... am mai citi ca poate fi de la alimentatie, carbohidrati ... dar eu nu mananc decat legume fructe paste integrale un pic, si branza cu rosii ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, nu mi-a masurat colul si nici nu am mai insistat aiurea, ca mi-l masoara oricum dr cu care voi face morfo. Zice ca sarcina e pozitionata la distanta de col, sa stau calma mai ales ca nu am contractii. Eu incerc sa nu ma strsez inca cu asta, ca oricum ma supermenajez, nici la masa nu stau in fund. Iar la morfo oricum ma ia la purecat. oricum de abia de acum inainte incepe sa se puna presiune pe col...
Tu cat de des ai masurat colul.
?

Ralu eu am avut in niste perioade agitate din viata acest restless leg... Din proprie experienta....trece cand te linistesti...iar asta cu linistitul e treaba fff dificila. Ai avut destule emotii pana acum si sunt convinsa ca acolo e sursa.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, m-ai facut sa rad (isteric, evident ca-s dusa cu capul) pai eu acum credeam ca m-am linistit, ca ieri seara am fost la eco si am vazut prichindeii ca erau bine, mi-am facut si planul cu eco de trim 1, am ajuns la concluzia ca indif ce va da bitestul aici in tara (ca am apucat sa dau deja sange) conteaza doar ce-mi spune dr. din istanbul la eco., ca de acolo am primit raspunsuri ca bitest la gemeni are precizie de 60%, deci de dat cu banul, si doar eco. conteaza, asa ca ziceam ca sunt linistita acum, mult mai mult ca alta data ... of ... unde sa ma linistesc mai mult nu mai vad loc Parca ce ma gandesc mai mult la asta, mai mult ma dor picioarele... nu vreau sa ma vait dar e tare ciudata senzatia si vad ca tu stii bine ce spun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, eu colul il masor la 2-3 sapt, dar la mine e diferita situatia: bb1 sta pe col, plus ca cerclajul a fost facut de urgenta, nu preventiv ca la tine.

ralu, adica repeti eco la istanbul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ralu bitestul dupa metoda nicholaides are un grad de confidenta de peste 90%, inteleg ca faci dupa metoda asta noua, nu e chiar dat cu banul
Iar cu restless leg, te inteleg perfect ce zici, doar ti-am zis eu am scapat abia dupa ce am tratat totul cu indiferenta. Si sa stii ca eu chiar ca aveam o faza nasoala, imi bataiam picioarele in pat, husbandul ma ameninta mereu ca se culca separat daca se mai trezeste noaspea cu senzatia de cutremur


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit si eu le zgaltai, dar eu azinoapte am plans de nervi si am plecat din pat sa nu-l trezsc pe iubitul meu, cand vreau sa dorm ma aduc in criza de nervi ... azi la pranz am vrut sa dorm un pic, am vazut ca nu merge, am vrut sa stau in pat intinsa cu picioarele in sus cum mai stau... nici asta nu merge ca ma dooor... acum la birou cu ele pe o bara vad ca le pot zgaltai in voie si uit de durere
Bitestul inca nu-s sigura ce metoda aplica, v-am zis cum a facut cu snagele, insa ce soft au pt procesare habar nu am, si nu am eu incredere in ei, sa ajung cumva la amniocenteza aiurea ... Stiti pe cineva care a facut amnio cu gemeni ??
Balanta, da o sa fac in aceasi sapt eco si la un dr. specializat acolo in medicina fetala (perinatologist). Si tu ai facut si in tara, nu? sau doar la viena ...

Mergi la inceput