Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, si tu tre' sa dai azi de baut (19 sapt). iti doresc cat mai multe de-aici inainte.

si eu, cu cat trece timpul, cu atat ma gandesc sa nu recoltam stem, ca imi suna mai degraba a afacere decat a potential beneficiu medical...
asa este, la gemeni bivitelini, se folosesc 2 kituri, deci pretul este dublu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Am revenit si eu, nu am reusit sa dorm dar macar am stat intinsa in pat. Acum ma supara burta...am devorat un castron de cirese...aveam o pofta. Am stat de capul fratelui meu sa imi trimita direct de la sursa...de la tara si am mancat de simt ca nu mai pot respira.
Eu sigur nu voi recolta celule stem.
Brigit...nu imi face eco dar la control merg cam la 2, 3 saptamani. Dr. a zis ca daca nu suspectam nimic in neregula nu se justifica ecografia. Il sun oricand cand simt ca ceva nu e in regula sau am o intrebare ce nu imi da pace dar el nu face eco nemotivat sa zic asa...cand mi se pusese mie pe la 20 sapt ca poate mi s-a scurtat colul l-am sunat si i-am zis ce ma preocupa si m-a si chemat la eco in 30 min ca sa ma linistesc. Eu nu verificasem colul de la 8 saptam,ani si in perioada aia auzeam multe gravide de problema asta cu scurtatul. Oricum s-a dovedit ca aveam eu un pitic...adica la 20 sapt era 4.32 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:


Asa e balanta, facem 19 in cap azi, trece timpul (mie mi se pare ca incet ) dar se aduna saptamanile, asta e important. Multumesc pt urari si va doresc tuturor sa nasteti gemeneii la termenul potrivit, sanatosi si bine dezvoltati
Yasmi, aha, eu intelesesem ca abia la 33 sa va vedeti. Si cum te controleaza, pe masa? eu control de asta n-am mai facut de la cerclaj, si vad ca nici nu prea vrea sa umble pe acolo


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, da, dau de baut Poate-mi trece durerea asta de burta, nici nu mai disting daca-i contractie, stomac, ficat
Sincer, nu am fost pesimista niciodata cu privire la nr. de saptamani, am avut si am inca alte stressuri... Secretul este sa stati cuminti, nu exagerati cu nimic, patutzul e salvarea gemeneilor

Balanta, nu mai recoltez nimic... Am recoltat la primul copil, ti-am mai spus, bani aruncati...Parerea mea, daca ai ceva banuti ce-ti prisosesc, ai putea recolta, dar pt. doi costurile sunt mari si cu cat trec anii, cu atat calitatea celulelor scade...

Eu am cam ajuns la capatul puterilor, au coborat amandoi bebeii si simt parca atunci cand merg ca stau sa iasa Mi se pare ca sunt groaznic de greoaie, desi nu am luat asa multe kg... Mi-au crapat toate vasele de sange pe burta, zici ca-mi da sangele pe alocuri Nu vreau sa-mi imaginez cum voi arata dupa nastere

Cat despre controale, eu stiu ca sarcinile gemelare sunt cu risc si in ultimele 2 luni ar trebui sa faceti controale destul de dese, mie mi se pare mult si o saptamana acum, dar asta e doar parerea mea...

Amary 36+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

Brigit...ultimul control a fost vinerea trecuta..la masa..eco va fi abia la 33 saptamani...asta mi se pare prea indepartata..
amary asa e...si eu as vrea eco mai des..dar dr. zice nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

amary, esti superba! o diva! nu ceda pe ultima suta de metri! vezi ca nu accept sa preiau stafeta decat de la o super eroina! cand ajungi la dr?
si eu am observat la dus, pe partea stanga, o tentativa de vergetura. iar pe burta zici ca sunt ca o harta, asa mi se vad venele.

32 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

balanta, pt al doilea copil ai 50%reducere la recoltare. eu am recoltat cu stemsure.
pt simplul motiv ca atunci cand mama avea cancer si era suspecta de sindrom mielodispaltic sau cum naiba se numeste, niste celule stem compatibile i-ar fi fost de folos. in astfel de situatii iti reprosezi ca nu le-ai recoltat. am citit toate parerile pro s contra. apoi mi-am zis asa: eu dau 1200 de euro intr-un an pe o graoaza de prostii, asa ca nu mor daca dau si la recoltare 1200 euro. stocarea e cam gratis, pt ca am recomandat firma altora si pt fiecare client trimis primesc 1 an de stocare gratuita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Yasmi, eu incredere oarba intr-un medic nu o sa mai am in viata mea... O experienta mult prea neplacuta cu primul copil m-a facut sa inteleg ca exista medici si medici, unii prea neglijenti, unii prea ocupati s.a.m.d. Tu esti cea care simti copiii sau corpul tau, si din pacate, tu esti cea care ii va lua acasa si ii va creste in caz de ceva in neregula, nu domnul dr. Asculta-ti instinctele si daca ai cea mai mica banuiala ca nu e cum trebuie sau nu esti monitorizata suficient de des, insista, sunt banii tai si viata ta si a copilasilor tai

Irip, rezist, rezist... Azi chiar sunt o diva, mi-au fost taiate unghiile de la picioare, cu oja suntem in tratative, poate maine Sper sa ajung la eco si dr. marti, sa nu ma apuce iar vreo Da' hai pregateste-te si tu cu stafeta aia, ca simt ca expldez, cata

Amary 36+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, vroiam sa zic ca la cat sunt de , simt ca explodez curand...

Brigit, sanatosi la cat mai multe saptamani inainte

Amary 36+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

sunt treaza de vreo o si jumatate. nu ca pana acum as fi dormit cine stie ce. m-am trezit ff des pt a merge la baie (mi-am reconfirmat ca un consum mai mare de lichide nu e ok pt mine caci am avut o groaza de contractii; din cauza vezicii care se umplea imediat simteam o presiune pe col, la urinare ). e o liniste in casa de innebunesti. ma doare piciorul stang, de fapt toata partea stanga, cumplit
as da calul meu pentru un somn, noaptea

32 &

Mergi la inceput