Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (67)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Brigit, nu stiu ce mancase tanti aia, mi se par chinuitori de mari, mie mi se pare ideal cazul in care mama trece de 37s si copiii au cel putin 2.5, este extrasupersuficient Nici sa respiri bine nu mai poti la volumul ala... Eu nu am avut cine stie ce contractii pana in trimestrul III cand s-a marit tare uterul...

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Brigit, eu am avut contractii de la 16 sapt, dar de constientizat le-am constientizat abia la 20 de saptamani.

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, la mine contractiile au inceput dupa sapt 20, iar din sapt 25 s-au indesit. a trebuit sa incep sa iau zilnic gynipral pt a le tine sub control.
moama, ce gemeni babani ai vazut la tv!!!

mie mi-a zis un mare dr ca daca bb-ii ajung la 1800 grame, au sanse f bune sa le fie ok in caz ca se nasc mai repede.

mai precis, ai mei aveau azi 1360 si 1390 grame. totusi eu sper sa ii duc pana la 36 sapt. sper ca vor creste bine si de aici inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, pai au crescut aproape 400 gr bebeii, ce-ai cu Clexanele??? Dar daca totusi iti doresti sa-ti cresti doza, fa cum m-a sfatuit dr. 2*0.4, in caz ca se intampla ceva neprevazut dupa doza de 0.8 trebuie sa lasi ceva timp pt. operatie, la 0.4 minim 12 ore.

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta, diprophosul cand il faci?

31 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Tanti aia avea ditaaaaai burta....si ziceau aia ca a ajuns la termen. Dar nu stiu cate sapt insemna, ca nu au zis
Si mie mi se pare super exagerat de mult, eu cam 2 kile de bucata imi doresc
Sarumana ca mi-ati povestit cum e treaba cu contractiile astea, eu am no spa si uscosin noaptea, vad ca mi-e bine cu ele pe moment.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, deocamdata nu facem diprophosul.

amary, nu vreau sa maresc doza de clexane, dar nu imi place ca bb1 are mai putin lichid amniotic decat bb2 si ma gandesc ca ar putea avea legatura cu problemele de trombofilie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, te-a speriat medicul sau zici tu asa? Poate nu a calculat bine... Mie nu-mi calculeaza Afi asta niciodata si crede-ma m-au vazut 5 ecografisti, 4 aparate 4D, restul 2D, mereu imi zic cant lichid normala...Sa intreb si eu ce e cu indicatorul asta...

Amary 35+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, nu m-a speriat dr cu lichidul; am incercat sa il sperii eu, dar n-am reusit . de masurat bine clar n-a masurat din cauza pozitiei lui bb (trebuia sa masoare in 4 cadrane, dar a masurat doar in 3). la bb2 a putut masura in 4 cadrane.

uite de asta nu imi place sa imi ia secretiile: acum jumate de ora cand am pus utrogestanul, am vazut 2 firicele de sange pe manusi si acuma stau cu frica . am sunat pe dr si zice ca sigur e de la recoltat, ca vaginul era inflamat de la atata utrogestan si modificari hormonale, plus ca atunci cand a pus departatorul ala, m-a durut .
oricum, inca ma stresez pt firisoarele alea de sange... pe tampon deocamdata nu e nimic in neregula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, am tot citit si eu ca dupa recoltare multe fete sangereaza. chiar m-am pregatit cu intrebarea pt dnul dr atunci cand imi va recolta. si pe mine ma streseaza orice chestie, noroc k am mai citit pe la alte odisee despre ce urmeaza sa se mai intample.

31 &

Mergi la inceput