Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Ileana tot gandindu-ma la tine aseara cand vegheam bebele meu sub-febril (de la vaccin) am citit in cartea asta a amea ca sanii plini inseamna ca lactatia stagneaza, sanii moi, shosetoshi inseamna ca au fost goliti corespunzator si glandele produc exact atat cat e necesar. Nu stiu daca m-am facut inteleasa. Era si ceva link pe kellymom. Daca il gasesc ti-l dau. In carte scrie ca pt cresterea lactatiei nu sunt importante medicamentele, hrana, apa, ci doar confortul psihic si compania bebelusului care activeaza cumva creierul. Deci recomandarea e 2 zile in pat, amandoi, si tati sclavul vostru. Sa va aduca toate bunatatile la pat: fructe, papa bun, sa ii faca lui mami masaj la spate, sa ii aduca carti si reviste, sa pupaceasca puiul mic. Mami sta numai in tzitzi goale, zambeste mereu, papa la greu si se rasfata cu gangureli si zambete de copil frumos. Functioneste! Garantat 100%. Dar creaza dependenta!!! Dupa 2 zile de bebeluseala la discretie, nu-l mai dai jos din pat. Te vei trezi in miez de noapte ca te uiti la el si iti doresti sa-ti creasca trupul, inima si gandul ca el sa incapa tot in tine. Nu gasesti solutii si spatiu la o iubire atat de mare si parca nu ai lasa-o sa se reverse afara din sufletul tau. Prost a fost ala de a inventat patutul (si eu ca l-am cumparat)!
Anahadasa ce binecuvantare sa ai doi copilasi cuminti si destepti. Eu am sustinut intotdeauna ca ne nastem toti cu acelasi capital de inteligenta (cu exceptia problemelor genetice). Ceea ce face diferenta e investitia parintilor in educatia emotionala/ sociala a copilului. Cred ca voi culegeti roade imense acum! Felicitari!
Dr_Anca daca ai espresor acasa, nu-ti mai trebuie Mall. Cand vezi cat de usor te organizezi la curte, te trezesti ca nu mai iesi in oras cu saptamanile (am concluzionat eu, o indragostita de metropole, dar pe care a domolit-o copilul care se rasfata sub pomii din curtea bunicilor).
Carpediem mie pediatrul mi-a zis sa ii dau pace ca ii elimina prin caca sau regurgitare. SI asa e! Face un caca tare mucos. SI mie mi-a zis ca prin aspirare, provoc o stimulare. Mai sti?!
Ghiulten De outze, zici?!


Citat:
citat din mesajul lui carina

Anca si eu mananc de toate. La fel si Mihaela din cate cred. Azi la pranz am facut supita de linte cu pui si ceapa si usturoi verde. Castraveti mananc aproape zilnic. La fel prune sau mere.
Mihaela bravo pentru greutatea buna. Ma bucur asa tare ca esti asa odihnita acum . A fost greu la inceput, dar e minunat acum. Theo doarme cu voi?


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/


Ce-mi place cum scrii, ai fi buna de romanciera, nu te-ai gandit?

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Iris, Cristian, Eva si Ilincutei mele
- i-am luat micutei un balansoar..mai simplu..dar ii place,sta cumintitica...acum nu stiu fetelor...cat timp este recomandat sa stea un bebelus in balansoar?le afecteaza cumva coloana?am dat cat se poate la maxim pozitia...nu sta nici pe spate nici in fund....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Eu habar n-am! Nu scrie undeva pe instructiuni?!
Ana multumesc frumos!
Faith nu te rusina! E normal sa iti doresti sa fi om din nou! Me too! Me too! Va fi greu psihologic, chiar daca acum nu realizam. Si Doamne fereste de vreo urgenta va fi mai greu cu deplasarea. Si eu vreau sa mergem undeva doar noi doi fiindca luna de miere propriu-zisa am sarit-o datorita sarcinii. Doar ca mi-e teama sa ne indepartam la kiloemtrii, sute de km, de ea. Eu ma gandeam sa ii iau pe mami&tati cu noi si sa le iau camera separata. Dar daca vrea si soacra cu noi?! Ca aia n-ar sta pe camera sa grijeasca de bebelus. Ar fi tot in cu.u' lu fiu-so
Aaa! M-a sunat sa merg sa platesc un costum de baie care l-a pus deoparte, dar ma roaga frumos sa nu ii spun lui Theo ca n-ar vrea sa stie pe ce strica ea banii (de parca pe barbatu-meu il doare capul de finantele ei). Cand merg, mai fetelor, ce credeti voi ca si-a luat?!
T A N G A!!! Mentionez ca are 55 ani!

Citat:
citat din mesajul lui mady_19

la multe lunite Iris, Cristian, Eva si Ilincutei mele
- i-am luat micutei un balansoar..mai simplu..dar ii place,sta cumintitica...acum nu stiu fetelor...cat timp este recomandat sa stea un bebelus in balansoar?le afecteaza cumva coloana?am dat cat se poate la maxim pozitia...nu sta nici pe spate nici in fund....


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu

Eu habar n-am! Nu scrie undeva pe instructiuni?!
Ana multumesc frumos!
Faith nu te rusina! E normal sa iti doresti sa fi om din nou! Me too! Me too! Va fi greu psihologic, chiar daca acum nu realizam. Si Doamne fereste de vreo urgenta va fi mai greu cu deplasarea. Si eu vreau sa mergem undeva doar noi doi fiindca luna de miere propriu-zisa am sarit-o datorita sarcinii. Doar ca mi-e teama sa ne indepartam la kiloemtrii, sute de km, de ea. Eu ma gandeam sa ii iau pe mami&tati cu noi si sa le iau camera separata. Dar daca vrea si soacra cu noi?! Ca aia n-ar sta pe camera sa grijeasca de bebelus. Ar fi tot in cu.u' lu fiu-so
Aaa! M-a sunat sa merg sa platesc un costum de baie care l-a pus deoparte, dar ma roaga frumos sa nu ii spun lui Theo ca n-ar vrea sa stie pe ce strica ea banii (de parca pe barbatu-meu il doare capul de finantele ei). Cand merg, mai fetelor, ce credeti voi ca si-a luat?!
T A N G A!!! Mentionez ca are 55 ani!
Miha ce nebuni is si nemtii!! Sper sa rezolvati cat mai repede fiindca nu esti exonerata de necunoasterea legii! Tre sa demonstrezi ca nu te-au instiintat corespunzator. Adica au stiut noua adresa sa trimita avocatul, dar n-au stiut sa trimita si hartia cu pricina la noua adresa!! Ma lasi?!?!?! Ce nesimtiti!
Citat:
citat din mesajul lui mady_19

la multe lunite Iris, Cristian, Eva si Ilincutei mele
- i-am luat micutei un balansoar..mai simplu..dar ii place,sta cumintitica...acum nu stiu fetelor...cat timp este recomandat sa stea un bebelus in balansoar?le afecteaza cumva coloana?am dat cat se poate la maxim pozitia...nu sta nici pe spate nici in fund....


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

La multe lunitze Ilinca de mady_19, Iris Ameli de biancabia, Cristian de mrg si Eva Georgiana de anca_cls!

Faith te invidiez ca ai cu cine sa il lasi pe bebe. Noi mergem in august la mare dar vine si bebe ca nu am incredere nici in mama nici in soacra-mea!

Am si eu o intrebare, desi cred k s-au mai purtat discutii pe tema asta. Sambata avem botezul si nasa care a fost in weekend in vizita pe la noi imi povestea entuziasmata cate lucrusoare i-a luat lui bebe, inclusiv o bratarica de aur pe care a inscriptionat-o. Eu ma simt cumva datoare fata de ea, si cred k ar trebui sa ii iau un cadou (desi soacramea-zice ca nu e nevoie, ca ce a luat "e datoria ei, e de nasa")
La voi sa obisnuieste sa cadorisiti nasii? Si daca da, ce cadouri ati luat? Si in ce moment al botezului le-ati dat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

n-am vazut ca ar scrie pe undeva...o sa vb cu pediatra maine...
- si eu asa imi doresc sa mergem undeva in vacanta...dar credeti-ma ca am lua-o cu noi pe Ilinca...nu stiu...asa simt...mi se face dor de ea daca stau 2-3 ore plecata undeva..d=apai zile intregi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessamine spune:

mihaela nu pot sa cred si-a luat soacrata tanga eu credeam ca e doar a dracu (ca si a mea) da vad ca a ta e si exchibitionista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessamine spune:

andieelen nasii nostri au o situatie financiara mult mai buna decat a noastra si totusi le-am luat cate ceva : un ceas din cristal , un set de masa de 12 pers brodat si niste vin vechi de colectie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

andieelen..noi le-am luat o icoana...una mai deosebita...si le-am dat-o cand au venit sa-i faca baitza fetitei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Mihaela da de ce trebuia sa platesti tu?


Mergi la inceput