Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Neatza!
La multe luni pentru Ilinca, Iris, Cristian si Eva!

Faith - si eu zic ca fetele, va trebui sa lucrezi cu tine si sa te relaxezi in c priveste microbii. Cat despre latrat, eu cred ca se va obisnui Beatrice. Cainele nostru are 50 kile si latra ca unul de 50 kile , toti copiii s-au obisnuit in timp si nu i-a mai deranjat la somn. Cat despre trasul de coada, nu stiu cum e al vostru, dar al nostru nu e deloc sensibil la astea. Mai mult, Vladut cand avea 8 luni l-a muscat pe caine de ureche si bietul numa a schelalait, fara nicio urma de agresiune vis-a-vis de copil. Si de regula cainii sunt destul de toleranti cu bebelusii si copiii mici. Singurul lucru de care am avut grija e sa nu-i dam oase la caine cu copilul in preajma, ca mi-a fost frica sa nu-l maraie sau cine stie ce reactie sa aiba cainele ca era destul de posesiv cand era vorba de oase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:

Neata fetelor,

Sa fie un capitol cu vesti bune despre bebei si cu mamici relaxate si fericite langa puiutii lor!

Mihaela merci Am citit ultima aventura cu soacra ta, fetelor aveti niste soacre...ca am mai citit povesti pe aici...A mea macar nu se baga majoritatea timpului, dar la mine maica-mea e cum e la voi soacra. Si cu ea ma cert intr-un mare fel si numar zilele pana plec din casa asta

Am reusit sa va vad si eu pozele de pe contul comun, sunteti toate niste frumoase, iar de bebei nu mai vorbesc

Am fost si noi ieri la controlul de 3 luni, putin mai devreme pt ca de 4 zile nu manca mai nimic si simteam ca-mi pierd mintile. N-are nimic copilul, are 6.200 kg, 61 cm, n-are nimic la plaman, l-a palpat pe stomac, n-are rosu in gat...i-a gasit doar niste secretii de mucisori in gat si mi-a zis sa-i trag cu masinaria aia care se leaga la aspirator, dar mie nu prea=mi surade ideea...am inteles ca trage destul de tare si ca cu cat curata mai bine secretiile, cu atat practic le si stimuleaza din nou formarea, dand un fel de dependenta. Nu stiu ce sa fac...cu pompita se pare ca nu pot sa-i scot pe aia mai adanci, cu aspiratorul nu as vrea...o sa caut ceva intermediar.
Oricum nu e infundat, ca suge fara probleme, respira pe nas.
Si ne-a gasit fontanela mai micuta acum si ne-a zis sa luam doar o picatura de Vigantol de acum incolo. Am citit ca mai e cineva in cazul asta. Sper sa nu fie probleme cu fontanela asta...

Voi pe vremea asta ati scos copiii afara? Eu l-am scos 30 min ieri, dar azi nu-l scot ca ploua si e rece.

Va pup

Mamica implinita de bebe Matei Gabriel (17.02.2012)
"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"
<hr noshade size="1" /> MTHFR C677T - heterozigot, A1298C - heterozigot, Gena PAI - 675 4G/5G - heterozigot, O sarcina oprita in evolutie la 15 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi

Buna dimineata!
La multe lunite, Ilinca, Cristian si Eva Georgiana!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara



Si de la noi !

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

LA MULTI ANI IRIS,ILINCA,CRISTIAN,EVA GEORGIANASA FITI SANATOSI PUIUTILOR SA CRESTETI MARI SI VOIOSI.
Poop pe toata lumea si va doresc o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

salutari mamici

carpediem, copilul poate sa nu manance bine daca are mucozitati multe. Aspiratorul nu trage mai mult decat e necesar. Ar fi o problema daca l-ai folosi in exces. Neaparat pus mau mult ser in nasuc inainte de aspirare ca sa dizolve bine mucozitatile.

Pentru cele care alaptati: mare atentie! masajul (cu exceptia celui de relaxare), gimnastica sustinuta, electrostimularea, impachetarile, cremele anticelulutice, suplimentele alimentare etc. sunt INTERZISE in alaptare. Toxinele pe care le eliberati prin procedurile astea se duc in lapte si va intoxicati copilul.



Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010 si Natalia Ioana - 06.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymumy spune:

MA dispera reclama asta la cereale! Imi vine sa-i strig de fiecare data - Nuuuu sunt pregatita de nici o plaja, sic!
Sunt racita cobza, sper sa nu-i dau si buburuzei.Ce mai pot lua in afara de paracetamol? Uff si ma dor si mijlocul si ovarele, ori am racit , ori o sa-mi vina, ceea ce nu-mi doresc .
Apropos de caini in preajma copiilor si de toleranta lor la ghidusiile copiilor, eu am poze cu Ayla mica , undeva la 6-7 luni , cind tragea catelul de limba, si saraca statea cuminte si nu protesta, pe vremea aia aveam un rottweiler . Si mai stiu de prietenii unor prieteni care au un doberman in casa, si pe care copilul de 1 an l-a muscat de oute , si n-a zis nimic saracul catel.

Ghiulten, mami implinita de printesa-domnisoara Ayla (15.01.2004) si buburuza mica Alara (25.01.2012)

Hai sa-l ajutam pe Bibi sa se faca mare http://viatacudba.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Anca, Anda are dreptate! Chiar mananc orice: salata, castraveti, rosii, legumele astea de vara le-am mancat inca din spital fiindca mi-au fost servite. usturoi si ceapa, la greu :) Mazare scazuta, ciorbita de fasole verde dreasa cu smantana (o nebunie!), carnati de casa, sos chilli, costita afumata cu barbeque homemade, etc. N-am avut, multumesc lui DD, nicio problema pana acum!
Da, Anda. Theo doarme cu noi. Uneori il impingem jos din pat si atunci mai merge in celalalt dormitor, dar la 3 cand face caca e prezent si el la gangureala. Ne omoara noaptea cu zambete si povesti de-ndragostit parintii!
Faith sa va traiasca micutza crestina!
Ileana tot gandindu-ma la tine aseara cand vegheam bebele meu sub-febril (de la vaccin) am citit in cartea asta a amea ca sanii plini inseamna ca lactatia stagneaza, sanii moi, shosetoshi inseamna ca au fost goliti corespunzator si glandele produc exact atat cat e necesar. Nu stiu daca m-am facut inteleasa. Era si ceva link pe kellymom. Daca il gasesc ti-l dau. In carte scrie ca pt cresterea lactatiei nu sunt importante medicamentele, hrana, apa, ci doar confortul psihic si compania bebelusului care activeaza cumva creierul. Deci recomandarea e 2 zile in pat, amandoi, si tati sclavul vostru. Sa va aduca toate bunatatile la pat: fructe, papa bun, sa ii faca lui mami masaj la spate, sa ii aduca carti si reviste, sa pupaceasca puiul mic. Mami sta numai in tzitzi goale, zambeste mereu, papa la greu si se rasfata cu gangureli si zambete de copil frumos. Functioneste! Garantat 100%. Dar creaza dependenta!!! Dupa 2 zile de bebeluseala la discretie, nu-l mai dai jos din pat. Te vei trezi in miez de noapte ca te uiti la el si iti doresti sa-ti creasca trupul, inima si gandul ca el sa incapa tot in tine. Nu gasesti solutii si spatiu la o iubire atat de mare si parca nu ai lasa-o sa se reverse afara din sufletul tau. Prost a fost ala de a inventat patutul (si eu ca l-am cumparat)!
Anahadasa ce binecuvantare sa ai doi copilasi cuminti si destepti. Eu am sustinut intotdeauna ca ne nastem toti cu acelasi capital de inteligenta (cu exceptia problemelor genetice). Ceea ce face diferenta e investitia parintilor in educatia emotionala/ sociala a copilului. Cred ca voi culegeti roade imense acum! Felicitari!
Dr_Anca daca ai espresor acasa, nu-ti mai trebuie Mall. Cand vezi cat de usor te organizezi la curte, te trezesti ca nu mai iesi in oras cu saptamanile (am concluzionat eu, o indragostita de metropole, dar pe care a domolit-o copilul care se rasfata sub pomii din curtea bunicilor).
Carpediem mie pediatrul mi-a zis sa ii dau pace ca ii elimina prin caca sau regurgitare. SI asa e! Face un caca tare mucos. SI mie mi-a zis ca prin aspirare, provoc o stimulare. Mai sti?!
Ghiulten De outze, zici?!


Citat:
citat din mesajul lui carina

Anca si eu mananc de toate. La fel si Mihaela din cate cred. Azi la pranz am facut supita de linte cu pui si ceapa si usturoi verde. Castraveti mananc aproape zilnic. La fel prune sau mere.
Mihaela bravo pentru greutatea buna. Ma bucur asa tare ca esti asa odihnita acum . A fost greu la inceput, dar e minunat acum. Theo doarme cu voi?


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda, Carina (deja domnisoara) si bebe Toma
http://andaoana.com/
http://www.flickr.com/photos/andaoana/


Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Pauza de pranz la serv
Fetele - legat de mare, eu am decis sa nu o iau cu mine..mai mult din..egoism In sensul ca vreau sa stau ca nebuna pe plaja multe ore pe zi, sa ma bronzez, sa stau seara pana tarziu la vreo terasa, sa ma plimb..chestii de-astea..pt ca anul trecut cand eram gravi nu am mers la mare..am fost in Varsovia..acum 2 ani am fost in Barcelona si n-am avut timp de plaja acolo ca am alergat sa vizitez de imi ardeau talpile..Mi-as dori sa nu merg la plaja de la 7 dimineata la 11 apoi de la 5 la 7, iar la 10 sa fiu in camera sa o culc pe asta mica. Vreau sa ma culc seara tarziu cu gandul ca ma pot trezi cand vreau. Vreau 4 zile in care sa imi incarc bateriile. Apoi spre sfarsitul verii o sa mai imi iau niste zile de concediu in care evident ca o vom lua si pe Beatrice cu noi.

Carpediem - asa e si la mine - nu ma freaca la melodie soacra, in schimb ma dispera mama (uneori). Ea chiar e paranoica legat de igiena. Imaginati-va ca de cate ori scapa fata suzeta din gura - pe bluza sau pe cearceaf in pat are rabdarea sa se duca sa o spele bine de fiecare data (cu solutie de sterilizat eventual)

Cu cainele, cred ca m-ati inteles gresit cand ziceam ca o sa o traga de coada Ma refeream ca dupa aceea va baga mana in gura, cu toti microbii de pe coada cainelui, ca eu stiu cum matura ea cu coada toate strazile pe afara In rest e cel mai bland caine cu putina, e golden retriever. Tot asa, o tragea in gluma un prieten de limba si ea nu schita nimic saraca. Cred ca o sa o terorizeze rau Beatrice :))
Anca - ai mare dreptate ca trebuie sa mai lucrez la partea cu relaxatul vis-a-vis microbi Nu stiu ce m-a apucat de cand o am pe Beatrice, ca pana la ea, vreau sa spun ca dormeam cu cainele in pat uneori

Eu va las ca am o gramada de lucru, dar ma misc ca un melc pana ma reacomodez.

Poze de la botez am sa pun si eu pe FB, ca si eu m-am delectat cu ale voastre, ale tuturor cred, chiar daca n-am comentat nimic uneori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu
Deci recomandarea e 2 zile in pat, amandoi, si tati sclavul vostru. Sa va aduca toate bunatatile la pat: fructe, papa bun, sa ii faca lui mami masaj la spate, sa ii aduca carti si reviste, sa pupaceasca puiul mic. Mami sta numai in tzitzi goale, zambeste mereu, papa la greu si se rasfata cu gangureli si zambete de copil frumos. Functioneste! Garantat 100%. Dar creaza dependenta!!! Dupa 2 zile de bebeluseala la discretie, nu-l mai dai jos din pat. Te vei trezi in miez de noapte ca te uiti la el si iti doresti sa-ti creasca trupul, inima si gandul ca el sa incapa tot in tine. Nu gasesti solutii si spatiu la o iubire atat de mare si parca nu ai lasa-o sa se reverse afara din sufletul tau. Prost a fost ala de a inventat patutul (si eu ca l-am cumparat)!

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/


Vreau acasa la Beatrice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:


La multe luni pentru Ilinca, Iris, Cristian si Eva!

buna fetelor.
eu mai slab cu scrisul,ca bebe astaal meu imi ocupa tot timpul.si asa de dulce e si face in fiecare zi lucruri noi,ca nu imi vine sa plec nici 5 min de langa el.
ieri am avut numai necazuri...mi-a venit o avocata la usa ca trebuie sa platesc de urgenta o amenda de la stat in valoare de 220 de euro...am crezut ca lesin...am sunat la finante ca sa imi dea explicatii cineva pt ce d... tre sa platesc asa o amenda si raspunsul a fost ca nu am complecata o hartie in 2011...ce hartie fratilor? ca eu nu am primit nimic,pai dar hartia s-a dus la adresa noastra veche...sun acolo pe matusa-mea si ea zice nu a primit nimic pe numele nostru... m-am certat toata ziua cu idiotii si tot nu am rezolvat nimic,trebuie sa platim si gata...pai de ce saplatesc eu cand altii gresesc,pt ca eu nu am primit hartia...de unde d...sa stiu eu ca tre sa ma anunt peste tot ca m-am mutat,ca doar m-am anuntat la primarie,plus ca sotul are masina pe adresa noua de anul trecut.ce mi se pare mie suspect este faptul ca ei spun ca mi-a venit hartia de complectat in august si dupa aia in octombrie mi-a venit amenda,dupa care au lasat-o moarta 6 luni de zile pana in aprilie si in aprilie imi trimite avocatul la usa la adresa noua...nu am de gand sa platesc nimic pentru simplu fapt ca nu e vina noastra.
si mai ales cand vad ca nu stii limba bine se mai si enerveaza pe tine...ca doara ele din ce drac sunt platite,nu din ce dam noi la stat?noi de cand suntem aici lucram amandoi si am paltit tot.
vad eu cum o scot la capat.si pe langa asta mai am aflat ca la sotul i-a taiat un sfert din salar,ca nu mai vor sa plateasca sporuri,fain...
fetelor sunteti tari cu soacrele voastre...eu pot sa zic ca a mea s-a mai potolit...dar si ea vrea sa ii dau deja mancare la bebe,macar de la 4 luni si eu inca nu vreau pt ca el este destul de bine cu kg.
va doresc o zi minunata alaturi de minunatii vostrii bebei pe care ii admir aproape zilnic pe fb sau pe picassa.


Mergi la inceput