Hai Tigruta,BelissimaEva,Crixy!Mai-Iunie'12(53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Deea, neaparat da telefon medicului. Neaparat si urgent. Nu spun ca sa te ingrijorezi, ci ca sa tratezi problema foarte serios. Asta daca nu ti-ai masurat-o dupa efort fizic sau ceva agitatie nervoasa, lucruri pe care le stii mai bine. TA se masoara de 2-3 ori in decurs de 1-2 minute, ca sa fie cat mai reala valoarea. Ultima valoare e cea corecta. Eu deja la 140/90 luam tratament si stateam lipita de pat in sarcina trecuta. Imi e frica de TA grozav, pentru ca poate face ravagii. In ceea ce priveste cazatura, daca te-ai ridicat brusc din pat, se produce o mare diferenta intre TA in clinostatism si ortostatism, creierul nefiind irigat calumea cu oxigen, de aici cazatura. In caz ca nu te-ai ridicat brusc, ci ai luat-o lent, iar nu e ok.
Suna medicul acum, te rog.

Anitta, mama lui M - 8 ani si pustoaica de 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Multumesc pentru sfaturile cu numele, foarte frumoase. Mai cercetam.

Anitta, mama lui M - 8 ani si pustoaica de 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Nu m-am ridicat brusc din pat ca nu pot , sunt ca o balena esuata!!! Iar tensiunea mi-am luat-o cand stateam in pat, nenervozata
Am sunat dr acum si mi-a zis sa iau o juma de pastila acum si una diseara de Dopegyt si sa ma duc maine dimineata la el.

Multumesc ptr sfaturi

Deea 36+ cu grabit pe nume Victoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

OK, si de unde iei Dopegyt, te duci tu la farmacie sau ai pe cineva care sa-ti aduca? Sa-ti mai masori pe parcursul zilei TA, mai tine-ne la curent.Ma gandeam eu ca n-aveai cum sa te ridici brusc din pat, la fel sunt si eu, combinatia perfecta intre un hipopotam si o broasca testoasa.

Anitta, mama lui M - 8 ani si pustoaica de 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Fetele aici sunt..se pare ca a fost alarma falsa..am dormit ca un bolovan, n-am simtit nici o contractie..asa ca sunt inca in asteptareufff nu mai pot

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si Am ajuns la termen!!! oare cat mai sta??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Ma duc eu ca e la parterul blocului sensiblu. O s-o mai verific pe tanti TA pe la 3 ca am citit ca pastila asta are efect cam in 2 ore.

Tigrutule ce faci? Nascusi?
Ia d'aici:

Hai Tigruta!


Deea 36+ cu grabit pe nume Victoras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Of, Tigruta, ai ajuns deja la 41?

Anitta, mama lui M - 8 ani si pustoaica de 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tigruta spune:

Sambata fac 41, deci n-am depasit cu mult, doar ca nu mai am rabdare parca sunt nebuna, nu imi gasesc locul, nu imi vine sa fac nimic doar la asta ma gandesc..
Parca n-am totusi curaj sa iau ulei de ricin

Deea ai grija cu tensiunea

Va multumesc de sustinere si pt motate
Ma duc sa ma plimb putin poate ma mai detasez, daca nu ma dispera lumea pe afara

Elena mami fericita de Luca (22.06.2010) si Am ajuns la termen!!! oare cat mai sta??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cuchilici spune:

Iupiiiiiiiiiiiii!!!!!

Au venit rezultatele de la analizele de virus herpetic diferentiat. Am virus bucal, nu e genital, deci daca totul merge normal, o sa nasc natural. Draga Eva, asta era problema cu nascutul prin cezariana la mine. Doctorul meu este un om extraordinar si chiar daca ar fi mai usor pentru el cezariana, el m-a incurajat pentru nasterea naturala, in caz ca nu era virusul, lasandu-mi insa si optiunea pentru cezariana. Ma bucur foarte mult pentru ca imi doream nastere naturala dar nu stiam daca am sanse din cauza pacatosului asta de virus pentru care se da rezultat nediferentiat in majoritatea locurilor.

Acum sper ca bebe Vladut sa nu se faca prea voinic si sa pot naste natural si nici sa nu mai intarzie mult. Azi am implinit 38 de saptamani si incepem cu programul de incurajare : bai caldute, ridicat de greutati (nu prea mari). La ultima eco (la 37 sapt) era dezvoltat de 39 de saptamani ca circumferinta a capului, abdomenului, iar dr a zis ca e cam marisor, deci ar fi ok sa se nasca acum.

Tigruta te cred ca nu mai poti si sper sa nasti cat mai repede

Corina 38+ cu Vlad... Alexandru sau Octavian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

Deea cum iti mai e? Si eu ieri am avut 15 cu 10 si pulsul 110 si mi-am sunat imediat doctorul. Eu nu am avut niciodata probleme cu tensiunea dar asta m-a speriat. Acelasi tratament ca si tine l-am primit si fara sare, cafea, ciocolata sau pepsi.
Tigruta chiar te inteleg!Uite eu scot si motatele poate ajuta si ele la grabirea momentului!
Corinama bucur ca poti naste normal.


DENISA mami de Bianca (21.12.2006) si insarcinata in 37 saptamani cu PAUL FILIP

Mergi la inceput