Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 2

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Dorinuta si la mine se intaresc, cand trece prea mult timp intre mese, cand m-a durut un san am lasat-o sa suga mult la el si dupa aceea am pus foi de varza pe care le-am zdrobit putin cu sucitorul, de seara pana dimineata se rezolvase problema. Sper sa functioneze si la tine.

Karina 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

dorinuta daca sanul e inca umflat, maseaza-l si mulge. Daca nu e umflat e posibil sa fie o durere pe un canal unde vine laptele mai mult. Asa patesc eu dupa muls si apoi trece.

monna de ce nu incerci seara sa te mulgi si sa ai lapte pt noapte sufficient sa se sature odata,
Al meu a facut program noaptea: 9-9.30 baita satul de lapte ca altfel e jale; intre 10-11.30 motaiala... lapte, eliminare gaze suparatoare + plansete care nu dureaza mult. Apoi lumina stinsa + tv dat la minim adica fara volum si somn de voie pana la 4.30-5.30.
El incepe chitaiala dar nu-l iau imediat caci are momente ca pana vin cu laptele el adoarme iar, asa ca il iau cand chitaie sau plange mai tare.
Ziua e program fractionat, si acum cu vremea rea nu l-am mai scos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Ma tenteaza si pe mine un colacel de inot dar nu stiu daca va sta piticul meu fara stres ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Multumesc fetele de raspuns. Pfoaiiii, am pus fata la san dureros si am zis ca mor de durere, am plans tot timpul cat a supt si nu-s o plangacioasa de fel, pe cuvant. Eu am sanul maaaarrrreeee si tre sa i-l sustin de dedesubt cand papa ca sa nu oboseasca sau mai rau si zona cea mai dureroasa e sub san, chiar unde tre sa-l sustin. Ce sa mulg ca de-abia pot sa pun mana. Am pus acu varza zdrobita si receeeee si deja frige, febra nu am decat 37.8 deci suficient cat sa am o stare neplacuta. Ma stradui sa zambesc la cupiii astia scumpi ai mei sa nu le induc starea mea, dar imi vine sa ma bag in pat si sa nu mai ies, numai ca-s singura acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Amy nu ma mulg pt ca nu face asa tot timpul, de obicei se trezeste la 4 ore pt papa. Eu cred ca acum are vreun puseu de-mi face asa.

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Cred ca doare rau mai ales ca stiu ce inseamna sanul mare si sa nu suga bebe din toate canalele. Sunt canale adanci care se desfunda greu dar pune-o mai des acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

stiti cumva cand punem pernita la bebe?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

si pe mine ma durea nu chiar sa plang dar era destul de sensibil incat sa ma doara cand mai dadea ea cu manuta

Karina 07.04.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna fetelor
Pt. reglaarea tranzitului pediatru mi-a dat sa fac un ceiut de musetel, cimbrisor, tei si suanatoare plus debridat 14 zile cate 1,5ml/3pe zi inainte de mese si functioneaza acum pitica mea face caca normal de umple pampersul ba mai da si pe langa.

Cu papa vad ca ieri a papat ff. bine a avut momente cand mi-a mai cerut peste ce ii facusem eu, ieri in total a papat 810 ml lapte .
Ea doarme fff bine zi ziua si noaptea, dar noaptea dc la 1 nu am bibe gata face urat, nu papa mult cam 70-100 ml dar se trezeste, am vrut sa nu-i mai fac bibe intr-o noapte si a fost jale pana i l-am pregatit.

Si noi folosim uleiul de masline pt masaj si are o piele tare fina, am primit de la nasa produse baby johnsons dar nu-mi plac deloc nici cum miros, noi pt spalat folosim sapun solid de la avene si o spuma de corp si cap tot de la avene mi le-a recomandat pediatru cand avea fata o iritatie urata la fundulet care a trecut cu o crema preparata in farmacie.

fetelor bebeii vostri fac balute la gura? ca a mea de careva zile face balonase la gurita.

Si a mea are muci are o fornaiala de cand am nascut-o si folosim ser fiziologic si batista bebelusului in fiecare zi, ii mai dai si cu humex apa de mare din cand in cand dar tot fornaie, acum pediatru ne-a prescris niste picaturi care se preapara in farmacie si sunt curioasa dc au efect. Voi va confruntati cu asa ceva?

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

noi folosim o pernuta Molto 3 in 1 respiratie usoara si lampa de veghe si este fff buna o ajuta sa respire mai bine si previne riscul de inec este cam scumpa dar pe noi ne ajuta fff mult la respiratie mai ales noaptea ziua o mai las si fara pernita o pun direct pe salteluta da cautare pe google si vezi mai multe detalii.

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput