Viatza in Germania - cap.78

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Pai daca le recunosteam de la inceput, era bine Asa, mi-am luat-o de la ele, si nu odata (tzi-am zis ca eu mai acord si a nspea sansa)....

Ca sfat, urmeaza-tzi "Bauchgefühl-ul". Eu, daca ma luam dupa ce am simtit (ca am simtit ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda de la inceput), poate nu o pateam...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printesa_roz spune:

ok, asa am sa fac, multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Nici eu nu caut romani in mod special ca prieteni. Pur si simplu pt ca am avut multi asa-zis prieteni care m-au uitat rapid. Am constat ca avem tendinta sa ne facem prieteni cu romani cu care nu am fi fost in tara prieteni si cu care nu avem nimic altceva in comun decit experienta emigrarii. Normal ca pe urma esti dezamagit ca nu a mers si ai pus suflet. Mai ales ca am dat pe vremea aia cu piciorul la citeva prietenii cu alte natii, pt ca nu aveam timp de ele stind tot timpul cu gasca de rumani . Cind prinzi aripi si te obisnuiesti aici, iti va fii egal de ce natie sunt si va redevenii important sa fii pe aceeasi lungime de unda.

Printesa, germanii din nord pe care ii stiu sunt tot timpul cu agenda dupa ei. Avind atitea posibilitati, se duc pe la nu stiu cite cursuri, intilniri, Vereine, Stammtisch si nu sunt asa de flexibili precum romanii la intilniri spontane si batut la vecini la usa fara programare anterioara cu o luna inainte. Exagerez un pic, ca sa prinzi tu imaginea . Cel mai usor e daca ai un hobby sa incerci sa intri intr-un asfel de club /curs/ etc. Daca vrei prietenie cu romanii, cauta-i fie la biserica, fie la vreo asociatie de romani daca aveti in zona.

Iar cea mai mare teapa am tras-o cu o colega cehoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo

io inca n-am luat tepe de la nimeni. o fi de rau? si am putine prietene. doua sunt romance, una e de peste 25 de ani in Germania e o super femeie. azi ne-am distrat amandoua pe cinste ca e ziua ei.
restul prieteni sau cunostinte. noi am frecventat biserica nemteasca inca de la inceputuri. acolo mi-am/ne-am facut o gramada de cunostinte, cu care ne vedeam cand si cand. mai am de prietene niste babute nostime si foarte primitoare, intr-un sat langa Stuttgart. care au venit ele "peste mine" cand locuiam acolo.

Miriluta, Alina aveti grija cu foarfecele. copii vostri sunt perfect normali, baietii fac toate trasnaile posibile si imposibile. dar lasati la indemana lor doar ce nu-i periculos. stiti si voi asta, dar na ca viitoare soacra ce sunt trebuie sa spun ceva.

sa va mai spun ca ieri m-am trezit sub o ploaie de petale de trandafiri_! copii mei au imprastiat in toata casa petale de trandafiri. si mi-au adus Frühstück la pat. mi-ar placea sa repete figura in fiecare duminica macar.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
mi-ar placea sa repete figura in fiecare duminica macar.


Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!



Vrabia malai Viteazu' . . . .uite d'aia e ziua mamei doar odata pe an. Un coleg francez povestea azi la masa ca ieri l-a luat la intrebari pe fie-su (care are 17 ani) de ce nu i-a facut nici un cadou maica-si. Fiul a raspuns ca asta e sarbatoare nemteasca si ca ei sunt francezi - o sa ii faca cadou cand e ziua mamei in Franta.

Noi nu avem prieteni romani. Am avut contact mai intensiv cu romani in primul an in Germanika apoi am rarit-o pana am ajuns sa nu mai vorbim deloc romaneste in afara casei...nu simt lipsa. Am o singura prietena romanca cu care insa ma vad rar pentru ca locuieste in alt oras. In rest: nemti sau alte natii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Citat:
citat din mesajul lui printesa_roz

Buna dimineata tuturor!
As avea si eu o curiozitate: voi aveti prieteni aici in Germania? Daca da, cum ati reusit sa va imprieteniti? Caci mie mi se pare foarte dificil sa imi fac aici prietene si chiar simt lipsa lor. Sunt aici doar cu sotul meu. Restul familiei este in Romania. Este cineva din zona Bretten-Bruchsal sau in apropiere de Karlsruhe?
Pup!

POZE


Da eu :).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RuxandraV spune:

seara buna
si eu ma cam plang de lipsa prietenilor, insa sper ca incet incepe sa se lege ceva. La serv am gasit o romanca si luam masa impreuna si facem si ceva planuri pentru w/e, mai am o amica romanca princare am ajuns aici oarecum, dar nu tin mortis sa fie romani, ca si eu am auzit de povesti neplacute si chiar daca nu acord a 2-a sau a 3-a sansa, e suficient ca o acord pe prima sa ma pacalesc
problema e ca noi stam la tara si nu prea iesim decat impreuna, nu avem cine stie ce activitati ca sa intram in contact cu alte persoane, in afara de servicii. sambata am mers in vizita la un coleg de-al prietenului meu si ne-am simtit tare bine, desi-s cu mult mai in varsta decat noi
Ce sa zic, si noi ne luptam cu aspectul asta, pt ca oricat de bine ne-am intelege noi 2, este f important sa existe un cerc de prieteni, plus ca si eu am nevoie de o prietena cu care sa discut tot felul, ca saracul neamt se simte uneori coplesit de framantarile sau intrebarile mele (gen mers la epilat sau la coafor), pe care chiar trebuie sa le discut cu o prietena.
Eh, vom vedea cum merg treburile, eu sunt optimista

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Hi!

Scuzati deranju....vin si eu c-o intrebare: cam cat ajung, in medie, pe luna Energiekosten (Strom plus Gas)? La un consum normal...

uitat sa zic: apart. 2 camere..

Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Difera in functie de mai multi factori...

Noi platim pentru curent electric 84 euro pe luna. La un an de zile se face regularizarea, dar cam atat consumam si ne incadram. Mentionez ca apa calda si aragazul e la curent electric.

Pentru gaz platim 58 euro (12 luni pe an). Este doar pentru incalzire(3camere) si avem centrala termica de cartier, dar platim cat consumam. Tot asa, se face regularizarea la un an si tot pe acolo bate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Alina, in primul rind ma bucur sa te revad si pupam domnisorica de 1 anisor

Noi (2 persoane) la 2 camere platim 42 euro/luna curentul, iar din august stim de 45 euro (am primit scrisoare in care ne-au anuntat marirea). Eu am aragazul pe curent, pe gaz n-am nimic.

Mergi la inceput